Swiatzwierzat.pl
Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

Pixabay.com

Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

7 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Szereg roślin ozdobnych, doniczkowych i ogrodowych może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie naszego kota. Które rośliny są trujące dla kota? Które działają na niego odstraszająco, a które odprężająco? Jak udzielić pierwszej pomocy

Rośliny trujące dla kota – dlaczego w ogóle koty jedzą rośliny?

Koty w naturze lubią od czasu do czasu poskubać sobie trochę zieleniny. Koty to ściśli roślinożercy – nie jedzą trawy dla jej wartości odżywczych. Chodzi raczej o oczyszczenie przewodu pokarmowego z własnych włosów kota, które dostały mu się do środka w czasie codziennego wylizywania futerka. Trawy, listki czy kwiaty roślin drażnią koci przełyk i wywołują odruch wymiotny – w ten sposób zwierzę pozbywa się uwierających kłaczków.

W warunkach domowych koty mogą dostawać specjalną trawę ze sklepu zoologicznego, które pełni te same funkcje, co zwykła trawa, ale daje nam pewność, że nie jest brudna czy skażona. Koty, które nie mają dostępu do świeżej trawy, często podskubują domowe kwiaty.

Niestety, niektóre rośliny doniczkowe – kwiaty, zioła itp. – mogą bardzo poważnie zaszkodzić kotu, ponieważ zawierają toksyny, mające zgubny wpływ na zdrowie tych zwierząt. Nefrotoksyny niszczą kocie nerki, hepatotoksyny rujnują wątrobę, kardiotoksyny atakują serce, hematoksyny zatruwają krew, neurotoksyny zaburzają pracę układu nerwowego. Nieźle, jak na niepozorny oleander.

Koty nie znają się na ogrodnictwie, dlatego nie umieją odróżnić roślin zdrowych od toksycznych. To zadanie należy do ich opiekunów. Czy wiesz, które rośliny domowe i ogrodowe mogą zatruć Twojego kota? Jeśli nie, dowiesz się tego z poradnika poniżej!

Rośliny trujące dla kota – których się wystrzegać?

Posiadacze kotów muszą zwrócić uwagę na to, by w zdobiących ich mieszkania doniczkach lub w przydomowych ogródkach nie rosły kwiaty, trawy i zioła wyjątkowo szkodliwe dla tych zwierząt.

Rośliny trujące dla kota to m.in.:

 • Alocasia – objawem zatrucia jest ślinotok

 • Aloes – objawem zatrucia są wymioty, drgawki i senność

 • Azalia (bardzo trująca!) – może prowadzić do paraliżu, śpiączki i śmierci

 • Bieluń

 • Bluszcz – powoduje biegunkę i wymioty, drażni błony śluzowe

 • Bukszpan

 • Chryzantema

 • Fikus – wywołuje wymioty, biegunkę, zapalenie skóry

 • Filodendron (bardzo trujący!) – może wywołać drżenie mięśni, gorączkę i uszkodzenie nerek

 • Fiołek alpejski (cyklamen) – zaburza rytm serca

 • Hortensja – wywołuje ból brzucha i wymioty

 • Irys

 • Jaskier

 • Jemioła (uwaga w okresie świątecznym!)

 • Kliwia (bardzo trująca!) – uszkadza nerki, wątrobę i jelita

 • Konwalia majowa (bardzo trująca!) – wywołuje wymioty, dezorientację i śpiączkę

 • Lilia – wywołuje ból brzucha, dezorientację, zaburzenia pragnienia i oddawania moczu, uszkodzenia nerek

 • Lobelia

 • Mak polny

 • Monstera – wywołuje trudności z oddychaniem

 • Narcyz

 • Oleander (bardzo trujący!) – drażni żołądek i jelita, zaburza akcję serca

 • Ostrokrzew – wywołuje wymioty i biegunkę

 • Pelargonia

 • Petunia

 • Piołun

 • Przebiśnieg

 • Rododendron – wywołuje ból brzucha

 • Skrzydłokwiat (bardzo trujący!) – wywołuje ból pyszczka, pianę z pyszczka, wymioty, trudności z przełykaniem

 • Tulipan

 • Szalej

 • Wilec

 • Żonkil

Z warzyw i owoców nigdy nie podawaj kotu (ani nie dopuszczaj, by sam podskubał z ciekawości) winogron, rodzynek, brzoskwiń, moreli, awokado i pestek z jabłek, bo mogą mu poważnie zaszkodzić. Żadnej cebuli, czosnku i fasoli, żadnych grzybów.

Szczególnie niebezpieczne dla kotów są oleandry, azalie i kliwie – rośliny doniczkowe, czasem zdobiące wnętrza mieszkań i domów. Kociarze muszą z nich koniecznie zrezygnować. Zawarte w nich substancje mogą wywołać u kota biegunkę, wymioty, drgawki, paraliż, śpiączkę, a nawet śmierć. Stosunkowo szybko prowadzą do trwałych uszkodzeń serca, wątroby i nerek.

Kotom mogą też potencjalnie zaszkodzi wszelkie rośliny kolczaste i parzące. Kolce – zgodnie ze swoim przeznaczeniem – mogą pokaleczyć kota, tym bardziej, jeśli uda mu się mimo wszystko połknąć odrobinę uzbrojonych łodyg.

Rośliny trujące dla kota – pierwsza pomoc

Zatrucia mają u kotów najczęściej gwałtowny przebieg. Objawy następują szybko i trudno je pomylić z normalnymi kocimi zachowaniami, np. wymiotowaniem kłaczków. Jeśli Twój kot wykazuje jakiekolwiek objawy zatrucia – gwałtowne wymioty, biegunkę, ślinotok, kichanie i kaszel, osowiałość lub nadmierne pobudzenie, duszności i arytmię serca, utratę apetytu – należy prędko wywołać u zwierzęcia wymioty, o ile samo nie wymiotuje.

U kota można wywołać wymioty, podając mu doustnie wodę utlenioną – 1 ml na każdy kg masy ciała zwierzęcia. Można wstrzyknąć ją kotu do pyszczka prosto z butelki, jeśli to możliwe, lub posłużyć się strzykawką bez igły, np. taką, jaką podaje się kotom płynne lekarstwa. Jeśli kot ma podrażnione oczy lub pyszczek, możesz przemyć je wodą, by przynieść zwierzęciu nieco ulgi.

Następnie zabierz kota jak najszybciej do weterynarza. W przychodni trzeba będzie poinformować lekarza, co mogło wywołać zatrucie, dlatego zawsze bądź świadom, jakie potencjalnie niebezpieczne dla kota rośliny trzymasz w domu, a najlepiej pozbądź się ich jak najszybciej. Leczenie zatrucia u kota polega na dalszym powodowaniu wymiotów, podawaniu leków moczopędnych, stosowaniu lewatyw, płukanek i terapii płynowej.

Rośliny trujące dla kota – czy mogą być przydatne?

Istnieją rośliny, które wprawdzie nie są trujące dla kota, ale ich zapach skutecznie odstrasza te zwierzęta. Możemy je wykorzystać w miejscach, które chcemy ochronić przed kotem – np. posadzić je w strategicznych miejscach w naszym ogrodzie, by kot nie tarzał się w grządkach i rabatkach.

Najpopularniejsze rośliny odstraszające, choć nie trujące dla kotów, to coleus canina, bodziszek bałkański, lawenda wąskolistna, ruta zwyczajna i kocanka włoska.

Rośliny trujące dla kota – a które nie są trujące?

Istnieje szereg roślin, które możemy hodować w doniczkach i ogrodach, a które mają na koty dobry wpływ i nawet warto je czasem podsunąć pupilowi do poskubania.

Do najbardziej znanych roślin, używanych przez koty jako odprężające używki, należy kocimiętka. Wytarzany w kocimiętce kot relaksuje się i na kilka chwil popada w błogi trans. Kocimiętka nie uzależnia, przeciwnie – koty często mające kontakt z tą rośliną uodparniają się na jej działanie. Podobne do kocimiętki działanie ma waleriana. Z kolei macierzanka tymianek działa na koty wabiąco – można je dzięki proszkowi z tymianku zachęcić do zainteresowania się niektórymi przedmiotami, np. nowym drapakiem czy legowiskiem.

Juka, którą koty mogą zjadać, wpływa pozytywnie na ich wątroby i nerki. Bazylia może pomóc kotu w problemach trawiennych.

Pamiętaj, by rośliny, które kot ma podjadać, hodować wyłącznie z użyciem naturalnych nawozów i świeżej wody.

W pozbywaniu się kłaczków sierści z przewodu pokarmowego pomoże Twojemu kotu specjalna trawa z jęczmienia, żyta czy owsa, którą możesz nabyć w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Problem kłaczków może też rozwiązać specjalna karma, dodawana w niedużych ilościach do pożywienia, albo regularne, dokładne wyczesywanie kota.

Inne rośliny bezpieczne dla kota, o neutralnym działaniu, to m.in. agawa, astry, bambus, begonia, bratek, chaber, cytrusy, fiołek afrykański i trójbarwny (nie alpejski!), fuksja, hibiskus, jaśmin, kamelia, malwa, nasturcja, niecierpek, niezapominajka, paproć, petunia, róża, słonecznik, z przypraw: kolendra, oregano, rumianek, goździk, rozmaryn, szałwia.

Podobne artykuły

facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >
Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Koty

Czemu kot macha ogonem? Możliwe znaczenia

Czytaj więcej >