kozice tatrzańskie
Źródło: facebook.com/Tatrzański Park Narodowy

Pozytywne doniesienia z Tatr. Przybyło zwierząt zagrożonego gatunku

26 Lipca 2020

Tatry to miejsce życia wielu gatunków zagrożonych i chronionych. Co roku organizowane są akcje, mające na celu monitorowanie ich liczebności. Wolontariusze i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego od 10 lipca liczyli zwierzęta występujące na jego terenie i w okolicznych górach. Pomiary prowadzone są od 1957 roku i są najstarszym przedsięwzięciem tego typu, koordynowanym przez dwa państwa. Zebrane dane pozwalają na pewną dozę optymizmu. Park podzielił się także nagraniem Tadeusza Ruska przedstawiającym zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Tatry są jednym z ulubionych kierunków miłośników górskich wycieczek i przyrody. Zdjęcia zwierząt, nie występujących w innych częściach kraju, publikowane w mediach społecznościowych i mediach wzbudzają zachwyt. Ptaki, kozice, gryzonie czy nawet niedźwiedzie obserwowane w parku narodowym są także przedmiotem badań biologów i zoologów. Władze Polski i Słowacji dokładają wszelkich starań, by ruch turystyczny nie zaszkodził ich naturalnym siedliskom. W ramach ochrony przyrody prowadzone są akcje edukacyjne oraz pomiary liczebności ich populacji.

Fotograf siedział sześć dni w lesie, żeby zrobić zdjęcia lampartom. Opłacało się, efekt jest powalającyFotograf siedział sześć dni w lesie, żeby zrobić zdjęcia lampartom. Opłacało się, efekt jest powalającyCzytaj dalej

Tatry: Policzono populację kozic

Z danych zebranych w czasie badania wynika, że w górach przebywają 972 kozice. To o 22 osobniki więcej niż zaobserwowano w zeszłym roku. Dane podali pracownicy Słowackiego parku narodowego. Choć odnotowywano wyższe wyniki, możemy być spokojny, jeśli chodzi o przetrwanie tego gatunku w Tatrach.

- Tym razem nie padły rekordy liczebności kozic, ale jesteśmy zadowoleni z wyniku, ponieważ odnotowaliśmy, że blisko szesnaście procent z populacji to tegoroczne młode kozice. Oznacza to najwyższy wzrost młodej populacji w ciągu ostatnich czterech lat - wyniki podsumował Józef Hybler, zoolog ze słowackiej strony.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda telewizji
2. 5 łatwych komend, których możesz nauczyć psa. Co pies powinien umieć robić?
3. Zainstalował kamerę w sypialni. Na jaw wyszło, co kot robi obok jego głowy, gdy śpi

W Słowackiej części pasma naliczono 643 kozice. W polskiej części parku udało się dostrzec 329 zwierząt, z czego aż 62 przyszło na świat ostatniej wiosny. To dobra informacja, choć wzrost w stosunku do zeszłego roku jest dość nieznaczny, kozice rozmnażają się chętnie a średni wiek ich populacji utrzymuje się na poziomie, pozwalającym wierzyć, że wzrost ich liczby będzie postępował.

Akcja odbywa się dwa razy w roku

Pierwszego pomiaru dokonuje się latem, zwykle na początku lipca, przy słonecznej pogodzie, gdy zwierzęta pasą się na stokach gór. Wczesną jesienią organizowana jest druga akcja, weryfikująca wyniki letniej edycji. W trakcie liczenia kozic dostrzeżono też wiele innych gatunków. Widziano niedźwiedzia w Tatrach Wysokich, jak i atak orła na świstaka. Monitoring liczebności populacji to nie tylko obowiązek pracowników parku, ale także okazja do obserwacji rzadko uczęszczanych partii gór. Pracownicy parku dzielą się widokami, których byli świadkami na stronie organizacji na Facebooku. Możemy cieszyć się nagraniami ukazującymi zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ząb wypadł dziennikarce na antenie. Wszystko emitowano na żywo, widzowie nie mogą uwierzyć
  2. Przytulasz się twarzą do zwierząt? Dla własnego dobra lepiej wiedzieć, skutki są porażające
  3. Wrocław. Zamknęła labradora w piwnicy. Na podwórko wypuściła kilka razy
  4. Mocne słowa jednej z polskich fundacji. Ma dość. Po fali krytyki nie chce pomagać już zwierzętom
  5. Fotograf siedział sześć dni w lesie, żeby zrobić zdjęcia lampartom. Opłacało się, efekt jest powalający
  6. Życie turystów w Ustce zagrożone. Przeraźliwa sytuacja nie mieści się w głowie. Nieludzkie zachowanie

Źródło: polsatnews.pl

Następny artykuł