Warszawa w której są szczury
Źródło: pixabay.com/adnovak

Koszmar w centrum stolicy. Na chodnikach pojawiły się szczury

14 Stycznia 2021

Mieszkańcy Warszawy mają powody do obaw. Jak podaje se.pl, centrum miasta pojawiły się szczury! Gryzonie można spotkać m.in. na placu Bankowym. Urzędnicy mówią, że nie ma powodów powodów do zmartwień.

Szczury zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Przez większość czasu unikają spotkań z nimi, buszując po śmietnikach lub chowając się w norach i podziemnych korytarza. Jednak gdy jest ich zbyt wiele, zaczynają stanowić problem. Wdzierające się do piwnic i mieszkań gryzonie roznoszą choroby i zanieczyszczają przestrzenie odchodami. Czy w Warszawie właśnie pojawił się z nimi problem?

Szczury buszują po Placu Bankowym

Szczury miały pojawić się przed ratuszem na Placu Bankowym w Śródmieściu. "Nie dość, że codzienne przechodzą tam tysiące ludzi, którzy są narażeni na ugryzienie przez szczura, to wszystko dzieje się dosłownie pod nosem najważniejszych władz Warszawy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele. Pracują oni w pobliskim ratuszu przy ul. Plac Bankowy 3/5, czyli niecałe 500 metrów od miejsca, w którym reporterzy „Super Expressu” odkryli całą kolonię szczurów", czytamy na stronie internetowej.

Dziennikarze wykonali kilka fotografii szczurom. Później zwrócili się do urzędników z prośbą o komentarz w tej sprawie.

- Nie zauważyliśmy problemu plagi szczurów w tym miejscu. Jeśli jednak obawy się potwierdzą, mamy podpisaną umowę z firmą sprzątającą, która jak będzie taka potrzeba podejmie odpowiednie kroki, a w ostateczności dokona deratyzacji - odpowiedziała na wątpliwości dziennikarzy rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Mieszkańcy zazwyczaj zgłaszają problemy ze szczurami w okresie letnim i jesiennym. Zwykle w związku z mrozami, zimą populacja tych zwierząt maleje w sposób naturalny, choć częściej zgłasza się ich obecność w piwnicach bloków i kamienic.

Nie żyje 12-latka. Pasożyty zagryzły ją na śmierćNie żyje 12-latka. Pasożyty zagryzły ją na śmierćCzytaj dalej

Czy władze Warszawy zdecydują się na deratyzację?

Co roku media opisują przypadki pojawienia się dużych kolonii tych zwierząt w różnych częściach miasta.Zazwyczaj znajdują się one niedaleko brzegów Wisły lub w miejscach, w których funkcjonuje wiele restauracji i kawiarni, których śmietniki stanowią dla szczurów podstawowe źródło pokarmu.

Obecnie restauracje nie przyjmują gości, jedynie sprzedają jedzenie na wynos. Czy kiedy knajpki zostaną otwarte to problem nasili się w centrum miasta?

Zobacz zdjęcie poglądowe:

Kolonia szczurów

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: se.pl

Następny artykuł