szarik
Źródło: policja.pl

Do polskiej policji dołączył Szarik. Czy jest podobny do serialowego bohatera?

21 Grudnia 2020

Szarika z "Czterech Pancernych" nie trzeba nikomu przedstawiać. W szeregach polskiej policji pojawił się natomiast jego imiennik, jak na razie nieznany szerszej publice. Dwuletni owczarek niemiecki i jego opiekun ukończyli właśnie szkolenie. Czy nowy Szarik jest podobny do serialowej gwiazdy?

Szarik trafił pod opiekę policjanta, który posiada 10-letnim doświadczenie w opiece nad zwierzętami mundurowymi. Czworonóg został przeszkolony do różnorodnych działań w terenie: od tropienia zaginionych, przez wykrywanie zagrożeń i kontrabandy, po zatrzymywanie podejrzanych. Z relacji mundurowych wynika, że zarówno zwierzę, jak i policjant, któremu będzie towarzyszyć, doskonale nadają się do swoich ról.

Szarik został przeszkolony do pracy w policji

Choć jego imiennik, który grał jedną z głównych ról w kultowym serialu o wojennych losach załogi "Rudego 102" znany jest z dokonań aktorskich, także miał za sobą przeszłość w służbach mundurowych. Trymer, bo tak naprawdę nazywał się odtwórca roli Szarika był psem policyjnym, wypożyczonym ekipie filmowej przez mundurowych. Jak każda gwiazda wielkiego ekranu miał swoich dublerów. W serialowego Szarika wcielały się owczarki Spika i Ataka.

"Czterej Pancerni i pies" powstawali od 1966 do 1970 roku. Produkcja TVP przyciągała przed telewizory miliony Polaków i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Powstał na podstawie książki o tym samym tytule nieznanej jednak szerszej publice przed emisją serialu.

Zwierzak, który ukończył właśnie szkolenie Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, został nazwany na cześć psa z serialu. Co ważne, w niczym mu nie ustępuje. Jest postawnym owczarkiem niemieckim, który doskonale radzi sobie ze stawianymi przed nim zadaniami. Choć przeszedł wszechstronne szkolenie, jego specjalnością jest wyszukiwanie bomb. To umiejętność rzadko spotykana wśród policyjnych czworonogów.

- Szarik, to pies specjalizujący się w wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych. Na 10 psów służbowych w suwalskiej jednostce Policji tylko on ma taką specjalizację - piszą policjanci na swojej stronie internetowej.

Szczeniak husky zezłościł się na swojego pana. Nagrano przezabawny napad gniewuSzczeniak husky zezłościł się na swojego pana. Nagrano przezabawny napad gniewuCzytaj dalej

Szarik znalazł się pod opieką doświadczonego policjanta

Karol Pieczulis od 10 lat jest przewodnikiem psów policyjnych. Opiekun takiego czworonoga spędza z nim całe dnie. W trakcie szkolenia równie ważne jak zdobywanie wymaganych umiejętności jest nawiązywanie relacji z przewodnikiem.

- Gdy pies jest już przeszkolony i trafia do jednostki, pozostaje w pełni pod opieką policjanta. To on wykonuje zabiegi pielęgnacyjne, dba o jego zdrowie i o kondycję. Przygotowuje też sprzęt do służby i organizuje wyjazdy w teren. Starszy aspirant Karol Pieczulis przyznaje, że od zawsze lubił zwierzęta i nie wyobraża sobie służby na innym policyjnym stanowisku - piszą policjanci.

Życzymy Szarikowi powodzenia i bezpiecznej służby. Mamy nadzieję, że poradzi sobie równie dobrze jak czworonóg z "Czterech Pancernych".

Zobacz zdjęcie:

Szarik z opiekunem

Zdjęcie: policja.pl

Szarik

Zdjęcie Szarika z YouTube, Tytus Szczepański (CZTEREJ PANCERNI I PIES ODCINEK 13 ZAKŁAD O ŚMIERĆ)

Szarik

Zdjęcie: policja.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

źródło: policja.pl

Następny artykuł