para z psem w górach
Źródło: pixabay.com/AlessandroSquassoni

Coraz więcej turystów zabiera psy w Tatry. Parkowcy o przykrych konsekwencjach, ważne słowa

24 Sierpnia 2020

Turyści coraz chętniej ruszają na górskie szlaki w towarzystwie swoich pupili. Takie wnioski wysnuli pracownicy parków narodowych po słowackiej stronie granicy. W czasie liczenia osób chodzących po Tatrach, którą zorganizowano 6 sierpnia, odnotowano ponad 100 psów więcej niż w zeszłym roku. Po Polskiej stronie obowiązuje zakaz wstępu do parku narodowego ze zwierzętami domowymi. Słowacy mogą rozważać podobne rozwiązania.

Turyści lubią zabierać swoje psy na mniej wymagające szlaki w Tatrach. Parkowcy jednak krytykują ten zwyczaj, ich zdaniem obecność zwierzaków na terenie parków narodowych może nieść poważne konsekwencje dla ich ekosystemu. Nie bez powodu Polska strona zdecydowała się na wprowadzenie zakazu wstępu tych zwierząt do na swoim terenie. Choć właściciele psiaków nie widzą powodu by stosować tak radykalne ograniczenia, władze TPN są nieugięte. Słowacy informują, że jeśli liczba czworonogów będzie dalej rosnąć też wprowadzą pewne restrykcje.

Owczarek pomógł policjantom w akcji. Niebywałe, co znalazł w samochodzie zatrzymanegoOwczarek pomógł policjantom w akcji. Niebywałe, co znalazł w samochodzie zatrzymanegoCzytaj dalej

Turyści coraz częściej zabierają psy w góry

Wiele osób, w tym biologów i miłośników psów, przestrzega przed zabieraniem zwierząt na górskie szlaki. Istnieje na nich wiele zagrożeń dla zdrowia i życia czworonogów, takich jak urazy mechaniczne, udar cieplny czy przemęczenie. Jeśli chcemy zabrać futrzaka na wycieczkę, powinniśmy starannie dobrać trasę do jego możliwości. W wypadku starych czy krótkonogich pupili powinniśmy wybierać krótkie szlaki, o niezbyt dużym nachyleniu terenu. Musimy pamiętać także o tym, by sprawdzić prognozy pogody. Upał i spacer po odsłoniętym stoku góry może skończyć się dla naszego psa tragicznie. Ich możliwości chłodzenia się w trakcie marszu są bardzo ograniczone. Pocą się jedynie przez opuszki łap, do wymiany cieplnej służy także język. Te mechanizmy często jednak nie wystarczają. Pokryte gęstym futrem zwierzaki ryzykują udar cieplny.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Dramat w USA. Policjant zabił psa na oczach właścicielki. Do sieci wyciekło straszne nagranie
2. Wśród krów ukrył się pies, znajdziesz go? Zagadka jest arcytrudna, większość poddaje się po 5 minutach
3. Rottweiler i maleńki chomik zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Delikatność olbrzymiego psa jest niewiarygodna

Turyści z psami zagrażają ekosystemowi Tatr

Psy nie występują naturalnie w tym regionie. Udomowione zwierzęta są gatunkiem obcym na terenie Tatr. Ich obecność wiąże się ze stresem dla zwierzyny występującej tam naturalnie, szczególnie niedźwiedzi i kozic. Zdaniem biologów, nawet jeśli pies zachowuje się cicho i nie ma kontaktu z lokalną fauną, jego zapach utrzymuje się tam przez wiele godzin. Obca woń wiąże się ze stresem dla mieszkających tam zwierzaków. Kolejnym powodem, dla którego ich zdaniem nie powinno się wprowadzać psów do parków narodowych jest kwestia pozostawianych przez nie odchodów. Nawet jeśli dokładnie je posprzątamy, na miejscu pozostają obce bakterie i pasożyty, które stanowią potencjalne zagrożenie dla innych gatunków. Przypominamy, że wprowadzanie psów do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zabronione. Mimo to, turysta postanowił zabrać zwierzaka na Orlą Perć. Jego skandaliczne zachowanie nie umknęło uwadze mediów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwa mini pieski "walczą" w bucie. Powalające nagranie
  2. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?
  3. Biała suczka owczarka niemieckiego została mamą. Wygląd jej szczeniaka wprawił wszystkich w osłupienie
  4. Chcieli nagrać zabawny filmik, postawili pitbulla i pomeraniana przed sobą. Internauci są wściekli
  5. Malutki kotek bał się wejść do środka. Powód ściska serce
  6. Są ofiary i wielu rannych. W mieście eksplodowały bomby. Wiadomości ze świata

Źródło: portaltatrzanski.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł