Świnie potrafią grać w gry
Źródło: pixabay/PublicDomainPictures

Niezwykła inteligencja świń udowodniona. Zwierzęta potrafią przejść grę video

11 Lutego 2021

Świnie grają w gry video! Czworo zwierząt wzięło udział w przeprowadzonym przez Uniwersytet Purdue eksperymencie. W badaniu zwierzaki otrzymały joystick, którym poruszały kursorem widocznym na monitorze. Za poprawne wykonanie zadania otrzymywały nagrodę.

Eksperyment ze świniami przeprowadzono w Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue. Do badania wytypowano 4 świnie (2 rasy Yorkshire oraz 2 mikroświnie). Zadaniem tych zwierząt było operowanie kursorem za pomocą joysticka. Świnie miały przechodzić kolejne poziomy gry, co oznacza, że miały osiągać rezultat, jakiego oczekiwali naukowcy prowadzący eksperyment. Efekty? Okazuje się, że świnie szybko złapały zasady gry.

Dramat kundelków wciąż trwa. Minusowe temperatury nie przekonują właścicieli do zabrania zwierząt do domówDramat kundelków wciąż trwa. Minusowe temperatury nie przekonują właścicieli do zabrania zwierząt do domówCzytaj dalej

Świnie rozumieją zasady gry

- Nie grają w Minecrafta, ale mogą manipulować sytuacją, aby otrzymać nagrodę - powiedziała w BBC Kate Daniels z Willow Farm w Worcestershire. Dodała, że nie sądzi, aby to było zaskoczeniem dla kogoś, kto pracuje ze świniami.

Okazuje się, że świnie w mig pojęły zasady gry i zauważyły zależność, która wiąże ruchy joysticka z ilością otrzymywanego pożywienia. Wykonywane przez zwierzęta ruchy prowadziły do przechodzenia przez kolejne poziomy.

- To, co udało im się osiągnąć, to trafić w cele znacznie powyżej poziomu przypadkowych szans - mówi w Gizmodo kierująca badaniem dr Candace Croney, dyrektor Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue.

Zdaniem badaczki, zwierzęta wiedziały, co należy zrobić, by otrzymać nagrodę. W przypadku świni z rasy Yorkshire celność wyniosła aż 76 proc. Jak się okazuje, nie są to jedyne zwierzęta obdarzone wyjątkową inteligencją. W tym artykule pisaliśmy o psie, który konkuruje z dzieckiem na to, kto ładniej powie "mama".

Świnie nie przerwały gry, nawet w momencie, gdy uszkodzony został dozownik na pokarm. Podobno tylko dlatego, że naukowcy zachęcali zwierzaki miłymi słowami do kolejnych prób przejścia poziomów.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł