norka w klatce
Źródło: eastnews/Andrew Testa

Rząd Danii podjął decyzję. Chce zabić 17 milionów norek

5 Listopada 2020

Rząd Danii podjął decyzję o uśmierceniu 17 milionów norek. Władze chcą wybić te zwierzęta ze wszystkich ferm futrzarskich. Decyzja jest spowodowana wykryciem nowej mutacji koronawirusa przenoszonej przez zwierzęta.

Rząd Danii nie idzie w tej sprawie na kompromisy. Chce wybić wszystkie norki w kraju, które potencjalnie mogłyby przenieść wirusa na człowieka. - To bardzo poważna sytuacja, wirus z powrotem może przenieść się na ludzi - powiedziała premier Danii, Mette Frederiksen.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czy pies pod choinkę jest dobrym pomysłem?Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czy pies pod choinkę jest dobrym pomysłem?Czytaj dalej

Rząd Danii uśmierca wszystkie norki

Informacja o śmierci wszystkich zwierząt została przekazana w środę przez premier Danii. Rząd chce zminimalizować ryzyko przeniesienia się na ludzi nowej mutacji koronawirusa, która do tej pory została wykryta na fermach - podała agencja Assosiated Press. Według raportu zakażonych miało zostać 12 osób w północnej części kraju. Wirusa wykryto w ostatnich dniach na 207 z 1139 ferm futerkowych.

- Ta mutacja może stwarzać ryzyko, że przyszłe szczepionki na koronawirusa nie będą działały tak, jak powinny. Konieczne jest odstrzelenie wszystkich norek - powiedziała premier Danii, Mette Frederiksen.

Dodała, że to bardzo poważna sprawa, ponieważ zmutowany wirus może mieć poważne konsekwencje dla trwającej na całym świecie pandemii.

"Financial Times" wskazuje, że w wyniku tej decyzji śmierć poniesie od 15 do 17 mln norek. Ubój zwierząt może kosztować nawet 785 mln dolarów! Szef policji krajowej Thorkild Fogde cytowany przez AP News powiedział, że "powinno to nastąpić jak najszybciej".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dlaczego pies wszystko liże? Wyjaśniamy powody nietypowego nawyku
2. Straty są ogromne, ale ubezpieczeń nie będzie. Znamy ostateczne stanowisko resortu rolnictwa
3. Pani Danuta znalazła w lesie 2 małe labradorki. "Wywiezione na pewną śmierć"

- Chociaż śmierć milionów norek - niezależnie od tego, czy odstrzelono je z powodu COVID-19, czy zabitych dla futra - jest tragedią związaną z dobrostanem zwierząt, hodowcy zwierząt futerkowych będą teraz mieli wyraźną okazję do odejścia od tej okrutnej branży - powiedziała rzeczniczka prasowa organizacji Humane Society International-Europe, Joanna Swabe.

Usypianie zwierząt zarażonych koronawirusem

Niedawno informowaliśmy Was o śmierci setek tysięcy zwierząt na fermach w Holandii i Hiszpanii. Ogniska koronawirusa zlokalizowano na fermach norek i podjęto zatrważającą decyzję o śmierci tych zwierząt. W Danii zlokalizowano zarażenia koronawirusem także na fermach norek. Podjęto decyzję o masowym uśpieniu zwierząt. Wcześniej życie straciło 2,5 mln norek, teraz stracą wszystkie.

- Skupiam się na zapewnieniu, by fermy norek nie stały się zagrożeniem zakażeniem dla ludzi, dlatego rząd zdecydował się wybić norki - poinformował szef resortu środowiska i żywności Mogens Jensen na początku października.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czy pies pod choinkę jest dobrym pomysłem?Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czy pies pod choinkę jest dobrym pomysłem?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niania znęcała się nad dzieckiem. Wtedy w obronie malucha stanął pies
  2. Będą nowe ograniczenia i zakazy. Mamy potwierdzenie z Kancelarii Premiera
  3. Bernardyn panicznie bał się fryzjera. Wtedy jego właściciel zdjął koszulkę i zrobił coś niesamowitego
  4. Znaleziono dziwaczne zwierzę. "Wygląda jak ser topiony"
  5. Kiedyś jej misję śledził cały świat. Dziś mało kto pamięta o Łajce
  6. Premier podał datę ważnego wydarzenia. Ruszyła kolejna edycja wsparcia finansowego dla miliona Polaków
  7. Jajka w zupełnie innym wydaniu, czyli po szkocku. Zaskakujące połączenie smaków, banalne w przygotowaniu

źródło: next.gazeta.pl

Następny artykuł