Spanie z psem
Źródło: pixabay.com/luigirocca/cc0

Czy spanie z psem jest bezpieczne? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

12 Lutego 2021

Właściciele wielu zwierząt boją się zapraszać do wspólnego łóżka swoich podopiecznych. Chętnie się z nimi bawią, ale nocami każdy domownik ma swój kąt - człowiek łóżko, a pies posłanie. Zastanawiasz się, czy spanie z psem jest bezpieczne? Stanowisko w tej sprawie zajął lekarz.

Odpowiedzi osób, które opiekują się psami są bardzo różne. Niektórzy właściciele pozwalają czworonogom spać z nimi, inni mają dla zwierząt osobne posłania na noc. Jak to jest z tym spaniem? Stanowisko w tej sprawie zajęła pediatrka z centrum Medicover. Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznacznie przesądzona.

Czy spanie z psem jest bezpieczne

Dzieci kochają zwierzęta i mogą się z nimi bawić całymi dniami. Sympatia okazywana przez bliski kontakt na pewno powoduje budowę więzi i relacji, której ani dziecko, ani pies nie chcą przerywać wraz z nadejściem wieczoru i porą na pójście do łóżka.

Niestety, jeżeli chodzi o dzieci, to spanie z psem jest niedopuszczalne. Jest to nie tylko niehigieniczne, lecz także niebezpieczne dla zdrowia i życia malucha. Psy powinny być trzymane z daleko od łóżeczek najmłodszych domowników. Nawet te najdokładniej wykąpane.

Specjaliści z Medicover zwracają także uwagę, że nigdy nie możemy mieć pewności co do zdrowia pupila. Regularnie wykonywane odrobaczania, poddawanie zwierząt szczepieniom czy regularne badania, owszem - minimalizują ryzyko przenoszenia chorób, jednak nie dają stuprocentowej pewności, że pupil na pewno na nic nie choruje.

Pies przeżył traumę, krył się po kątach. Dzięki adopcji otrzymał drugą szansę, jest szczęśliwyPies przeżył traumę, krył się po kątach. Dzięki adopcji otrzymał drugą szansę, jest szczęśliwyCzytaj dalej

Spanie z psem: lekarz wyjaśnia

Spanie dziecka z psem może być także niebezpieczne dla życia malucha. Zarówno dzieci, jak i dorośli podczas snu często zmieniają pozycję, przekręcają się z boku na bok, "wiercą się". Może się zdarzyć, że podczas takiego gwałtownego manewru wystraszony pies ugryzie lub zadrapie dziecko. Behawioryści podkreślają, że ludzkie dziecko nigdy nie będzie miało u psa takiego szacunku i nie będzie budziło takiego respektu, jak dorośli.

Ważne są także alergie. – Jeżeli dziecko ma objawy alergii, należy ograniczyć kontakt z alergenami, a więc i pupilem. Konsekwencje alergii mogą prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak chociażby astma oskrzelowa – tłumaczy na blogu Medicover pediatra, dr Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Ponadto, jak wyjaśniają specjaliści z Medicover spanie z psem grozi zarażeniem chorobą odzwierzęcą, którą łatwo przeoczyć: Każda z nich na początku swoimi objawami (gorączka, bóle i zapalenie stawów czy powiększenie węzłów chłonnych) przypomina grypę - czytamy na blogu centrum medycznego.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł