Ptaki
Źródło: unsplash/James Owen, facebook/Organizzazione Internazionale Protezione Animali - OIPA

Tragiczny bilans sylwestra. Tysiące martwych ptaków spadły z nieba, ulice Rzymu przypominają pobojowisko

2 Stycznia 2021

Martwe ptaki w ciągu zaledwie jednej nocy usłały ulice Rzymu. Makabryczny widok jest pokłosiem sylwestrowej zabawy i odpalania fajerwerków pomimo wydanego zakazu. Sprawę masowej śmierci ptaków bada włoska policja.

Tysiące martwych ptaków spadło na chodniki w Rzymie. Widok, który do złudzenia przypomina nadejście krwawej apokalipsy, jest w rzeczywistości rezultatem ludzkiej ignorancji i upartego sprzeciwiania się wydanym zakazom o niestrzelaniu fajerwerkami i petardami w sylwestrową noc.

W tym roku ponownie zginęły tysiące ptaków

O tym, że co roku sylwestrowe fajerwerki doprowadzają do śmierci milionów zwierząt, informowaliśmy już wcześniej, jednocześnie ostrzegając osoby celebrujące nadejście Nowego Roku o niebezpieczeństwie, w jakim znajdują się nie tylko zwierzęta domowe, ale przede wszystkim szybujące po niebie ptaki. Niestety liczne kampanie społeczne nakłaniające do zrezygnowania z zakupu wyrobów pirotechnicznych, nie przyniosły wystarczających rezultatów.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, kiedy ludzie tłumnie celebrowali zmianę roku z 2020 na 2021, obserwując rozbłyski fajerwerków na niebie, w tym samym czasie i miejscu dochodziło do prawdziwej tragedii. Rezultaty można było zaobserwować niemal natychmiastowo.

Po sylwestrowej nocy na ulicach Rzymu, od stacji kolejowej Termini po ulice: Cavour i Nazionale przechodnie na własne oczy dostrzegli skalę sylwestrowego mordu. Tysiące martwych ptaków usłało całe chodniki. Wśród nich najwięcej było szpaków.

Podejrzewa się, że wystraszone wybuchami zwierzęta nie zginęły wyłącznie wskutek postrzałów. Część z nich próbowała uciekać przed rozbłyskami, lecz w amoku rozbijała się o szyby oraz wpadała na kable wysokiego napięcia.

Gnębiony w szkole nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansyGnębiony w szkole nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansyCzytaj dalej

Zdjęcia rzymskich ulic wkrótce obiegły internet oraz międzynarodowe stacje telewizyjne. Jeden z głównych dzienników informacyjnym we Włoszech "La Stampa" nazwało ów zjawisko prawdziwą "masakrą", podnosząc jednocześnie kwestię wprowadzonego przez miejskie władze zakazu odpalania sztucznych ogni.

Sylwestrowe regulacje wciąż są nieskuteczne

Międzynarodowa Organizacja Ochrony Zwierząt (OIPA) opublikowała w sprawie masowej śmierci ptaków wpis na Facebooku. Zjawisko na ulicach Rzymu nazwała „wojną noworoczną”.

- Co roku powtarzamy, że sprzedaż petard i fajerwerków musi być zakazana. Rozporządzenia są bezużyteczne, bo kontrole nie istnieją i co roku liczymy setki martwych osobników wśród dzikich zwierząt albo rannych czy zagubionych zwierząt domowych - napisał Massimo Comparotto, prezes organizacji.

Przewodniczący rzymskiej, miejskiej Komisji d.s. Środowiska Daniele Diaco jest zdania, że sytuację może zmienić tylko wzrost świadomości obywateli. Jednakże odpowiednia edukacja oraz przedstawianie realnych rezultatów niebezpiecznej tradycji sylwestrowej nie przyniesie oczekiwanych zmian, jeśli nie zostanie poparta stosownymi regulacjami prawnymi.

- Czas, aby ustawodawca naprawił bałagan, który dotyka też ludzi. To kwestia zdrowia, porządku publicznego i przede wszystkim uprzejmości - dodała organizacja OIPA w poście.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: next.gazeta.pl

Następny artykuł