szczeniak z lasu
Źródło: Facebook/Społeczne Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Sanoku

Szczeniak w typie owczarka miał być prezentem pod choinkę. Wylądował w lesie

29 Grudnia 2020

Szczeniak w typie owczarka podhalańskiego pochodził z nielegalnej hodowli. Zwierzak okazał się nie spełniać wygórowanych oczekiwań obdarowanej nim osoby. Okazało się, że 4-miesięczny piesek ma defekt kręgosłupa. Właściciele postanowili się go pozbyć, zostawiając go w lesie.

Szczeniak został zakupiony przez młodego mężczyznę jako świąteczny prezent. Z czerwoną kokardą na szyi miał czekać pod choinką na swojego nowego właściciela. Mimo apeli, próśb i akcji edukacyjnych, niektórzy ludzie wciąż traktują zwierzęta jak rzeczy. Podobnie też się z nimi obchodzą, gdy okaże się, że taki podarunek nie był najlepszym pomysłem. Owczarek trafił na leśne wysypisko śmieci.

Szczeniak został porzucony w lesie

Czujni spacerowicze dostrzegli właściciela, porzucającego zwierzę pośród wysypanych w lesie śmieci i zawiadomili odpowiednie służby. Sprawca próbował uciec, jednak ostatecznie doszło do konfrontacji.

O sprawie doniosło na swojej stronie na Facebooku Społeczne Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Sanoku. Po krótkim pościgu wolontariuszom udało się zmusić uciekającego samochodem mężczyznę do zatrzymania się.

- Brawo dla osób, które natychmiast zareagowały. Około 4 może 5-miesięczny szczeniak trafił do naszych kojców. Młody człowiek tłumaczył się, że porzucił psa, gdyż ten ma defekt z kręgosłupem a kupując go za 500 zł, sprzedający zataił ten fakt. Szczenię jutro trafi do lekarza weterynarii na diagnostykę - czytamy w poście na Facebooku organizacji.

Sytuacja ta jest o tyle istotna, że mężczyzna, który potraktował psa w ten sposób, zignorował wszystkie zalecania fundacji zajmującej się zwierzętami, mediów i zasady wynikające z czystego zdrowego rozsądku.

Czy warto zostawić psa w hotelu dla zwierząt? Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem opiekuna dla pupilaCzy warto zostawić psa w hotelu dla zwierząt? Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem opiekuna dla pupilaCzytaj dalej

Szczeniak pochodził z pseudohodowli

Kupując zwierzę pochodzące z niezrzeszonej w żadnym towarzystwie hodowli, podejmujemy duże ryzyko. Wiele szczeniąt zabieranych jest od matki zbyt wcześnie, ponieważ właściciele takich przedsięwzięć nie chcą utrzymywać ich dłużej, niż jest to konieczne.

Ze względu na warunki, w jakich trzymane są psy, oraz fakt, że suczki rodzą zbyt często, wady genetyczne i choroby są dość częstym zjawiskiem. Te uchybienia oraz fakt, że pseudohodowcy oszczędzają, jak mogą na ich utrzymaniu, sprawiają, że ceny takich czworonogów są dużo niższe.

Na dodatek, tacy "przedsiębiorcy" często sprzedają zwierzęta w typie danej rasy, jako osobniki czystej krwi. Ich nabywcy często przeżywają szok, dowiadując się, że pies nie może brać udziału w wystawach.

Szczeniak porzucony w lesie znajduje się obecnie pod opieką towarzystwa. Wolontariuszom zależy przede wszystkim na tym, by znalazł dom tymczasowy. Młode psy źle znoszą panujące w schroniskach warunki.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

źródło: se.pl

Następny artykuł