sowa patrzy
Źródło: youtube.com/ Cuda Świata

Jak dziwnie śpią różne zwierzęta? Sowa rozwali Cię na łopatki

28 Października 2020

Sen jest potrzebny każdemu zwierzęciu na ziemi. Niektóre z nich przesypiają większą część doby. Psy śpią około 14-16 godzin dziennie, koty osiągają zawrotne wyniki sięgające nawet 18 godzin, a więc drzemią przez 2/3 swojego życia. W tym artykule skupimy się jednak nie na tym, ile śpi dany gatunek, a raczej gdzie i jak wypoczywa.

Sen jest dla wielu zwierząt bardzo istotny. Naukowcy wciąż badają, czy zwierzęta mają marzenia senne i jeśli tak, to jak one wyglądają. Niektóre czworonogi, jak na przykład psy poruszają się przez sen. Inne, jak lwy rozluźniają wszystkie mięśnie, wypoczywając na gałęziach. Co ciekawe, migrujące ptaki potrafią nawet spać w locie. Każdy gatunek ma swoje zwyczaje i rytuały związane ze spoczynkiem. Większość z nich ma jasne podłoże ewolucyjne - miały pomóc unikać drapieżników, lub zapewniać komfort i najefektywniejszy wypoczynek.

Owczarek niemiecki każdej nocy zakrada się do klatki królika. Ma ważny powód, zupełnie inny niż myśliszOwczarek niemiecki każdej nocy zakrada się do klatki królika. Ma ważny powód, zupełnie inny niż myśliszCzytaj dalej

Sen zwierzęta odbywają w najróżniejszych pozycjach

Gdy mówimy o zwierzętach śpiących w nietypowych pozycjach trudno nie wspomnieć o kilku przykładach. O części wspomnieliśmy wyżej, jednak to tylko początek. Jednymi z rekordzistów w ilości przesypianych godzin są lwy. To zwierzęta mięsożerne, potrafiące zjeść nawet kilkadziesiąt kilogramów mięsa w trakcie jednego posiłku. Strawienie takich ilość tkanek mięśniowych zajmuje wiele czasu. Żołądek działa najlepiej właśnie w trakcie spoczynku. Z tego względu potrafią wylegiwać się nawet przez 20 godzin dziennie.

Kolejną ciekawostką na temat tych wielkich kotów jest fakt, że w wielu sytuacjach śpią na drzewach. Wspinają się na wyżej położone gałęzie, gdzie zasypiają, rozluźniając wszystkie mięśnie. Z tego względu widok śpiącego na gałęzi lwa jest dość zabawny. Taki wybór miejsca drzemki ma chronić je przed innymi drapieżnikami, jak i zwierzętami zazwyczaj stanowiącymi ich zwierzynę. W trakcie snu stanowią łatwy cel.

Naukowcy przez lata zastanawiali się, jak bocianom udaje się pokonać setki kilometrów lotu nad oceanem, pomiędzy Europą a Afryką. Okazało się, że w trakcie podróży, potrafią one spać w locie. Zmęczony ptak ustawia się w środku klucza. Nawet w trakcie snu, nasłuchuje odgłosów trzepotania skrzydeł towarzyszy. Przez 10 minut leci z zamkniętymi oczami, wypoczywając, po czym wraca na swoją pozycję w formacji.

Do jednych z największych leniuchów w świecie zwierząt należą koale. Te drobne miśki, gdy są najedzone i nikt im nie przeszkadza, potrafią przespać nawet 22 godziny. Co ciekawe, mogą zasnąć, nawet zwisając z gałęzi. Ich wytrzymałe pazury potrafią utrzymać ich niewielki ciężar.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel nagrał psa w nietypowej sytuacji. Jeden drobny szczegół przykuł uwagę wszystkich
2. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
3. Monitoring nagrał, co sprzątacz robi psu. Nagranie dostało się do sieci

Kolejny ciekawy zwyczaj jest charakterystyczny dla delfinów. Te inteligentne ssaki morskie potrafią spać z otwartymi oczami. A właściwie jednym okiem. Półkule ich mózgu operują niezależnie od siebie, dzięki czemu nawet gdy jedno z oczu jest zamknięte, drugie wciąż rejestruje obraz, który jest przetwarzany przez odpowiadającą mu korę wzrokową w drugiej półkuli.

Ze stworzeń zamieszkujących oceany, na wzmiankę zasługują także rekiny. Naukowcy do tej pory nie wyjaśnili zagadki tego, jak te wielkie drapieżniki śpią. Ze względu na sposób, w jaki zbudowane są ich skrzela, by oddychać, muszą być w ruchu, lub woda musi samoczynnie przez nie przepływać. Z przeprowadzonych badań wynika, że odbywają one bardzo krótkie drzemki w trakcie pływania. Ich mózgu "wyłącza się" na dosłownie kilkadziesiąt sekund, po czym znów funkcjonuje na pełnych obrotach.

Kolejnym wartym wspomnienia przedstawicielem królestwa ptaków jest sowa. Ten uważana symbol mądrości, zagadkowy ptak śpi w przesłodkiej pozycji. Większość ptaków chcąc zasnąć przysiada, lub układa się w gnieździe. Te nocne ptaki drapieżne, lubią jednak spać w przypominającej ludzką pozycji - na brzuchu.

ZOBACZ FILM:

Chore nietoperze mądrzejsze od niektórych Polaków. Utrzymują dystans społeczny, by chronić kolonięChore nietoperze mądrzejsze od niektórych Polaków. Utrzymują dystans społeczny, by chronić kolonięCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak był w okropnym stanie. Nie mógł uwierzyć, kto przyszedł go adoptować
  2. Pies rzucił się na małego chłopca. Niebywałe, co wydarzyło się sekundę później
  3. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
  4. 90% osób nie jest w stanie znaleźć lamparta na tym zdjęciu. Błyskawiczny test na spostrzegawczość
  5. Mężczyzna przyłapał żonę w łóżku z kimś innym. Myślała, że nikt ich nie nakryje, grubo się myliła
  6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest

Źródło: youtube.com

Następny artykuł