radysy
Źródło: facebook/pogotwie dla zwierzat

Schronisko w Radysach nie zostanie zamknięte? Lekarz weterynarii: "Na dzień dzisiejszy brak jest podstaw ku temu"

21 Lipca 2020

Schronisko w Radysach nadal działa i może przyjmować bezpańskie czy porzucone czworonogi. Choć mówi się, że zwierzęta przeżywały tam piekło, to lekarz weterynarii nie zamierza zamknąć placówki, pozwalając na jej działanie. Zapytaliśmy dlaczego, przytulisko będzie dalej funkcjonować, choć w ostatnim miesiącu miała miejsce największa akcja służb i organizacji pro zwierzęcych na miejscu, ukazująca nieprawidłowości w zajmowaniu się zwierzętami.

Schronisko w Radysach w najbliższym czasie nie zostanie zamknięte. Jak powiedział nam Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Jerzy Koronowski: "na dzień dzisiejszy brak jest podstaw ku temu". Choć zwierzęta były przetrzymywane w okropnych warunkach, a wiele z nich głodowało, czy roznosiło choroby, to wojewódzki lekarz weterynarii nie zamierza wydać negatywnej dla przytuliska opinii. Schronisko w Radysach ma spełniać wymagania weterynaryjne dla schronisk przewidziane w przepisach rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 listopada 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzeniu schronisk dla zwierząt.

Właściciel schroniska w Radysach i jego syn wyszli na wolność. Porażająca relacja z miejscaWłaściciel schroniska w Radysach i jego syn wyszli na wolność. Porażająca relacja z miejscaCzytaj dalej

Schronisko w Radysach nie zostanie zamknięte

- Powyższe zostało potwierdzone licznymi kontrolami w roku bieżącym i w latach poprzednich przeprowadzonymi przez Inspekcję Weterynaryjną. Również ostatnia kontrola schroniska, która miała miejsce w dniach 25 – 29 czerwca 2020r., nie ujawniła nieprawidłowości, które mogłyby zgodnie z prawem skutkować zamknięciem tegoż schroniskana skutek niespełniania wymagań przytoczonego wyżej rozporządzenia - odpisał nam po kilku dniach na wiadomość Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Jerzy Koronowski.

Dodał, zamknięcie schroniska byłoby możliwe, gdyby właściciel nie stosował się do decyzji, opiniujących uchybienia z jego strony. Niemniej jednak tak się nie działo. Właściciel schroniska w Radysach stosował się do zaleceń.

- Zamknięcie schroniska byłoby możliwe gdyby podmiot je prowadzący nie zastosował się do decyzji nakazującej usunięcie uchybień – art. 9 ust. 1 ww. ustawy, jednakże, jak wskazano powyżej, w przedmiotowej sprawie nie ma podstaw do wydania decyzji nakazującej usunięcie uchybień w zakresie spełniania wymagań weterynaryjnych, a zatem nie zostały spełnione przesłanki wystarczające do wydania decyzji zakazującej prowadzenia działalności i wykreślającej schronisko z rejestru prowadzonego przez powiatowego lekarza weterynarii - tłumaczy nam lekarza.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Właściciel pumy napisał list do prezydenta Poznania. O co prosi?
2. Pies ciągle szczekał na dziecko. Gdy matka pewnego razu weszła do jego pokoju, zamarła

Właściciel schroniska wyszedł na wolność

Właściciel schroniska Zygmunt D. i jego syn Daniel D., którzy zajmowali się przytuliskiem w ubiegłym tygodniu wyszli na wolność za poręczeniem majątkowym. Przeciwko mężczyznom toczy się sprawa karna, która jest odrębna od ew. postępowania administracyjnego w sprawie wstrzymania działalności schroniska. Przypomnijmy, Zygmunt D. został oskarżony o znęcanie się w sposób okrutny nad zwierzętami oraz posiadanie amunicji bez zezwolenia. Natomiast Danielowi D. zarzucono również znęcanie się nad zwierzętami oraz oszustwo na szkodę jednej z gmin, w związku z umową dotyczą wyłapywania i transportu bezdomnych zwierząt, a także tzw. groźby bezprawne w celu wywarcia wpływu na świadka.

- Wstrzymanie działalności schroniska nie jest karą za znęcanie się nad zwierzętami, zwłaszcza, że jak dotąd, wina właścicieli nie została stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu; kary za znęcanie się nad zwierzętami przewiduje ustawa o ochronie zwierząt. Nie posiadam też żadnych informacji by prokurator żądał wstrzymania funkcjonowania schroniska w Radysach - kończy Koronowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężko uwierzyć, ale w kuchni jest kot. Tylko najbystrzejsze osoby są w stanie go wypatrzeć
  2. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice
  3. Skandal w Lublinie. 7-letnia dziewczynka znęcała się nad szczeniakiem
  4. Wspaniałe zachowanie labradora. Powiadomił właścicielkę, kiedy jej syn doznał udaru
  5. Jak nauczyć psa, aby nie prosił o jedzenie? Kilka prostych wskazówek
  6. Z ostatniej chwili: Walczyli o życie na plaży w Sianożętach. Lądował śmigłowiec

Źródło: swiatzwierzat.pl

Następny artykuł