pies na trawie
Źródło: pixabay.com/birgl

Dlaczego psy jedzą trawę? Właścicielu, bądź uważny, to ważny sygnał

19 Września 2020

Dlaczego psy jedzą trawę? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy właściciel czworonoga. To zjawisko na tyle powszechne, że znalezienie choćby jednego zwierzaka, który nigdy jej nie żuł graniczy z cudem. Zaskakująco wiele osób błędnie interpretuje to zjawisko, sądząc, że pies dostaje za mało pokarmu i musi szukać go w nietypowych miejscach. Poniżej prezentujemy kilka powodów, dla których nasz pupil może zachowywać się w ten sposób.

Dlaczego psy jedzą trawę? Jak zwykle w takich wypadkach ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Choć wszystko zależy od konkretnego przypadków i motywy mogą być różne, możemy wyróżnić kilka najpowszechniejszych powodów. W wielu wypadkach będzie to zwiastun chorób albo problemów. Jeśli zachowanie nie powtarza się jednak zbyt często, konsultacja z weterynarzem prawdopodobnie nie będzie konieczna. Warto jednak monitorować sytuację i obserwować zachowanie pupila.

Ustawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięUstawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięCzytaj dalej

Dlaczego psy jedzą trawę?

Niedobór błonnika lub innego składnika diety - Jest to najczęstszy powód jedzenia trawy przez psy. Zwierzaki instynktownie wiedzą jak uzupełnić niedobory, wybierają źdźbła trawy bogatej w błonnik. Zazwyczaj robią to wtedy krótko i wybiórczo. Jednak zachowanie może powtarzać się nawet codziennie. Dotyczy to głównie osób gotujących posiłki dla swoich czworonogów. Większość karm dostępnych na rynku zawiera wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Problem może rozwiązać suplementacja brakujących mikro i makroelementów.

Problemy jelitowe i żołądkowe - W takich wypadkach zwierzę jedząc trawę próbuje sprowokować wymioty. Takie zachowania występują najczęściej w wyniku zatrucia pokarmowego, niestrawności lub problemów z wątrobą i trzustką. Często powodem mogą być również wzdęcia lub gazy. Jeśli zachowanie powtarza się warto skonsultować się z lekarzem.

Problemy behawioralne - Często takie zachowania mogą być wynikiem problemów behawioralnych. Może to być forma zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, zazwyczaj zwierzak je wtedy także inne niejadalne rzeczy. Kompulsywne objadanie się może być także odpowiedzią na nudę lub stres. Jeśli zauważymy takie odruchy u naszego zwierzaka warto najpierw skonsultować się z weterynarzem. Po wykluczeniu przyczyn fizycznych, niezbędna będzie konsultacja z behawiorystą.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kózka dała czadu u weterynarza. Przekomiczne wygibasy zwierzaka sprawiają, że aż samemu chce się tańczyć
2. Psy będą dostawać emeryturę? Pieniądze mają trafiać do ich właścicieli pod jednym warunkiem

Dlaczego psy nie jedzą trawy?

Wokół jedzenia trawy narosło wiele mitów. Nie jest ono na przykład objawem zarobaczenia. Choć w skrajnych wypadkach, pies może odczuwać pustkę w przewodzie pokarmowym spowodowaną aktywnością pasożytów, dotyczy to głównie skrajnie zaniedbanych zwierząt. Nie robią tego również by zaspokoić głód. Żołądek psa nie jest w stanie rozbić włókien tej rośliny, przechodzi ona przez jego układ pokarmowy w prawie niezmienionej postaci. Nie jest w stanie wyciągnąć z niej żadnych składników odżywczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska
  2. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  3. Okaleczony kucyk został potraktowany jak zepsuty mebel. Nieczuły hodowca wystawił go na sprzedaż
  4. Pies został rozdzielony z właścicielem na 3 lata. Gdy spotkali się ponownie, zwierzę o mało nie padło z wrażenia
  5. Pies czekał na śmierć w deszczu na środku drogi. Doszło do tragedii, nie miał już siły
  6. Dramat, leciał w powietrzu i nagle runął. Doszło do tragedii

źródło: johndog.pl

Następny artykuł