pies liże dłoń
Źródło: unsplash.com/Chris Slupski

Dlaczego psy liżą ludzi? Nie każdy zna prawdziwe powody

20 Sierpnia 2020

Psy mają różne dziwaczne zwyczaje, które nas ludzi potrafią zaskoczyć. Każdy właściciel psa na pewno spotkał się kiedyś z sytuacją, w której mimo całej swojej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami, zwyczajnie nie wiedział co zrobić. Jednym z zachowań czworonogów, które potrafią być frapujące, jest uporczywe lizanie właścicieli. Co ono oznacza?

Psy to wspaniali towarzysze, jednak mimo najszczerszych chęci, nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć ich zachowania. Nawet jeśli wydaje nam się, że o zwierzakach wiemy wszystko, może się zdarzyć, że nasz pupil zrobi rzecz, o którą byśmy go nie podejrzewali. Jednak niektóre zwyczaje psów, choć niezrozumiałe, są powszechne. Należy do nich właśnie lizanie ludzi. Skąd się wzięło i dlaczego niektóre czworonogi tak je uwielbiają? Mamy na to odpowiedź!

Warszawa. Znalazła na podjeździe małego pieska. Chwilę później okazało się, że bardzo się myliłaWarszawa. Znalazła na podjeździe małego pieska. Chwilę później okazało się, że bardzo się myliłaCzytaj dalej

Dlaczego psy liżą ludzi?

Przyczyn jest kilka, a z pewnością nie wszyscy znają każdą z nich. Zwierzęta dają nam psie buziaki z kilku powodów.

Okazują nam miłość

Psy pokazują, że nas kochają na różne sposoby, a jednym z nich jest właśnie lizanie. Uporczywe buziaki nie są zarezerwowane wyłącznie dla opiekunów - zwierzęta równie często liżą siebie nawzajem właśnie po to, by okazać czułość.

Zwracają na siebie uwagę

Psiaki doskonale wiedzą, jak zdobyć naszą uwagę, dlatego też gdy chcą się z nami pobawić lub poprzytulać, będą lizać nas po dłoniach. W ten sposób chcą delikatnie zasygnalizować, że są gotowe do psot i chętnie zaprosiłyby nas do zabawy.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wielki golden retriever podchodzi do kołyski dziecka. Później dzieje się niemożliwe, szczęka opada
2. Niewidomy pies został znaleziony na śmietniku. Jego zdjęcia przed i po są zadziwiające

Lizanie uspokaja

Nasi pupile doskonale wyczuwają ludzkie nastroje i zrobią wszystko, by pomóc nam poczuć się lepiej. Kiedy widzą, że jesteśmy zestresowani lub zdenerwowani, lizaniem okazują nam wsparcie i w ich mniemaniu pomagają się nam uspokoić. Same także stosują tę technikę, gdy są zestresowane - często np. wylizują swoje łapki przed wizytą u weterynarza, czy w obecności innego zwierzęcia, które wzbudza w nich lęk.

Psy liżą dla smaku

Częstym powodem są po prostu ciekawe doznania smakowe - jeżeli bawiliśmy się z innym psem, widzieliśmy z obcym dla pupila człowiekiem lub trzymaliśmy w dłoni coś smacznego, pies poliże naszą rękę z czystej ciekawości. Wiadomo też, że psy lubią intensywne zapachy, mogą więc np. próbować naszego potu, który ma mocny, słony smak.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znalazła małe zwierzątko, myślała, że jest szczeniaczkiem. Prawda okazała się powalająca
  2. Spędzili ze sobą 54 lata i nikt nie spodziewał się takiego zakończenia. Prawdziwa miłość do grobowej deski
  3. Wsiadła do PKP z dwoma psami. Konduktorzy nie mieli dla niej litości, wezwano policję
  4. Szczeniaczek labradora poznaje nowo narodzoną krowę. Wideo stopi serca największych twardzieli
  5. Spacerowali z psem, gdy zobaczyli zawiązany worek. Wycieńczony kotek czeka na pomoc, każda złotówka się liczy
  6. Jechali za granicę, za miesiąc mieli wziąć ślub. Nowe fakty o tragedii, o której usłyszała cała Polska

źródło: zooplus.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł