Dog, wilczarz i bokser
Źródło: pixabay.com/boxerdogmadness, pixabay.com/lutz-p0, pixabay.com/mtajmar

Rasy psów, które krótko żyją. Niektóre nie dożywają nawet 8 lat, nie wszyscy zdają sobie sprawę

20 Sierpnia 2020

Rasy psów różnią się od siebie wielkością, charakterem czy budową ciała. Te różnice widać gołym okiem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że niektóre z nich różnią się także średnią długością życia. Wiele z ras, które nie dożywają sędziwego wieku są efektami krzyżówek genetycznych dokonywanych przez ludzi. Choć różnią się między sobą, większość z nich ma jedna wspólną cechę.

Rasy psów zmieniają się na przestrzeni lat. O rasie możemy mówić, gdy można wyodrębnić fragment dna charakterystyczny dla "czystych" osobników w jej obrębie. Większość psów, które nabywamy z hodowli nie są zwierzętami rasowymi. Fachowo określa się je jako psy "w typie" danej odmiany. Ich DNA różni się w zależności od tego, czy i na jakim etapie doszło do skrzyżowania się z czworonogiem nienależącym do tej samej rasy. Cechą wspólną większości tych niecieszących się długowiecznością odmian jest wielkość.

Warszawa. Znalazła na podjeździe małego pieska. Chwilę później okazało się, że bardzo się myliłaWarszawa. Znalazła na podjeździe małego pieska. Chwilę później okazało się, że bardzo się myliłaCzytaj dalej

Rasy psów, które krótko żyją

Większe psy mają wiele problemów zdrowotnych. Często cierpią na dysplazję stawów, utrudniającą im poruszanie się, dość powszechne są także problemy z sercem, które mogą zacząć się nawet u 5-letniego psa. Można to porównać do występowania stanów przedzawałowych u 30-letniego człowieka bez nałogów. Wiele dużych psów ma także problemy z układem trawiennym. Oto lista ras, których średnia długość życia jest najkrótsza:

Dog niemiecki - Ogromny pies, należący do najbardziej popularnych ras. Cenione są spokojny charakter i łagodne podejście do dzieci. Duże, majestatyczne czworonogi mają jednak wiele problemów, za które odpowiada ich rozmiar. Dochodzi u nich do skrętów żołądka, częste są alergie skórne powodujące częściową utratę futra i powstawanie ran na skórze. Jeśli psy nie utrzymują prawidłowej wagi bardzo często dotyka je dysplazja stawów. Długie nogi i masywny korpus sprzyjają degeneracji chrząstek. Dogi żyją średnio około 8 lat. Najstarszy żyjący osobnik niedawno świętował 8. urodziny.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Weterynarze nie dawali pitbullowi żadnych szans. Chcieli go uśpić, w ostatniej chwili został uratowany
2. Okrzyknięto go najbrzydszym tygrysem świata. Czy zasługuje na miłość?
3. Kobieta spędziła noc w schronisku w sali z psem. Powód przyprawia o łzy

Wilczarz irlandzki - Te kudłate psiaki o pociesznych pyskach potrafią zaskoczyć niejednego swoją szybkością i zwinnością. Duże rozmiary nie przeszkadzają im w poruszaniu z gracją. Psy wykorzystywane były przez stulecia przy polowaniach na różne zwierzęta, posiadają więc silny instynkt łowiecki. Mimo że zazwyczaj są bardzo aktywne, nie unikają chorób, które zazwyczaj doprowadzają je do przedwczesnej śmierci. Najgroźniejszą z nich jest przerost mięśnia sercowego. Zazwyczaj żyją około 8 lat.

Bokser - Te groźnie wyglądające czworonogi ustępują pozostałym rasom wymienionym w zestawieniu pod względem wielkości. Wiele z nich może się za to pochwalić dużą siłą. Te niepozorne zwierzaki często wykorzystuje się jako psy strażnicze. W ich wypadku, za niską przewidywaną długość życia odpowiadają choroby kręgosłupa i dysplazja stawów biodrowych, która dotyka je na tyle mocno, że starsze osobniki nie mogą oprzeć ciężaru na tylnych łapach. Najczęściej przeżywają około 9 lat.

Osobniki danej rasy mogą żyć dłużej

Zaniepokojonych właścicieli którejś z wyżej wymienionych ras może pocieszyć fakt, że podane wartości stanowią jedynie średnią. Wiele osobników dożywa dużo późniejszego wieku. Zadbane psy, nawet tych ras, które otrzymują odpowiednią ilość pożywienia, nie cierpią na żadne przewlekłe choroby i są aktywne fizycznie często dożywają i 13 lat.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Usłyszała niepokojące dźwięki w kuchni. Gdy weszła i zobaczyła, co jej pies ma w pysku, pobladła
  2. Spędzili ze sobą 54 lata i nikt nie spodziewał się takiego zakończenia. Prawdziwa miłość do grobowej deski
  3. Pies czy kot? Niesamowity zwierzak wygląda jak postać z bajki
  4. Katarzyna Dowbor w wybornym towarzystwie. Odwiedziła ją synowa, ale i niezwykłe zwierzęta
  5. Zrobili kotu specjalne łóżeczko. Niebywałe, co zrobił mruczek
  6. Nie żyje 8 osób. Wśród ofiar matka trojga dzieci. Wstrząsające wieści ze świata

źródło: merdacz.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł