Szympansy stanowią ogromne zagrożenie dla mieszkańców wioski
Źródło: pexels/Francesco Ungaro

Dantejskie sceny za granicą. Szympansy robią okropne rzeczy dzieciom i ich rodzinom

11 Sierpnia 2020

Szympansy notorycznie terroryzują mieszkańców Ugandy. W wyniku ingerencji człowieka w środowisko naturalne, siedliska dzikich zwierząt stale się kurczą lub zanikają bezpowrotnie, dlatego szympansy coraz częściej wyruszają na poszukiwania jedzenia w rejony zamieszkałe przez ludzi. Głodne małpy bywają wyjątkowo niebezpieczne przy spotkaniu dziecka.

Szympansy to przedstawiciele dużej małpy wąskonosnej z rodziny człowiekowatych, które można rozróżnić na dwa gatunki - szympansa zwyczajnego oraz karłowatego, zwanego również pod nazwą bonobo. Z badań genetycznych wynika dość jednoznacznie, że to właśnie te zwierzęta są najbliżej spokrewnione z człowiekiem, zaś według badań genomu z 2006 roku, DNA szympansów różni się od ludzkiego zaledwie o około 6%. Mimo, że z poziomu genu tak wiele nas łączy to w wielu zakątkach świata szympans i człowiek są dla siebie śmiertelnymi wrogami.

Zachowanie golden retrievera rozkłada na łopatki. Woda zburzyła jego zamek z piaskuZachowanie golden retrievera rozkłada na łopatki. Woda zburzyła jego zamek z piaskuCzytaj dalej

Wygłodniałe szympansy plądrują wioski

Według reportażu National Geographic z dzikimi zwierzętami od długiego czasu zmagają się mieszkańcy wiosek w jednym z państw Afryki. Ntegeka Semata i jej rodzina trudniąca się rolnictwem w zachodniej części Ugandy na własnej skórze poznała dotkliwe skutki napadu szympansów. Chociaż z trudem przychodziło im wykarmienie wszystkich krewnych, a co dopiero zarobek na własnoręcznie produkowanej żywności, to dodatkowo rodzina wielokrotnie padała ofiarą grupy wygłodniałych szympansów. Ogromne małpy, które kradły plony z terenów uprawnych nie tylko zagrażały źródłu utrzymania rodziny Semata, ale ich bezpieczeństwo także stało pod znakiem zapytania.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 7 zwierząt, które wygląda nieprawdopodobnie. Ich cudowny widok zwala z nóg
2. Owczarek niemiecki i dziecko. Właściciele tej rasy nagrali, jak ich psy opiekują się dziećmi. Przepiękne

Z roku na rok szympansy stawały się coraz to bezczelniejsze, aż w końcu przestały czuć strach przed okolicznymi rolnikami i innymi mieszkańcami wioski Kyamajaka. Wygłodniałe małpy wkradały się na teren osady rolniczej w poszukiwaniu pożywienia i masowo kradły banany, mango, papaję czy inne owoce, które łatwo mogły zerwać z drzew. Osadnicy rozkładali ręce i nie potrafili poradzić sobie ze zwierzęcymi złodziejaszkami. Niestety, 20 czerwca kradzieże przemieniły się w prawdziwą tragedię.

Małpy zaatakowały małego chłopca

W drugiej połowie czerwca doszło do tragicznej napaści szympansa na małego chłopca. Tego dnia Ntegeka Semata pracowała w ogrodzie i jednocześnie miała pod opieką czwórkę dzieci, które były wtedy jeszcze bardzo małe. Wystarczyła chwila nieuwagi ze strony matki, żeby doszło do tragedii. Szympans niepostrzeżenie wszedł do jej ogródka, gdy kobieta przekopywała ziemię, a gdy Pani Semata odwróciła się po wodę dla swoich dzieci szympans złapał jej 2-letniego synka za rękę i uciekł. Chłopiec krzyczał na całe płuca, wołając o pomoc, co zaalarmowało mieszkańców wioski. Wszyscy ruszyli w pogoń za szympansem, jednak silne zwierzę nie miało litości dla swojej ofiary.

- Szympans urwał dziecku ramię, zadał rany głowy, otworzył żołądek i wyciągnął nerki – opowiadała matka dziecka podczas wywiadu dla National Geographic w 2017 r.

Chłopiec nie miał najmniejszych szans w starciu z agresywną małpą. Po tym, jak szympans zadał dziecku śmiertelne rany, schował zmasakrowane ciało w trawach i uciekł. Niestety, 2-letni chłopiec o imieniu Mujuni zmarł w drodze do szpitala. To jednak nie był jednorazowy incydent, ataki ze strony agresywnych małp na najmłodszych mieszkańców wioski zdarzają się nieustannie. Do tej pory tylko w tamtym rejonie miało miejsce kilka przypadków obrażeń i przypadków udaremnionych porwań. Zginęły już trzy osoby.

Jedną z przyczyną tak problematycznej sytuacji zarówno dla mieszkańców Ugandy, jak i występujących tam zwierząt jest drastycznie kurczące się siedlisko naturalne szympansów. Okoliczne lasy zostały wykarczowane w celu poszerzenia pól uprawnych oraz pozyskania budulca i opału. Naukowcy, ekolodzy i badacze twierdzą zgodnie, że kontynuowanie eksploatacji zasobów przyrody poprzez m.in. proces deforestacji może jedynie spotęgować konflikt między zwierzętami i ludźmi, niż pomóc go rozwiązać.

Pomóc psom z Radys można TUTAJ.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znalazł dziwne, maleńkie jajko. Po kilku sekundach skorupka zaczęła pękać, zaniemówił gdy zobaczył, co się wykluło
  2. Para młoda uciszyła księdza podczas ślubu, żeby rzucić monetą. Goście nie mogli uwierzyć, gdy poznali powód niezwykłego zachowania
  3. Skandal w Janowie Podlaskim. Rynsztokowy język i bójka w strefie VIP aukcji
  4. Większość poddaje się po 20 sekundach. Nikt nie wierzy, że na zdjęciu jest pies
  5. Położył się na ganku, domownicy zadzwonili po służby. Nie mieści się w głowie, co zrobili niedźwiedziowi
  6. 13 osób rannych, nad miastem unosił się ogień. Zagraniczne media pokazały porażające zdjęcia

Źródło: national-geographic.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł