Swiatzwierzat.pl
Sennik: kot

Pixabay.com

Jak interpretować sny o kotach?

1 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Co oznacza sen o kocie? Czy to prorocza wizja, czy raczej efekt działania naszej własnej podświadomości? Oto kompletna interpretacja z serii Sennik: kot.

Sennik: kot – jak interpretować sny o zwierzakach?

Każdy człowiek śni i każda kultura wykształciła różne sposoby interpretacji i rozumienia tego, czym są sny. Dla jednych to wizje zesłane przez bogów, dla innych wiadomość od podświadomości, zaszyfrowana w symbolach, jeszcze inni widzą w snach jedynie efekt uboczny przejścia mózgu w stanu odpoczynku, kiedy to umysł utrwala wspomnienia i usuwa zbędne informacje.

Europejska ezoteryka tradycyjnie uważała sny za rodzaj znaków od Boga lub aniołów, czasem demonów. Dopatrywano się w snach przekazów symbolicznych, a ten, kto umiał te symbole rozumieć i objaśniać, uchodził za znawcę ludzkiej duszy i rzeczy przyszłych – jasnowidza, maga lub czarownika.

Badacze tajemnic nieba i ziemi – na przekór naukom Kościoła, a potem także twierdzeniom nauki - pracowicie kompilowali senniki. Były to zbiory mniej lub bardziej sprawdzonych, a w każdym razie powszechnie uznawanych interpretacji wszelkiego rodzaju snów. Najpopularniejsze były senniki egipskie – nie sporządzili ich wprawdzie starożytni Egipcjanie, ale ogólna nazwa tych książek nawiązywała właśnie do staroegipskiej sztuki interpretacji wizji sennych. Być może sam masz gdzieś na półce starą, pożółkłą książkę po babci – „Sennik egipski”, jeden z tych, które dawniej chętnie trzymano koło łóżka, by tuż po przebudzeniu zinterpretować znaczenie snu. Dziś senniki najłatwiej znaleźć w Internecie – stanowią kompilację rożnych interpretacji sennych obrazów, podawanych przez odmienne kultury w oparciu o ich własną symbolikę i doświadczenia.

W pierwszej połowie XX w., gdy triumfy zaczęła święcić psychoanaliza, zaczęto rozumieć sny inaczej. Naukowcy przyjęli, że są one raczej efekt ubocznym pracy uśpionego mózgu. Nie stanowią wizji obcych światów i przekazów od Boga, ale raczej manifestację podświadomych potrzeb i lęków śniącego. W myśl tej teorii psychoanalityk, umiejętnie interpretując sny pacjenta, mógł rozpoznać przyczyny jego wewnętrznych niepokojów i rozpocząć skuteczne leczenie.

Sny można więc interpretować na dwa sposoby: jako wiadomość od sił zewnętrznych, zaszyfrowaną w symbolach, lub jako informacje wypływające z naszej własnej świadomości i podświadomości, które mówią raczej o nas samych niż o sprawach nieba lub przyszłych wydarzeń.

BeFunky-collage - 2021-09-01T210236.172

Zimbabwe: turysta chciał zrobić zdjęcie, doprowadził do tragedii

CZYTAJ DALEJ

Sennik: kot – co oznacza sen o kocie?

Interpretując sen, należy zwrócić uwagę na wszystkie jego szczegóły, zarówno obrazy, jak i wydarzenia. Kontekst ma wielkie znaczenia dla poprawnej interpretacji widzianych we śnie zjawisk. Dlatego interpretując sen o kocie należy zwrócić uwagę na jego wygląd i zachowanie, stosunek do śniącego, otoczenie i towarzystwo.

Koty to zwierzęta, które od wieków postrzegano jako niezależne, chadzające własnymi drogami, nieco niedostępne, trochę tajemnicze. Koty polowały na myszy, czasem też na węże – były więc pożyteczne i nieraz rolnicy wiele im zawdzięczali. W starożytnym Egipcie bogini Bastet przyjmowała formę kotki, czasem także boga Re ukazywano jako kota rozgramiającego demony świata podziemnego. Mitologia nordycka czyni z kota przewodnika dusz, prowadzącego je do świata zmarłych. Z kolei na Dalekim Wschodzie koty najczęściej postrzega się jako symbol szczęścia. W europejskim folklorze zaś kot to częsty towarzysz czarownicy lub czarownika, herold tajemnych mocy – złych lub dobrych. Wszyscy znamy przesąd o tym, że czarny kot zwiastuje nieszczęście, zwłaszcza jeśli przetnie komuś drogę. Dziś także Internet pełen jest historii i memów o tym, że koty widzą duchy i inne zjawiska niewidzialne dla ludzi.

W snach koty symbolizują przede wszystkim szczęście, przebiegłość, może nawet mądrość – zapewne z uwagi na ich niezależny charakter, zręczność i umiejętność wciskania się w niedostępne nawet zakamarki.

Sennik: kot – maść ma znaczenie

Czarny kot do dziś cieszy się złą sławą – wizja czarnego kota we śnie zapowiada nieszczęścia. Z kolei rudy kot stanowi ostrzeżenie przed czyjąś dwulicowością, co zapewne wynika z krzywdzącego stereotypu, że rude osoby są nieszczere. Biały kot natomiast nie zapowiada szczęścia, lecz raczej przestrogę, że oceniamy kogoś niewłaściwie, niepotrzebnie jesteśmy do kogoś uprzedzeni.

Sennik: kot – dorosły czy kociak?

Także rozmiar kota, który się nam przyśnił, ma duże znaczenie dla właściwej interpretacji snu.

Kocięta symbolizować mogą nasze własne dzieciństwo i tęsknotę za nim. Sen o kociętach może oznaczać, że podświadomie pragniemy czułości i opieki. Zabawa z kociętami to zaś zapowiedź pozytywnego rozwiązania konfliktu w rodzinie lub wśród przyjaciół. Czasem pojedynczy kociak może symbolizować rychłe odkrycie nowej pasji lub zaczęcia czegoś nowego – tak jak kocię zaczyna swoje życie. Kotka z młodymi to zaś symbol bogactwa i dobrobytu – przybędzie nam pieniędzy, tak jak kotce przybyło nagle pociech.

Dorosłe koty bywają raczej złym omenem. Zapowiadają nieszczęście. Zabawa z dorosłym kotem może symbolizować nieszczerą relację, w którą weszliśmy, i z której będziemy musieli się wyplątać.

Sennik: kot – lizus, myśliwy czy agresor?

Wiele kocich zachowań w interpretacji snów przedstawia się jako zapowiedź czegoś niedobrego.

Polujący kot oznacza, że ktoś w naszym otoczeniu ma nieszczere intencje i zamierza nam zaszkodzić. Jeśli kot poluje na mysz, może to zapowiadać sukces, ale jeśli szkoda nam myszy – to przestroga, że jesteśmy przez kogoś oszukiwani. Łaszący się do nas kot wcale nie jest lepszy – zapowiada czyjeś ukryte złe intencje, próbę wykorzystania nas. Gryzący i drapiący kot to – bez niespodzianek – wróżba czyjejś agresji i naszej straty, tym dotkliwszej, im bardziej bolą nas we śnie kocie ukąszenia. Chory lub martwy kot to znowu symbol nieszczęść, rozczarowań i niepowodzeń. Jeśli kot w naszym śnie miauczy, oznacza to, że staliśmy się ofiarą krzywdzących plotek. Nawet śpiący spokojnie kot nie daje nam spokoju – zapowiada, że dotknie nas czyjaś fałszywość, pozornie tylko nieaktywna, ukryta. Jeśli śni nam się, że ratujemy kocięta przed niebezpieczeństwem, nasza korzyść jest tylko połowiczna. Taki sen może oznaczać, że pomożemy komuś, kto się potem odwdzięczy, ale także, że zostaniemy wykorzystani.

Najwyraźniej większość kocich zachowań, widzianych we śnie, zapowiada nieszczęścia. Niestety, zemsta jest niemożliwa. Jeśli śni się nam, że bijemy kota, ktoś nas niebawem oszuka lub zaatakują nas wrogowie. Można jednak kota odpędzić – sen o przepędzeniu kota z domu może zapowiadać, że uda nam się wybrnąć z kłopotów dzięki własnej pomysłowości.

Sennik: kot – czasem też dobry omen

Kot siedzący spokojnie to już pozytywna wizja – oznacza, że szczęście będzie nam sprzyjać. Jeśli we śnie widzimy tylko kocie oczy – duże, czyste i mądre – oznacza to, że uda nam się znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i rozwiążemy jakiś poważny problem. Z kolei wizja jedzącego kota zapowiada sukces, i to dzięki własnemu sprytowi, choć niektóre senniki podają, że jedzący kot może to zapowiadać zazdrość o cudze powodzenie. Jeśli śnimy o kocie przeżywającym swoich dziewięć żyć – taka wizja oznacza, że nasza wytrwałość się opłaci i osiągniemy sukces w jakimś przedsięwzięciu.

Sen o kocie może także oznaczać, że kobieta niebawem zajdzie w ciążę, lub zdradzić, że już zaszła. Niestety, jeśli kot śni się samej ciężarnej, może być zapowiedzią komplikacji ciążowych.

Sennik: kot – co mówią inne kultury?

Bez względu na to, czy sny stanowią wiadomość od sił wyższych, czy raczej od naszej własnej podświadomości, ich symbolika jest głęboko zanurzona w naszej własnej kulturze, którą najlepiej rozumiemy, zarówno świadomie jak i podświadomie. Pożytecznie jest czasem przyjrzeć się jednak i temu, jak sny interpretuje się w innych kręgach kulturowych i religijnych, mających inne symbole i doświadczenia.

Sennik arabski najczęściej interpretuje sny o kotach jako ostrzeżenia przed złodziejami. Jeśli uda nam się wyjść bez szwanku z walki z kotem, to zapowiedź, że obronimy się przed kradzieżą, może nawet złapiemy złodzieja. Jednak zadrapania lub ugryzienia oznaczają już nieszczęście.

Kot bywa najczęściej ostrzeżeniem także według hinduskiej tradycji interpretacji snów. Widząc kota we śnie, Hindusi wiedzieli, że muszą mieć się na baczności oraz pilnować swojej rodziny i majątku przed kradzieżą, atakiem, podstępem czy chorobą.

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

Czytaj więcej >

Koty

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
Miauczący kot

Koty

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

Czytaj więcej >