Kot w łóżku
Źródło: unsplash/Adam Kuylenstierna

Spanie w łóżku z kotem - zdrowe czy niebezpieczne? Oto konsekwencje wpuszczania mruczków do sypialni

9 Listopada 2020

Spanie z kotem w łóżku - pozwalać czy nie? Wielu właścicieli zwierząt zmaga się z tym dylematem. Jedni z chęcią wpuszczają swoich milusińskich pod pierzynę, inni nie wyobrażają sobie drzemki w towarzystwie futrzastego pupila. Na szczęście eksperci postanowili raz na zawsze rozstrzygnąć sporną kwestię. Oto najważniejsze argumenty za i przeciw spaniu w jednym łóżku z kotem.

Spanie w łóżku z kotem - czy to rozsądne? Chyba każdy miłośnik mruczków chociaż raz słyszał, że wspólne drzemki z pupilem mogą mieć opłakane konsekwencje. Wprawdzie istnieją potencjalne zagrożenia wynikające ze spania z kotem, ale również wiele radości. Eksperci przygotowali listę wszystkich najważniejszych wad oraz zalet, które mają na celu pomóc zmartwionym opiekunom w podjęciu świadomej, racjonalnej decyzji. Sprawdźmy, co może nas czekać, jeśli wpuścimy mruczka do łóżka.

Niemowlę zrobiło niespodziewaną pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowaNiemowlę zrobiło niespodziewaną pobudkę ogromnemu pitbullowi. Jego reakcja była natychmiastowaCzytaj dalej

Spanie z kotem - jakie są tego konsekwencje?

Ponoć wszyscy właściciele psów lub kotów śpią ze swoimi pupilami, ale nie wszyscy się do tego przyznają. Osoby, które mają w domu koty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich czworonożni pupile uwielbiają zażywać drzemek.

Dorosłe koty śpią średnio 18 godzin dziennie, a małe kotki jeszcze więcej. Ponadto wiele kotów lubi spać blisko swoich opiekunów. Koty, które uchodzą za zwierzęta niezależne i chodzące własnymi ścieżkami, cenią sobie miłość swojego właściciela. Jeśli wskakują na łóżko i kładą się na miejscu obok to znakomity znak na to, że wiele dla niego znaczysz.

Mruczki chętnie "przycinają komara" obok naszej twarzy, na poduszce lub rozkładają się nam na klatce piersiowej czy plecach. W ten sposób szukają ciepłego schronienia. Jednakże czy na pewno powinniśmy im na to pozwalać?

Jakie są pozytywne aspekty spania z kotem?

Niewątpliwie wspólne spanie ze zwierzakiem zapewnia nam nie tylko przyjemny relaks, ale też redukuje poziom stresu i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, wspólne drzemki wzmacniają więź między zwierzęciem a właścicielem.

Dodatkowo koty są świetnymi masażystami. Zachowanie kociaka, który kładzie łapę na brzuchu swojej matki, gdy go karmi jest działaniem, które pozostaje w jego pamięci emocjonalnej. Ugniatając ciało swojego opiekuna, wysyła ważny sygnał, że bardzo go kocha. Kto by nie chciał skusić się na masaż z samego rana?

Naukowcy zwracają także uwagę, że jakość snu u opiekunek kotów, które śpią w jednym łóżku ze swoimi pupilami, jest lepsza w porównaniu z tymi, które wolą spać samotnie. Kociak w sypialni to również niezawodny budzik, który zadba o to, byś wstał o właściwej porze, a przy okazji nasypał mu smakołyków do miseczki.

DZISIAJ GRZEJE:1. Zostawiła szczeniaka sam na sam z nową opiekunką do zwierząt. Kiedy obejrzała nagranie z monitoringu, serce podeszło jej do gardła
Zapowiedziano kontrole 3788 gospodarstw. Dziś pojawił się apel o pilne zawieszenie
3. Dla żartu pochwaliła się dziwacznymi zdjęciami z porodu. Internauci są zniesmaczeni, "powinnaś iść się leczyć"

Argumenty przeciw spaniu w łóżku z kotem

Spanie z kotem stwarza idealne warunki do tego, by pasożyty z kota przeniosły się na człowieka. Jeśli kot jest regularne odrobaczany i szczepiony, poziom takiego ryzyka znacznie się obniża, lecz w przypadku zwierzaków wychodzących istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieproszeni goście zagnieżdżą się w pościeli.

Koty stanowią też zagrożenie dla alergików. Osoby uczulone na kocią sierść mogą dostać nagłego ataku duszności, wysypki czy innych dolegliwości, jeśli zwierzę zagości w ich łóżku.

Niestety kociaki często potrafią utrudnić nam sen. Czasami walczą o miejsce na naszej poduszce, szturchając nas w głowę, albo wciskają w różne zakamarki, które uniemożliwiają nam przyjęcie wygodnej pozycji. Zdarzają się również przypadki, kiedy futrzaki rzucają się z pazurami na swoich śpiących właścicieli. Najczęściej powodem jest nieumyślne kopnięcie czy uderzenie kota w trakcie snu.

Oprócz tego, kociaki często nabierają ochoty na zabawę akurat wieczorową porą, zupełnie nie przejmując się, że właściciel łóżka próbuje odpłynąć do krainy snów. Konsekwencjami może być bezsenność, poczucie zmęczenia i sińce pod oczami po nieprzespanej nocy.

Jak widać, spanie z kotem ma jednakowo dużo zalet, jak i wad. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zachować zdrowy rozsądek. Czasem można przymknąć oko i pozwolić, aby kociak wyspał się u naszego boku, lecz dla zachowania czystości wspólne spanie ze zwierzęciem nie powinno stać się rutyną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mieszkańcy przeżywają istne piekło. Mówią już o pladze, są małe, włochate i niewyobrażalnie niebezpieczne, koszmar w Wirginii
  2. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  3. Kobieta zostawiła na chwilę psa przed pocztą. Jednak zanim weszła do budynku, zrobiła coś wspaniałego
  4. Suczka niepostrzeżenie wskoczyła do tira. Przejechała nim ponad 100 kilometrów, kierowca nie dowierzał
  5. Weterynarze walczyli do upadłego, żeby uratować psa bogatego biznesmena. Nie do wiary, jak im później podziękowano
  6. "Modę na sukces" pamięta każdy. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje serialowy Forrester?
  7. Golonka w kiszonej kapuście jest poezją smaków dla amatorów tradycyjnej kuchni. Serwujemy najprostszy przepis, rozpływa się w ustach

źródło: abcsypialni.pl

Następny artykuł