kobieta całuje psa
Źródło: pixabay.com/JACLOU-DL

Czy powinniśmy całować psy? Odpowiedź może zasmucić wielu właścicieli

17 Września 2020

Psy to nasi najlepsi przyjaciele i członkowie rodziny, nic więc dziwnego, że często nie możemy się powstrzymać przed daniem im buziaka. Jedni twierdzą, że całowanie psa nie jest niczym złym, inni uważają, że to niehigieniczne, a wręcz niesmaczne. Ile ludzi tyle opinii, ale co tak naprawdę mówią na ten temat badania? Czy powinniśmy całować swoje psy, czy może należałoby się powstrzymać przed tą formą okazywania czułości?

Psy są tak słodkie, że czasem naprawdę ciężko nie dać im buziaka prosto w pyszczek. Czy jest to bezpieczna praktyka, czy może nie powinno się zbliżać swoich ust do psiego pyska? Choć każdy właściciel i tak prawdopodobnie ma na ten temat własne zdanie, warto wziąć pod uwagę także zdanie osób, które przeprowadziły na ten temat badania. Niestety, ich wyniki prawdopodobnie zasmucą niektórych właścicieli czworonogów.

Powód, dla którego pies chodzi za Tobą do toalety jest niewiarygodny. Większość osób kompletnie się myliPowód, dla którego pies chodzi za Tobą do toalety jest niewiarygodny. Większość osób kompletnie się myliCzytaj dalej

Czy powinno się całować psy?

Choć każdy z nas czasem da buziaka pieskowi, okazuje się, że może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami. Jak przytacza portal zooplus.pl, profesor Wilfried Kraft z Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu w Monachium twierdzi, że całowanie psa może doprowadzić do przenoszenia się bakterii Helicobacter pylori, zarazków diagnozowanych często przy wrzodach żołądka. Także my możemy przenieść takie bakterie na naszego zwierzaka.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Piątka dla zwierząt w zmienionej formie. Odrzucono jedno z ważniejszych ograniczeń
2. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
3. Dlaczego na wiewiórkę mówimy Basia? Zagadka nie taka prosta jak myślisz

Czy całowanie psów szkodzi?

Warto pamiętać, że psy badają świat nieco inaczej niż ludzie - obwąchując go. Na spacerach często więc obwąchują mocz, odchody czy inne zwierzęta, żywe i martwe. Po zastanowieniu ochota na całowanie psa powinna nam przejść sama, jednak często nie zastanawiamy się nad tym lub to ignorujemy. Badania grupy japońskich naukowców z Uniwersytetu w Osace kierowanych przez dr Yoji Yamkazi wykazały, że właściciele całujący swoje psy miały w jamie ustnej bakterie, które mogą powodować paradontozę. Również psy miały w pyszczkach bakterie przenoszone przez ludzi. Nawet wścieklizna może przenosić się przez ślinę.

To nie jedyne badania, które udowadniają, że całowanie psów nie jest do końca bezpieczne. Choć prawdopodobieństwo poważnych konsekwencji zdrowotnych nie jest ogromne, należy pamiętać o tym, że psy, jakkolwiek nie byłyby nam bliskie, to jednak wciąż zwierzęta. Nie wiemy, z czym miały do czynienia, zanim daliśmy im całusa. Bezpieczniej jest więc zrezygnować z buziaków i okazać naszemu pupilowi miłość w inny sposób - najlepiej przez głaskanie, które przecież czworonogi uwielbiają!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę
  2. 3 śliczne pieski odwiedziły dom królowej Elżbiety. Chwilę później zwijały się w niewyobrażalnych cierpieniach
  3. Stado małych pand zbuntowało się przeciwko opiekunce. Nagrano ich uroczą potyczkę
  4. 10-latek wyszedł na spacer z psem, wrócił do domu z granatem. Szybka reakcja matki i babci
  5. Wyszła z psem na spacer, znalazła ogromnego grzyba. Zdjęcia kani wprawiają w osłupienie
  6. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala

źródło: zooplus.pl, myanimals.com

Następny artykuł