mistyk z osobą
Źródło: facebook.com/Celestyniaki - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie

Niewidomy pies wrócił do schroniska. Powody dla których go oddano zdumiewają

27 Sierpnia 2020

Schronisko, nawet najwygodniejsze i obsadzone najmilszą i najbardziej troskliwą załogą nie jest miejscem, w którym pies może się czuć naprawdę dobrze. Podobnie jak ludzie, czworonogi mają potrzeby nie tylko biologiczne, ale także społeczne i emocjonalne. Chcą nawiązać stałą więź z opiekunem, który poza jedzeniem i spacerami da im wiele czułości i poczucie bezpieczeństwa. Powrót do placówki opiekuńczej bywa dla wielu z nich traumatyczny.

Schronisko w gorzkich słowach komentuje jedną z takich sytuacji. Istnieje naprawdę mało powodów, by oddać psa z powrotem do placówki, z której się go adoptowało. Oczywiście każda z osób decydujących się na przygarnięcie zwierzaka ma do tego prawo. Opieka nad czworonogiem, szczególnie niepełnosprawnym potrafi przerosnąć najśmielsze oczekiwania wielu osób. Warto dobrze się przygotować przed podjęciem takiej decyzji. Najlepiej odwiedzić ośrodek wielokrotnie, zabrać zwierzaka na kilka spacerów i poczytać relację osób, które już przeszły tą drogę, jak i zapoznać się z informacjami udostępnianymi przez różnego rodzaju fundacje.

Co zrobić, gdy pies boi się burzy? 4 praktyczne wskazówki, jak pomóc biednemu zwierzakowiCo zrobić, gdy pies boi się burzy? 4 praktyczne wskazówki, jak pomóc biednemu zwierzakowiCzytaj dalej

Schroniska apelują, by dobrze przygotować się do adopcji

Chcąc pomóc czworonogowi możemy go skrzywdzić jeszcze bardziej niż miało to miejsce do tej pory. Wiele osób kierując się szlachetnymi pobudkami nieświadomie krzywdzi zwierzaki. Najczęściej przeceniają one własne możliwości lub nie są w stanie zapanować nad zwierzakiem, który wydawał im się mniej wymagający. Tak było i w tym wypadku. Kobieta pochodząca z miasta przygarnęła niewidomego psa w typie terriera o imieniu Mistyk. Zwierzak nie mógł przywyknąć do zgiełku miasta, przejeżdżających samochodów i obecności innych zwierząt na wolności. Po 7 miesiącach kobieta zwróciła go, uznając, że nie jest w stanie pracować z trudnym psiakiem. Biedny zwierzak wrócił do schroniska. Przed podjęciem decyzji o adopcji powinniśmy zadbać o to, by dowiedzieć się, czy mamy warunki, pozwalające nam opiekować się danym stworzeniem. Wiele osób przecenia swoje umiejętności i sądzi, że jest w stanie poradzić sobie bez pomocy behawiorystów czy doświadczonych opiekunów. Należy jednak pamiętać, że nie każdego stać na usługi psiego psychologa.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Husky po 2 miesiącach stracił kochany dom. Powód przyprawia o złość
2. Bezdomny kot, który był uznany za zbyt brzydkiego do pokochania. Ludzie omijali go na ulicy
3. Jakie rośliny są odpowiednie do mieszkania z kotem? Miłośnicy zwierzaków i kwiatów muszą je znać

Psy ze schroniska wymagają wiele pracy

Decydując się na adopcję psa, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia, powinniśmy wybierać psy, które nie posiadają żadnych stwierdzonych niepełnosprawności. Należy także uważać decydując się na psa po przejściach. Oczywiście, wielu z nich wystarczy kochający dom oraz spokój, jednak część z nich potrafi sprawiać prawdziwe problemy, a nawet wykazywać się agresją w stosunku do ludzi i zwierząt. Należy pamiętać, że lepiej pozostawić zwierzaka w schronisku, dopóki nie trafi na kogoś kto jest w stanie się nim zająć, niż robić im nadzieję i przyzwyczajać do mieszkania z człowiekiem. Częste zmiany otoczenia, szczególnie w wypadku psów z problemami lub niepełnosprawnościami mocno odbijają się na ich psychice. Mamy nadzieję, że Mistyk znajdzie nowy dom i właściciela, która będzie miała wiedzę oraz warunki, by zaopiekować się nim w należyty sposób. Piesek znajduje się w schronisku w Celestynowie.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
  2. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin
  3. Dramat na Podkarpaciu. Rzucił się z ostrym narzędziem na psa, wszystko działo się na oczach właściciela
  4. Ktoś wyrzucił ciężarną suczkę z samochodu. Nie miała nawet siły pić, potrzebna jej pomoc
  5. Mała suczka husky próbuje ukraść tacie jedzenie. Wtedy do akcji wkracza drugi szczeniak i daje jej lekcję
  6. Doda przeszła samą siebie, wyłoniła się z morza niczym syrena. Zdjęcia zapierają dech

źródło: facebook.com/Celestyniaki - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie

Następny artykuł