spacer z psem
Źródło: unsplash.com/Maria Chernetskaya

Chiny. Nowe drakońskie prawo zabrania spacerów z psem. Za złamanie go pupil może zapłacić najwyższą cenę

27 Listopada 2020

Spacery z psem stanowią dla niego nie tylko jedną z podstawowych rozrywek. Są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Poza dzienną dawką aktywności fizycznej pozwala mu zaspokoić potrzeby towarzyskie i chęć eksploracji. Władze chińskiego regionu Wexin zakazały jednak wyprowadzania zwierząt poza swoją posesję.

Złamanie zakazu spacerów może skończyć się tam tragicznie. Za pierwszym razem osoba przyłapana z psem na smyczy jest pouczana, za drugim wystawiana jest jej dość wysoka grzywna. Trzecie przewinienie może skończyć się uśpieniem czworonoga. Nowe prawo wywołało oburzenie właścicieli i miłośników tych zwierząt. Wprowadzono je po serii ataków psów na ludzi.

Przyłapała wiewiórkę po kilku głębszych. Zjadła o jedną sfermentowaną gruszkę za dużoPrzyłapała wiewiórkę po kilku głębszych. Zjadła o jedną sfermentowaną gruszkę za dużoCzytaj dalej

Spacery z psem mogą skończyć się tragicznie

Choć wszystko wskazuje na to, że przepis zostanie uchylony, na razie lepiej powstrzymać się od wspólnych przechadzek. Prawdopodobnie zostanie ono mocno złagodzone, jednak jak na razie jego zapisy obowiązują.

Chińskie władze nie słyną z uległości i proobywatelskiego podejścia. Choć krytycy Państwa Środka często wyolbrzymiają pewne fakty, nie ma co liczyć na fakt, że nagną one obowiązujące regulacje, by uratować życie czyjegoś czworonoga.

Zagraniczni komentatorzy początkowo sądzili, że zakaz ma być formą walki z pandemią koronawirusa. Okazało się jednak, że stanowi on odpowiedź na skargi mieszkańców. Na terenie prowincji miało dojść do kilku pogryzień małych dzieci.

Władze postanowiły więc ukrócić "nieucywilizowane trzymanie psów na terenach miejskich". Zakaz spacerów nie jest jedyną nową regulacją. Od tej pory, czworonogi mają być trzymane w kojcu lub na uwięzi.

Tuż po opublikowaniu zarządzenia w chińskich mediach społecznościowych rozpętała się prawdziwa burza. Post zawierający nowe przepisy został wyświetlony ponad 100 milionów razy.

Jak pies okazuje miłość? 7 znaków, dzięki którym poznasz, że pupil cię kochaJak pies okazuje miłość? 7 znaków, dzięki którym poznasz, że pupil cię kochaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Przyłapała wiewiórkę po kilku głębszych. Zjadła o jedną sfermentowaną gruszkę za dużo

2. Zygmunt Chajzer przeszedł operację. Filip Chajzer na przykładzie ojca zwrócił uwagę na poważną chorobą
3. Black Friday w Zooplus i Kakadu. Gigantyczne promocje wystartowały, aż żal przegapić tak świetną okazję

Trwa dyskusja nad zakazem spacerów

Reakcja internautów zmusiła władze prowincji do ponownego przemyślenia podjętych przez siebie kroków. Mieszkańcy zabiegali o to, by podczas spacerów psy musiały być prowadzone na smyczy i w kagańcu. Dużym poparciem cieszył się też pomysł zaostrzenia kar dla osób niesprzątających pozostawionych przez pupila nieczystości.

To nie pierwszy raz, gdy Chiny podejmują ekstremalne kroki przeciw właścicielom psów. W 2018 roku władze miasta Hangzhou zakazały spacerów z psami w dzień, jak i posiadania większych ras czworonogów.

Z niepokojem przyglądamy się sytuacji chińskich właścicieli psów. Liczymy na to, że władze prowincji ugną się przed krytyką mieszkańców, jak i ekspertów zajmujących się tymi zwierzętami.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego "ataku zimy" dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  2. W Milionerach padło banalne pytanie. Uczestnik załamał ręce. Każdy miłośnik podróży poda odpowiedź bez problemu
  3. Zemsta na myśliwym. Jeleń ukradł mu broń, absurdalne zgłoszenie na policję
  4. Czy koty płaczą? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kocich emocjach
  5. Aktywiści są wściekli. Rodzina więziła kundelka przez 2 lata w piwnicy z absurdalnych powodów
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Paradoks czarnych dziur. Naukowcy od lat głowią się nad odpowiedzią

źródło: bbc.com

Następny artykuł