Swiatzwierzat.pl
Co i jak często powinny jeść szczeniaki?

pixabay/jagdprinzessin

Jak często należy karmić szczeniaki? Pełna miska nie jest dobrym rozwiązaniem

19 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Szczeniak, którego stale rozpiera energia potrzebuje odpowiedniej diety, aby zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Jednakże, przekarmianie małego psa w okresie dojrzewania także nie jest dobrą metodą. Eksperci podpowiadają, jak często karmić szczenia

Szczeniak w swoich pierwszych miesiącach życia potrzebuje spersonalizowanej diety, która umożliwi mu prawidłowy rozwój, a w przyszłości - wyrośnięcie na zdrowego dorosłego psa. Pierwsze 3-4 tygodnie życia malucha to okres, w którym zwierzę jest karmione wyłącznie mlekiem matki. W tym czasie szczenięta są od niej całkowicie uzależnione, dlatego ingerencja w ich dietę nie powinna mieć miejsca. Jednakże, wraz z osiągnięciem 5-tygodni ich sposób żywienia ulega dużej zmianie, a mleko suczki nie zaspokaja już ich potrzeb żywieniowych. Wielu właścicieli psów może zadawać sobie nurtujące pytanie - jak często i w jaki sposób prawidłowo karmić szczenięta?

Metabolizm a dieta szczeniaka

Zbilansowana dieta szczenięcia ma wielkie znaczenie dla rozwoju ich organizmu oraz zdrowia i odporności. Po osiągnięciu 6-8 tygodni szczenięta jedzą już same i mają większe zapotrzebowanie żywieniowe niż psy dorosłe. W swojej diecie wymagają dużej ilości tłuszczy, ponieważ stanowią on główne źródło energii. Nie może też zabraknąć białka, które odpowiada za materiał budulcowy tkanek, oraz cennych witamin i minerałów. W diecie szczeniąt szczególnie ważna jest także zawartość i wzajemne proporcje wapnia i fosforu. Eksperci psiego żywienia podkreślają, że ich stosunek w karmie dla juniorów powinien wynosić od 1:1 do 1,8:1 z przewagą wapnia. Niedobory tych pierwiastków mineralnych w organizmie mogą skutkować zaburzeniami w rozwoju układu kostnego. 

Szczeniętom powinna być podawane jedzenie pełnoporcjowe - suche i mokre, dlatego karma typu “junior”, która charakteryzuje się wyższą kalorycznością, lepszą strawnością i zawartością wszystkich składników odżywczych potrzebnych szczenięciu będzie idealnym wyborem. Różnice rasowe także odgrywają dużą rolę w prawidłowym żywieniu szczeniąt. Należy pamiętać, że w zależności od rasy i oczekiwanej masy ciała, psiaki osiągają dorosłość w różnym wieku. Docelową wielkość najszybciej osiągają psy miniaturowe, następnie małe, zaś psy ras średnich i dużych rosną najdłużej - nawet do 18 miesiąca życia. 

Nie można także zapominać o prawidłowej częstotliwości karmienia pupili. Szczenięta, choć odznaczają się szybką przemianą materii, to mają mniejsze żołądki, które nie potrafią pomieścić dużej ilości pokarmu i łatwo się przeciążają. Dorosłemu psu w zupełności wystarczą 2-3 posiłki dziennie, lecz młodszy zwierzak będzie wymagał częstszego karmienia mniejszymi porcjami o regularnych porach dnia. Częstotliwość karmienia szczeniąt zależy od ich wieku i przedstawia się następująco: od 6 do 8 tygodni pokarm podaje się 4-5 razy dziennie, od 8 tygodnia do 6 miesiąca życia - 3-4 razy dziennie, od 7 miesiąca życia - 2-3 razy dziennie, tak jak u psów dorosłych. Na wypadek jakichkolwiek niejasności, producenci jedzenia dla zwierząt domowych umieszczają na opakowaniach i saszetkach karmy wszelkie potrzebne informacje na temat zbilansowanej diety czworonogów, aby ich właściciele mogli odpowiednio dopasować ją do potrzeb ich milusińskich.

Źródło: rmf.fm

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >