Swiatzwierzat.pl
Spanie z psem

pixabay.com/luigirocca/cc0

Czy spanie z psem jest bezpieczne? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

12 Lutego 2021

Autor tekstu:

Oktawian Góral

Udostępnij:

Właściciele wielu zwierząt boją się zapraszać do wspólnego łóżka swoich podopiecznych. Chętnie się z nimi bawią, ale nocami każdy domownik ma swój kąt - człowiek łóżko, a pies posłanie. Zastanawiasz się, czy spanie z psem jest

Odpowiedzi osób, które opiekują się psami są bardzo różne. Niektórzy właściciele pozwalają czworonogom spać z nimi, inni mają  dla zwierząt osobne posłania na noc. Jak to jest z tym spaniem? Stanowisko w tej sprawie zajęła pediatrka z centrum Medicover. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznacznie przesądzona.

Czy spanie z psem jest bezpieczne

Dzieci kochają zwierzęta i mogą się z nimi bawić całymi dniami. Sympatia okazywana przez bliski kontakt na pewno powoduje budowę więzi i relacji, której ani dziecko, ani pies nie chcą przerywać wraz z nadejściem wieczoru i porą na pójście do łóżka.

Niestety, jeżeli chodzi o dzieci, to spanie z psem jest niedopuszczalne. Jest to nie tylko niehigieniczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia i życia malucha. Psy powinny być trzymane z daleko od łóżeczek najmłodszych domowników. Nawet te najdokładniej wykąpane.

Specjaliści z Medicover zwracają także uwagę, że nigdy nie możemy mieć pewności co do zdrowia pupila. Regularnie wykonywane odrobaczania, poddawanie zwierząt szczepieniom czy regularne badania, owszem - minimalizują ryzyko przenoszenia chorób, jednak nie dają stuprocentowej pewności, że pupil na pewno na nic nie choruje.

Spanie z psem: lekarz wyjaśnia

Spanie dziecka z psem może być także niebezpieczne dla życia malucha. Zarówno dzieci, jak i dorośli podczas snu często zmieniają pozycję, przekręcają się z boku na bok, "wiercą się". Może się zdarzyć, że podczas takiego gwałtownego manewru wystraszony pies ugryzie lub zadrapie dziecko. Behawioryści podkreślają, że ludzkie dziecko nigdy nie będzie miało u psa takiego szacunku i nie będzie budziło takiego respektu, jak dorośli.

Ważne są także alergie. – Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa – tłumaczy na blogu Medicover pediatra, dr Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Ponadto, jak wyjaśniają specjaliści z Medicover spanie z psem grozi zarażeniem chorobą odzwierzęcą, którą łatwo przeoczyć: Każda z nich na początku swoimi objawami (gorączka, bóle i zapalenie stawów czy powiększenie węzłów chłonnych) przypomina grypę - czytamy na blogu centrum medycznego.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

policja.gov.pl

Psy

Policyjny pościg za poszukiwanym przestępcą. Auto zawisło nad skarpą, w bagażniku uwięziony był pies

Czytaj więcej >
YT

Psy

Właściciel porzucił 16-letniego psa, gdy ten zachorował na raka

Czytaj więcej >
unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >