Swiatzwierzat.pl
Psy z włosami: poznaj rasy psów bez podszerstka!

Pixabay.com

Psy z włosami: poznaj rasy psów bez podszerstka!

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Psy z włosami najczęściej są nieduże i jasnego koloru. Najważniejsze jednak, że nie linieją. Co to znaczy, że pies ma włosy, a nie sierść? Czy psy z włosami nadają się dla alergików? Które rasy to psy z włosami? Odpowiedzi znajdziesz poniżej

Psy z włosami: co to znaczy, że pies ma włosy?

Przecież wszystkie psy mają włosy, widział kto kiedy łysego psa? - to częsty komentarz osób nieobeznanych z tajnikami psiej sierści. Abstrahując od tego, że są rasy łysych psów, np. peruwiański pies bezwłosy, należy odróżniać włosy od sierści.

Otóż większość psów ma sierść, a nie włosy, a raczej – nie tylko włosy. Sierść składa się z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Podszerstek chroni psa przed zimnem, a włos okrywowy, często pokryty warstewką łoju, zapewnia zwierzakowi ochronę przed wilgocią i dodatkowe ocieplenie. Podszerstek linieje, dlatego psia sierść musi być regularnie wyczesywana.

Niektóre psy jednak nie mają podszerstka, a jedynie włos okrywowy, czyli włosy – takie same jak ludzkie. Można powiedzieć, że każdy pies ma włosy, ale nie każdy ma podszerstek, i te bez podszerstka nazywa się umownie „psami z włosami”.

Psy z włosami charakteryzują się tym, że nie linieją. Często mówi się, że dzięki temu nadają się dla alergików. Ale czy to prawda?

Psy z włosami: czy są hipoalergiczne?

Niestety, brak podszerstka nie oznacza automatycznie, że pies nie uczula. Alergeny powodujące symptomy u osób uczulonych na psy nie znajdują się bowiem we włosach zwierzaka, lecz w jego ślinie i łoju. Łój gromadzi się szczególnie na naskórku psa, który, wraz z liniejącym podszerstkiem, obficie odpada od czworonoga i krąży po domu, wywołując alergie.

Faktem jest, że psy z włosami nie gubią podszerstka, bo go nie mają. Ich naskórek łuszczy się więc i odpada od ciała w stopniu znacznie mniejszym niż u psów mających standardową sierść. To oznacza, że jeśli alergik ma szczęście, to pies z włosami faktycznie będzie go uczulał mniej od psa z sierścią – ale tylko mniej, a nie wcale, i tylko jeśli dopisze szczęście!

Należy podkreślić, że żaden pies nie jest w pełni hipoalergiczny (czyli nieuczulający). Osoby uczulone na psy, które mimo wszystko bardzo pragną mieć czworonoga, muszą się poważnie zastanowić nad sprawieniem sobie psa i samodzielnie ocenić ryzyko. Z pewnością jednak psy z włosami będą dla nich o wiele lepszym wyborem, niż czworonogi z sierścią.

Psy z włosami: jak dbać o psie włosy?

Psie włosy wymagają takiej samej pielęgnacji, jak włosy ludzkie. Przede wszystkim trzeba je regularnie czesać, by się nie plątały i nie kołtuniły. Ponieważ włosy stale rosną, psy z włosami wymagają regularnego strzyżenia, zwłaszcza jeśli włosy wchodzą im do oczu i zarastają małżowiny uszne. Psie włosy mogą się też przetłuszczać, dlatego psy z włosami wymagają częstszych kąpieli niż te z sierścią.

Do zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej jest przyzwyczaić psa już w okresie wczesnej socjalizacji, tak by nauczył się cierpliwie znosić czesanie, strzyżenie i kąpanie.

Poniżej prezentujemy listę ras psów z włosami.

Psy z włosami: basenji

Basenji to egzotyczna rasa półdzikich psów z Afryki. Charakteryzuje je to, że niemal nigdy nie szczekają. Lubią polować, a lokalizują ofiary wzrokowo, podskakując uroczo. Basenji wymagają umiejętnego ułożenia, ich krótkie włosy nie są trudne w utrzymaniu, a małe rozmiary sprawiają, że psy są łatwe w akomodacji i transporcie.

Psy z włosami: bichon frise

Bichon frise jest nieduży i biały – to cechy wielu psów z włosami. Białe włosy są efektowne, ale trzeba o nie dbać, bo łatwo się brudzą. Po każdym posiłku bichon musi mieć czyszczony pyszczek. Trzeba też regularnie ścierać mu zacieki z kącików oczu i trufli nosa. Poza tym bichon frise to energiczny łobuziak i figlarz, doskonały do zabaw z dziećmi.

Psy z włosami: bokser

Bokser to pies średnich rozmiarów o krótkim, gładkim włosie bez podszerstka. Jest odważny, nieco uparty, szalenie wierny i dość cichy. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Psy z włosami: bolończyk

Bolończyk to pies z włosami wełnistymi jak u owieczki. Bardzo energiczny i skory do zabaw, co tego nieduży. Dobrze nada się na towarzysza dla dzieci.

Psy z włosami: charcik włoski

Charcik włoski ma wielkie serce i niebanalny wygląd. Jego włosy są krótkie, miękkie i ciemne, czasem błękitne.

Psy z włosami: hawańczyk

Hawańczyk to rasa pomyślana jako maskotka dla modnych dam. Pies me efektowne włosy, które należy regularnie szczotkować by nie zmieniły się w plątaninę kołtunów.

Psy z włosami: lhasa apso

Pieski lhasa apso wywodzą się z Tybetu. Mają piękne, długie, niemal powłóczyste włosy w efektownym, czarno-biało-brązowym kolorze. Są energiczne i przyjazne, ale utrzymanie w czystości ich włosów, wąsów i brody wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Psy z włosami: maltańczyk

Bichon maltański to pies o efektownym, białym umaszczeniu. Niestety, takie włosy trudno utrzymać w czystości. Pies wymaga więc częstych kąpieli w odpowiednim szamponie, czyszczenia pyszczka po każdym posiłku i przecierania kącików oczu za każdym razem, gdy pojawią się w nich zacieki.

Psy z włosami: pudel

Pudel to klasyka psów z włosami. Strzyżenie tych psów podniesiono do rangi sztuki i dziś pudle gwiazd i zamożnych właścicieli to feeria pomponów, warkoczy, frędzli i kokard. Pudel wymaga umiejętnej pielęgnacji, ale warto się postarać – to wierny i energiczny towarzysz całej rodzin. Pudle pierwotnie były psami myśliwskimi, nie należy więc lekceważyć ich temperamentu i dać się zmylić kokardom. Pudle to żywioł!

Psy z włosami: rhodesian ridgeback

To rzadka rasa rodem z Afryki. Rhodesian ridgebacki to duże psy myśliwskie, odważne i niezmordowane. Okiełznanie ich temperamentu wymaga umiejętności. Ich włosy są jednak krótkie, a pielęgnacja nie sprawia kłopotów.

Psy z włosami: shih tzu

Popularność tego pieska o egzotycznej urodzie stale rośnie. Shih tzu jest przymilny, energiczny, ale nie potrzebuje dalekich spacerów. W jego włosach można rzeźbić niemal jak w wosku, ale wymagają częstej i dokładnej pielęgnacji.

Psy z włosami: samoyed

Samoyed to średniej wielkości biały szpic, dawniej używany jako pies pociągowy, zapalony sportowiec, czujny stróż. Idealny towarzysz dla aktywnych osób.

Psy z włosami: sznaucer

Zarówno sznaucer miniaturowy, średni i olbrzym to psy z włosami. Są czujne, odważne, charakterne, ale kochają swego pana i świetnie nadają się na psy stróżujące. Ich włosy układają się na pyszczkach w grzywki, brwi i wąsy, które wymagają regularnego czyszczenia i przystrzygania.

Psy z włosami: west highland white terrier

To nieduży szkocki pies o białych włosach. Podobnie jak bolończyk i maltańczyk, jest efektowny, ale jego jasne włosy wymagają uważnej pielęgnacji.

Psy z włosami: yorkshire terrier

Yorki to chyba najlepiej znane psy z włosami. Te urocze mikrusy słyną z charakteru i swoich plastycznych włosów, które właściciele często układają im w wymyślne fryzury i zdobią kokardami.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >