pies policyjny
Źródło: AGENCJA SE/EAST NEWS WARSZAWA

Gdzie trafiają psy policyjne po służbie? Prawda jest niezwykle przykra

2 Października 2020

Psy policyjne całe życie służą ludziom, by ratować życie, tropić przestępców i zapewniać bezpieczeństwo. Co jednak gdy taki pracujący zwierzak się zestarzeje i nie jest już zdolny do służby? Prawda jest niestety bardzo przykra. Życie pracujących zwierząt na emeryturze nie jest usłane różami.

Psy policyjne od małego są trenowane, by pomagać ludziom w ich pracy. Dzielne zwierzęta codziennie dokonują bohaterskich czynów, co jednak mają z tego na starość? Okazuje się, że zazwyczaj... nic. Psiaki na emeryturze nie mają lekko - nie dość, że często nie mają gdzie się podziać, to po latach służby mierzą się z problemami zdrowotnymi. Gdzie dokładnie trafiają emerytowane psy policyjne?

Nie mógł doczekać się, aż jego golden retriever urodzi szczeniaki. Jednak przy porodzie opadła mu szczękaNie mógł doczekać się, aż jego golden retriever urodzi szczeniaki. Jednak przy porodzie opadła mu szczękaCzytaj dalej

Gdzie trafiają psy policyjne po służbie?

Co się dzieje na starość ze zwierzętami, które całe życie walczyły z przestępczością i ratują ludzkie życie? Większość z nich niestety nie ma się gdzie podziać. Psy policyjne na emeryturze trafiają do miejsc takich jak Stowarzyszenie Zakątek Weteranów. Prezesem organizacji jest asp. sztab. Grzegorz Chmielewski, były przewodnik psa i były specjalista Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu ds. wykorzystania psów i koni służbowych. Tam emerytowane, w większości schorowane psiaki są otoczone najlepszą opieką, jaką można im zapewnić. Ośrodek funkcjonuje od 4 lat.

Emerytura dla zwierząt?

Niestety, od państwa nie dostają pieniędzy za swoją służbę. Żadnego wynagrodzenia po latach ciężkiej pracy i narażania życia i zdrowia. Psu, który kończy służbę, przysługuje odprawa: posłanie, smycz i kaganiec. Niedługo może się to jednak zmienić, a to za sprawą Piątki dla zwierząt, o której w mediach huczy już od kilku tygodni. W projekcie wspomniano punkt zakładający, że psy policyjne i konie na emeryturze będą otrzymywać darmową opiekę weterynaryjną, a opiekun zwierząt otrzyma dodatek na jedzenie. Policjanci również chcą godnej starości dla swoich towarzyszy. Z inicjatywy asp. sztab. Grzegorza Chmielewskiego, dr Joanny Stojer-Polańskiej oraz dr Pauliny Marii Wiśniewskiej, powstała niedawno specjalna petycja, która ma uregulować wysokość emerytur dla psów i koni służących w policji.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Okropnie zaniedbany pudel trafił do schroniska. Dopiero po strzyżeniu wyszła na jaw straszna prawda
2. Kura zniosła jajko z ogonem. Porażające zdjęcia dziwnych jajek obiegły internet, prawda zwala z nóg
3. Poruszony labrador w środku nocy obudził rodziców. Zaprowadził ich prosto do pokoju dziecka

Co się dzieje z psami na emeryturze?

Jaki więc jest proces przejścia psa na emeryturę?

- Pierwszeństwo, jeśli chodzi o zaopiekowanie się psem lub koniem, ma jego dotychczasowy opiekun lub jeździec. To jest zawsze najlepsze rozwiązanie, ale są różne sytuacje życiowe, które na to nie pozwalają - cytuje słowa Sławomira Walkowiaka, opiekuna z Zakątka Weteranów tokfm.pl.

Jednak nie zawsze jest to takie proste - w przypadku koni ze względu na brak miejsca, u psów przez fakt, że większość życia spędzały w kojcach, nie jest więc łatwo psich seniorów przestawić na życie w mieszkaniu.

- Poza tym psy służbowe to naprawdę silne charaktery. Często aportery, które stale muszą mieć jakąś rzecz w pysku. Jeśli nie są zaopiekowane, mogą coś w domu niszczyć i może, choć oczywiście nie musi, dochodzić do sytuacji konfliktowych - przyznaje Sławomir Walkowiak.

Największy problem to jednak zdrowie psiaków. Po wieloletniej służbie często mają problemy zdrowotne, za które nie ma kto zapłacić. W Zakątku Weteranów rzadko kiedy mieszka całkowicie zdrowy pies, a organizacja działa prywatnie i utrzymuje się jedynie z darowizn. Miejmy nadzieję, że los pracujących zwierząt się odmieni, a konie i psy policyjne będą mogły z godnością dożyć starości.

Kot już szykował się do ataku. Nie do wiary, kto w ostatniej chwili powstrzymał go od skokuKot już szykował się do ataku. Nie do wiary, kto w ostatniej chwili powstrzymał go od skokuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niektórzy z nas mają "złotą krew" lub dodatkowe żebro. Jakie jeszcze cechy niezwykle rzadko występują u ludzi?
  2. Labrador i chihuahua mają szczeniaka. Właściciele pokazali mieszkankę tych dwóch ras, niewiarygodne
  3. Okropny wypadek w świętokrzyskim. Policjantów zamurowało, kiedy zobaczyli, kto podróżował w jednym z aut
  4. Nie żyje 12-letnia dziewczynka, która została zagryziona. Rodzice odpowiedzą za śmierć dziecka?
  5. Rekin został wyrzucony na brzeg. Nikt nie wiedział jak mu pomóc. Polewali cierpiące zwierzę wodą z wiadra
  6. Stało się. Ważny dla Polaków kraj wprowadził ograniczenia

źródła: tokfm.pl, nszzp.pl

Następny artykuł