Swiatzwierzat.pl
https://www.ratujemyzwierzaki.pl/sprzetdorehabilitacji

https://www.ratujemyzwierzaki.pl/sprzetdorehabilitacji

Trwa zbiórka na pierwszy w Polsce gabinet darmowej zoofizjoterapii. Skorzysta z niej wiele zwierzaków

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Dzięki motywacji członków Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals Inspektorat z oddziałem w Zielonej Górze oraz wsparciu tysięcy darczyńców jest szansa na to, iż na Dolnym Śląsku powstanie centrum fizjoterapii dla zwierząt. Miejsce to byłoby pierwszym w Polsce darmowym gabinetem, gdzie psy i koty zmagające się z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi mogłyby liczyć na fachową pomoc. Zanim jednak tak się stanie, wymagane jest uzbieranie brakujących środków pieniężnych.

Zoofizjoterapia jest jedną z najnowszych działów medycyny weterynaryjnej, który wykorzystuje fizjoterapię w celu poprawy funkcjonowania i ruchomości stawów, oraz mięśni u zwierząt. Niegdyś zwierzęta wymagające rehabilitacji nie mogły liczyć na szansę na normalne życie. Większość musiała zostać uśpiona.

Pierwszy gabinet darmowej zoofizjoterapii w Polsce. Pracownicy schroniska pragną ratować niepełnosprawne zwierzęta

Wolontariusze należący do zielonogórskiego oddziału OTOZ walczą, by każde z przyjętych przez nich zwierząt cieszyło się jak najlepszą kondycją zdrowotną i żyło bez bólu. Niestety, wśród uratowanych czworonogów są przypadki wymagające ogromu systematycznej pracy weterynarzy, behawiorystów oraz zoofizjoterapeutów. Jednym z nich jest suczka Nolla, której poprzedni właściciel odrąbał jej łapę siekierą.

Poruszeni historiami niepełnosprawnych zwierzaków wolontariusze i pracownicy schroniska wpadli na pomysł, aby otworzyć własny darmowy gabinet. Aby jednak to marzenie mogło się spełnić, przede wszystkim wymagane jest skompletowanie specjalistycznego sprzętu.

- Coraz więcej organizacji ma pod swoją opieką zwierzęta niepełnosprawne, coraz częściej spotykamy opiekunów zwierząt niepełnosprawnych, którzy chcieliby podjąć się fizjoterapii, ale ich zwyczajnie na to nie stać. Koszt miesięcznej rehabilitacji sięgają 1500 zł i w górę. Bo rehabilitacja powinna odbywać się jak najczęściej - tłumaczą aktywiści.

W gabinecie darmowej fizjoterapii w Zielonej Górze pacjentom mają być oferowane terapie przy użyciu urządzeń do magnetoterapii, laseroterapii, czy elektrostymulacji. Niepełnosprawne zwierzęta będą mogły również skorzystać m.in. z bieżni wodnej.

Zabiegi będą wykonywane przez wykwalifikowany personel, specjalizujący się w rehabilitacji małych zwierząt, w szczególności psów i kotów.

Straż miejska

Strażnicy miejscy uratowali nowo narodzone kociątko. Stało się częścią zespołu

CZYTAJ DALEJ

Potrzebna pomoc. Trwa zbiorka pieniędzy

Mimo, że na stronie organizacji często publikowane są zbiórki pieniężne, funduszy na zakup jednorazowych artykułów, karmy oraz pokrycie kosztów leczenia i utrzymania zwierząt stale brakuje. W zeszłym roku OTOZ Animals z oddziałem w Zielonej Górze wydał ponad 200 000 zł na ratowanie zwierząt. Warto zaznaczyć, że w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną nowych podopiecznych wciąż przybywa.

Obecnie trwa zbiórka na kolejne elementy wyposażenia gabinetu zoofizjoterapeutycznego, które pozwolą złagodzić ból wskutek urazów powypadkowych, dyskopatii oraz problemów neurologicznych. Zapotrzebowanie rośnie też na wózki inwalidzkie dla podopiecznych schroniska.

Już wcześniej, dzięki tego typu inicjatywom i ogromnej pomocy ze strony darczyńcom, pracownikom schronisko udało się zebrać środki na zakup tzw. Zwierzakobusa. Jest to pojazd specjalnie przystosowany do przewozu chorych i rannych zwierząt.

- Czy było warto? Z całą mocą, bezapelacyjnie stwierdzamy, że zawsze jest. Mimo że to niewyobrażalnie ciężka praca - zapewniają pracownicy OTOZ.

Wpłatę na szczytny cel można dokonać za pośrednictwem portalu Ratujemyzwierzaki.pl, do której link pozostawiamy tutaj. Wciąż brakuje blisko 50 tysięcy złotych do celu. Serdecznie zachęcamy do udzielenia pomocy. Razem jesteśmy w stanie stworzyć miejsce, w którym niepełnosprawne i okaleczone zwierzęta znów staną na nogi.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pitbull i dziecko

Pozostałe

Dziecko zrobiło pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowa, wszystko nagrano

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >
Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >
Pies rozrywa kołnierz

Pozostałe

Zemsta jest słodka. Reakcja psa na znienawidzony kołnierz rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Pozostałe

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
Kociarz z Aleppo

Pozostałe

Kiedy wszyscy uciekali przed wojną, on został, by ratować zwierzęta. Setki kotów zawdzięczają życie "Kociarzowi z Aleppo"

Czytaj więcej >