Indyki
Źródło: pixabay/12019

Wykryto nowe ognisko ptasiej grypy. Mięso z mazowieckiej fermy drobiu trafiało na stoły tysięcy Polaków

9 Grudnia 2020

Ptasia grypa opanowała kolejną fermę drobiu w Polsce. Tym razem obecność niebezpiecznego wirusa została wykryta w gospodarstwie utrzymującym ponad 30 tysięcy indyków rzeźnych. Mięso pochodzące z fermy pod Gostyninem jest często wybieranym produktem przez polskich konsumentów. Naukowcy uspokajają, że spożywanie drobiu jest dla ludzi bezpieczne.

Wirus ptasiej grypa pierwotnie dotarł do Europy w 2003 roku, lecz w Polsce pierwszy przypadek zdiagnozowano dopiero trzy lata później w Kostrzynie. Choć do jeszcze niedawna można było zakładać, że polski drób na stałe jest wolny od niebezpiecznego wirusa, w przeciągu ostatniego miesiąca Główny Inspektorat Weterynarii rozwiał wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Zobacz także: Emilian Kamiński proponuje wigilię, jakiej jeszcze nie było

Ptasia Grypa pod Gostyninem

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na fermie w Sierakowie w powiecie gostynińskim jest już trzydziestym ósmym potwierdzonym przypadkiem w tym roku, zaś drugim wykrytym na obszarze województwa mazowieckiego w tym półroczu.

W komunikacie zaznaczono, że obecne ognisko HPAI dotyczy gospodarstwa utrzymującego blisko 35 tysięcy indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni.

Zobacz także: Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Wiemy co, to oznacza

W dniu 8.12.2020. w godzinach popołudniowych Główny Lekarz Weterynarii otrzymał z PIWet-PIB Puławy dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 38. w 2020 r. i szóste w II półroczu br. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 34 272 indyków rzeźnych w wieku 11 tygodni – informuje GLW.

Na początku miesiąca tj. 7 grudnia hodowca raportował o zwiększonej śmiertelności stada. Z tego powodu inspekcja weterynaryjna zdecydowała o konieczności pobrania próbek do badań laboratoryjnych.

W gospodarstwie wdrożone zostały odpowiednie procedury

Według Głównego Lekarza Weterynarii dodatnie wyniki badań laboratoryjnych potwierdzające wystąpienie ogniska HPAI na fermie w Sierakowie dotarły 8 grudnia z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków - przekazano w komunikacie.

Na przestrzeni ostatnich tygodni można zaobserwować stale pojawiające się komunikaty dotyczące nowych ognisk ptasiej grypy w wielu rejonach kraju. Dwa wcześniejsze ogniska wykryto w Wielkopolsce, zaś jedno zostało potwierdzone w województwie pomorskim. Jak wynika z raportów GLW łącznie zostanie zlikwidowanych ponad 963 tys. sztuk drobiu.

Naukowcy uspokajają osoby gustujące w drobiu. Ich zdaniem nie ma powodu do wpadania w panikę. Spożywanie mięsa po odpowiednim ugotowaniu nie powinno stanowić niebezpieczeństwa dla ludzkiego organizmu.

Dramat w Holandii. Już trzeci Dramat w Holandii. Już trzeci "polski sklep" uległ eksplozji, w pożarze zginął kotCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

źródła: farmer.pl

Następny artykuł