Pies w zimowej kurtce
Źródło: Unsplash/Erik Mclean

Idą mrozy. Czy ubranko dla psa jest koniecznością?

12 Stycznia 2021

Wkrótce na termometrach zobaczymy ujemne temperatury. Czy to oznacza, że powinniśmy zacząć ubierać nasze zwierzaki? Do wyboru mamy wiele rodzajów ubrań m.in. kurtki, sweterki, płaszczyki, a nawet buciki na zimę! Czy ubranko dla zwierzaka jest koniecznością a może fanaberią?

Wiele ras psów pochodzących z północy doskonale radzi sobie w zimowej aurze i lodowatym klimacie. Dzięki odpowiedniej budowie układu krążenia czy długiemu, gęstemu futru niestraszny im żaden mróz i chłód. W ich przypadku zimowe ubranko zwykle jest niepotrzebne. Jednak nie wszystkie rasy są przystosowane do takich warunków.

Czy zakładać psu ubranko?

Małe rasy psów, bez bujnej sierści nie będą potrafiły dobrze radzić sobie z zimne. Warto przemyśleć zakup ubranek dla m.in. psów rasy chihuahua, mops, york czy maltańczyk. Zwierzaki często trzęsła się, gdy "mocniej zawieje wiatr", więc nie należy dodawać im stresu i pozwalać wychodzić na dwór bez okrycia. Poza tym w ten sposób uniknie się też przeziębień czy innych schorzeń.

Jednak prócz rasy, warto rozważyć każdego psa indywidualnie. Jedne czworonogi będą się doskonale bawić w śniegu, podczas gdy ich kuzyni powiedzą zupełnie co innego. Dlatego warto na spacerach uważnie przyglądać się każdemu psu i próbować określić jego preferencje.

Jeśli pies trzęsie się albo kuli na mrozie, to jest to znak, że warto pomyśleć nad ciepłym ubraniem na zimę. Podnoszenie łap także jest oznaką, że zwierzakowi jest zimno, albo że śnieg zlepił się miedzy jego opuszkami palców.

Przerwał spacer z psem, aby uratować fokę. 6-tygodniowy maluch był poważnie rannyPrzerwał spacer z psem, aby uratować fokę. 6-tygodniowy maluch był poważnie rannyCzytaj dalej

Rodzaje ubranek dla psów

Ubranka dla psów mogą sprawdzić się także w innych sytuacjach, nie tylko na mrozie. Choć rzeczą jasną jest, że najbardziej przydatne i popularne są wdzianka zimowe dla czworonogów, to jednak równie znane i lubiane przez właścicieli psów są także płaszcze przeciwdeszczowe.

Płaszcze przydają się szczególnie w przypadku ras długowłosych. Suszenie niektórych psiaków po spacerze na deszczu bywa niezwykle pracochłonne dla człowieka i tym samym, jest uciążliwe dla psa. Dlatego czasami warto rozważyć zakup takiego płaszczyka - nawet jeśli pies doskonale czuje się na zimnie.

Innym, bardzo przydatnym rodzajem odzienia dla psa są ubranka medyczne. Stosuje się je w określonych przypadkach i mają zapobiegać m.in. nadmiernemu wylizywaniu ran bądź przypadkowemu rozrywaniu szwów. W zależności od sytuacji stosuje się kołnierze na szyję albo fartuchy zakładane na brzuch.

Ubranka dla zwierzaków można dostać już za kilkanaście złotych! Ceny niektórych okryć są naprawdę wysokie, ale jeśli ktoś nie chce przepłacać warto poszukać rzeczy w lumpeksach. Niektórzy przerabiają ubranka dziecięce na zwierzęce. Potrzeba do tego pomysłu, igły, nici i jakiegoś suwaka.

Zobacz zdjęcie:

Pies w ubranku na ulicy

fot. Unsplash/ Ra Dragon

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: zyciezpsem.pl

Następny artykuł