pies zestrowany
Źródło: pixabay.com/Free-Photos

Stres u psów - po czym go poznać i jak sobie z nim radzić? 7 najważniejszych oznak u zestresowanych pupili

20 Listopada 2020

Stres u psów objawia się inaczej niż u człowieka. Może być on jednak tak samo, a w niektórych przypadkach nawet bardziej niebezpieczny niż ludzki. Zwierzak nie potrafi znaleźć odpowiedniego ujścia dla kłębiących się w nim emocji. Z tego względu z pomocą musi przyjść mu właściciel. Poniżej wyjaśnimy jak określić poziom stresu u czworonoga.

Stres u psa wywoływać może wiele czynników. Od przejeżdżających obok domu samochodów, przez obecność innych zwierząt aż po stosunek do niego właścicieli. Czworonóg nie ma sposoby, by powiedzieć nam, że odczuwa dyskomfort. Musimy więc zwracać uwagi na niewerbalne oznaki jego złego samopoczucia. Kumulująca się w psie nerwowość może doprowadzić do poważnych zaburzeń behawioralnych, włącznie z zachowaniami destrukcyjnymi lub agresją. Warto wiedzieć, na jakie zachowania powinniśmy zwracać uwagę, by móc zadziałać w odpowiednim momencie.

Bichon frise był świeżo po wizycie u fryzjera. Właścicielka zamarła, gdy zobaczyła, że pies jest cały niebieskiBichon frise był świeżo po wizycie u fryzjera. Właścicielka zamarła, gdy zobaczyła, że pies jest cały niebieskiCzytaj dalej

Stres u psa - jak go rozpoznać?

1. Pies bez przerwy szczeka - To chyba najbardziej jasny i widoczny znak tego, że pupil jest w nerwach. Może objawiać się jako reakcja na dowolne bodźce, na przykład przechodniów mijających naszą posesję lub przejeżdżające samochody, jak i nie dotyczyć żadnego konkretnego obiektu lub zjawiska. Wtedy pies po prostu wychodzi na dwór i zaczyna szczekać w przestrzeń. Szczególnie często zdarza się to u mniejszych czworonogów.

2. Dużo się drapie lub ma wysypkę - Jednym z objawów nadmiernego stresu mogą być alergie skórne. W ich wyniku na ciele psa powstają pokryte swędzącą wysypką plamki. W skrajnych przypadkach, próbując coś na to poradzić, zwierzak może wyrywać sobie kępki futra.

3. Ma biegunkę bez powodu - Jeśli kilka razy w miesiącu twój pies miewa dolegliwości trawienne, a weterynarz wykluczył choroby lub pasożyty, prawdopodobnie spowodowane są one stresem. Podobny mechanizm zachodzi u ludzi - zestresowani pracownicy dużych firm często skarżą się na ból brzucha.

4. Pies brzydko pachnie - Gruczoły zestresowanego zwierzaka wydzielają nieprzyjemną dla człowieka woń. Wpływ ma na to gospodarka hormonalna czworonoga. Oczywiście brzydki zapach może mieć też inne przyczyny, od normalnych zabrudzeń po choroby. Czworonóg dotknięty dużym stresem będzie permanentnie pachniał, jakby był mokry.

5. Izoluje się od domowników - Zestresowany pies nie ma zazwyczaj ochoty na przebywanie z człowiekiem. Zwykle zaszywa się w rogu ogrodu, lub innym rzadko uczęszczanym przez opiekunów miejscu. Jeśli pies zwykle chodził za tobą krok w krok, a teraz nigdzie nie możesz go znaleźć, powinieneś bacznie mu się przyglądać.

6. Pies niszczy domowe sprzęty - Odruchy destrukcyjne występują u wielu zestresowanych czworonogów. Zazwyczaj skierowane są początkowo na sprzęty takie jak posłanie zwierzaka, obicia kanap, czy drobne przedmioty, które łatwo pogryźć i porwać. W niektórych wypadkach ten objaw przybiera formę kopania w ogrodzie dziur.

7. Nie chce jeść - Zestresowane zwierzęta często mają różne problemy z apetytem. Nawet rzeczy, które zwykle stanowiły dla nich przysmak, wydają się teraz nieatrakcyjne. Podobnie jak w wypadku biegunek, to efekt działania hormonów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. 52-latek chciał skrzywdzić bezbronne dziewczynki. Bohaterski pitbull ukarał go w najboleśniejszy sposób
2. Hollywoodzki aktor w jednej minucie zawarł niemal cały obraz Polski. Wyjątkowym nagraniem podzielił się w sieci
3. Rudy kotek przeszedł 19 km, żeby spotkać swoją rodzinę. Oni odpłacili mu się w najgorszy sposób

Jak przeciwdziałać stresowi u psa?

Przede wszystkim należy zidentyfikować czynniki, które go wywołują. Mogą to być różne dźwięki, osoby wchodzące na teren zwierzaka czy panujące w domu zasady. Stres jest także często wynikiem lęków separacyjnych lub zbyt długich okresów samotności. Gdy już uda ci się określić co powoduje dyskomfort u zwierzaka, możesz usunąć lub zredukować jego źródła. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe. Jeśli pies boi się zostawać sam, gdy my wychodzimy do pracy, nie możemy przecież rzucić jej, by dotrzymywać mu towarzystwa.

W takich wypadkach najlepsze będzie oswojenie psa z takimi sytuacjami lub bodźcami. Musi się ono odbywać stopniowo, w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Choć w ciężkich przypadkach pomoc behawiorysty może okazać się niezbędna, z lżejszymi lękami poradzisz sobie, bazując na informacjach znalezionych w sieci, w szczególności innych poradnikach naszego autorstwa.

Niechciane zwierzaki po razy pierwszy wybierają swój wymarzony posiłek. Ich reakcje są przeuroczeNiechciane zwierzaki po razy pierwszy wybierają swój wymarzony posiłek. Ich reakcje są przeuroczeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Boże Narodzenie 2020: Co dalej z krajowymi restrykcjami? Setkom osób może się nie spodobać. Ważna wiadomość dla osób wyjeżdżających na święta
  3. Spaniel ma już 2 lata, ale wygląda jak malutki szczeniaczek. Jest naprawdę wyjątkowy, więcej nie urośnie
  4. Kot miał zostać uśpiony, bo był tak brzydki, że nikt go nie chciał. 24 godziny przed planowanym zabiegiem wydarzył się cud
  5. Nagrano pierwszą wizytę husky'ego u fryzjera. Właściciel wytrzeszczył oczy, gdy obejrzał nagranie, nie znał go od tej strony
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Oferty, na które Polacy czekają cały rok. Gigantyczne przeceny w Lidlu, sprzęt elektroniczny kupimy za "grosze"

źródło:myanimals.com

Następny artykuł