kot liże się
Źródło: unsplash.com/Syed Ahmad

Dlaczego koty gubią sierść? Nadmierne wypadanie włosów może być ważnym sygnałem

6 Października 2020

Sierść pupila na meblach, ubraniach, podłodze czy nawet w potrawach lub napojach to codzienność właścicieli kotów. Zwierzaki gubią włosie przez cały rok, jednak najwięcej kłaczków znajdujemy w okresie linienia. Czasem jednak możemy zauważyć, że futerko zwierzaka rzednie lub nawet dostrzec łyse plamki w różnych miejscach. Łysienie kota stanowi niepokojący sygnał.

Sierść kota powinna być czysta i gęsta, w końcu poddaje ją codziennym zabiegom pielęgnacyjnym. Jeśli zaczniemy dostrzegać jej ubytki, lub naszą uwagę przykują kłaczki większe niż zwykle, prawdopodobnie powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Utrata włosia to objaw wielu poważnych chorób. Inne z nich, mogą prowadzić do ubytków w wyniku zbyt mocnego lizania podrażnionej skóry lub powodować swędzenie, które sprawi, że pupil będzie wydrapywał lub wygryzał łyse plamki. Łysienie może być spowodowane także przez czynniki psychiczne.

Pomogła głodnej kotce w potrzebie. W zamian za ratunek otrzymała zdumiewającą nagrodęPomogła głodnej kotce w potrzebie. W zamian za ratunek otrzymała zdumiewającą nagrodęCzytaj dalej

Sierść może wypadać z powodu choroby

Najpopularniejszym powodem utraty sierści są choroby skóry i alergie. Powodują u kotów silne swędzenie. Próbując ulżyć sobie drapaniem kot wyrywa sobie kępki futra. Jeżeli kot nadmiernie często czyści się lub trze miejsca na swoim ciele warto dokładnie przyjrzeć się jego skórze. Utrzymujące się zaczerwienie lub pojawienie się krostek będzie jasnym sygnałem, że coś jest nie tak. Zazwyczaj weterynarze przypisują takim pacjentom maść lub kąpiele w różnych specyfikach, rzadziej leczenie kończy się antybiotykiem. Częstą przyczyną są także pasożyty, pchły gryzące kota wywołują świąd, a w konsekwencji utratę sierści. Jeśli łysienie kota zaczyna się na brzuchu i promieniuje w stronę klatki piersiowej, zazwyczaj mamy do czynienia z problemami z układem moczowym.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mała dziewczynka głaszcze ogromnego dobermana. Pies szybko stracił cierpliwość, jest wideo
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Wyciągnął rękę, żeby pogłaskać małego yorka. Nie wiedział z kim zadarł, jest wideo

Częstą przyczyną utraty sierści jest stres

Łysienie może mieć też podłoże psychiczne. Stres może powodować kompulsywne drapanie się lub wprost prowadzić do wypadania włosów. Kot może go odczuwać z powodów nieoczywistych dla człowieka. Często wystarczy przemeblowanie, by zwierzak przestał czuć się w domu komfortowo. Poziom hormonów stresu możemy obniżyć u pupila na różne sposoby. Najlepiej oczywiście usunąć jego przyczynę, jeśli jednak z różnych powodów jest to niemożliwe, możemy powoli oswajać z nią kota. Przydatne mogą być przy tym ziołowe leki uspakajające, które pomogą mu opanować strach lub niepokój.

Właściciele zwierząt domowych nie powinni ignorować wczesnych symptomów i zawsze pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do stanu zdrowia mruczka, należy się pilnie skonsultować z weterynarzem.

Porzucone kociątko czekało samotnie w błocie. Wideo z jego pierwszej kąpieli chwyta za sercePorzucone kociątko czekało samotnie w błocie. Wideo z jego pierwszej kąpieli chwyta za serceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pan młody wybiegł z własnego wesela. Gdy goście poznali powód ucieczki, osłupieli ze zdumienia
  2. Wychudzony kotek śledził kobietę w drodze do domu. Nie chciał odejść, zrobiła jedyną słuszną rzecz
  3. Grupa twardzieli budzi postrach wśród oprawców zwierząt. Wymierzają sprawiedliwość lepiej niż policja
  4. Weterynarz wyjawił, co robi pies na chwilę przed uśpieniem. Niewyobrażalne
  5. PILNE: Policjanci z ważnym apelem. Chodzi o Kamila S. i pumę Nubię
  6. Dantejskie sceny w niemal całej Polsce, żywioł uderzył z gigantyczną mocą. Ponad 36 tysięcy osób poszkodowanych

źródło: wamiz.pl

Następny artykuł