piesek za kratami
Źródło: pixabay.com

Czy twój szczeniak może pochodzić z pseudohodowli? 10 znaków, które powinny cię zaniepokoić

31 Października 2020

Pseudohodowle wciąż są zmorą miłośników zwierząt i hodowców, którzy przegrywają starcie z niedoświadczonymi, nastawionymi na łatwy zarobek pseudohodowcami. Często osoba bez odpowiedniej wiedzy może nawet nie zorientować się, że wsparła pseudohodowlę. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, jeśli kupiliśmy szczeniaka i mamy podejrzenia, że narodził się właśnie w jednym z takich przybytków.

Pseudohodowle mają wiele sposobów, by przekonać niedoświadczonego przyszłego właściciela, że ich hodowla jest prawdziwa i sprawdzona. Jednak zawsze możemy się dowiedzieć, jak jest naprawdę, jeżeli tylko zwrócimy uwagę na kilka szczegółów. Kiedy pojawia się chociaż cień podejrzenia, że coś jest nie tak z miejscem, w którym chcesz zakupić pieska, przyjrzyj się dokładnie poniższym kwestiom. Jeśli któraś z nich potwierdza twoje obawy, polecamy zamiast pseudohodowli wybrać adopcję ze schroniska lub hodowlę zarejestrowaną w Polskim Związku Kynologicznym!

Na ponad 100-letnim grobie przez cały rok leżą patyki. Powód zupełnie inny, niż się wydajeNa ponad 100-letnim grobie przez cały rok leżą patyki. Powód zupełnie inny, niż się wydajeCzytaj dalej

Czy twój szczeniak jest z pseudohodowli? Zwróć uwagę na 10 rzeczy

1. Hodowca umawia się z tobą w miejscu publicznym

Czy wybrany przez ciebie hodowca woli umówić się na mieście, zamiast zaprosić cię do hodowli? Powinna ci się od razu zapalić czerwona lampka. Warto się zastanowić, dlaczego ten człowiek, którego dumą powinny być jego zwierzęta, nie chce pokazywać warunków, w jakich je trzyma. Prawdopodobnie nie są one przeznaczone dla oczu kupców, gdyż są zwyczajnie złe.

2. Nie możesz zobaczyć rodziców szczeniaka

Jeśli z jakiegoś powodu hodowca nie chce dać ci możliwości obejrzenia rodziców szczeniaka, możesz od razu założyć, że coś tu śmierdzi. Prawdziwy hodowca z chęcią pochwaliłby ci się zwierzętami.

3. Słyszysz dziwne obietnice

Hodowca, który przytakuje ci na każde pytanie i jest skłonny zrobić i powiedzieć niemal wszystko, byś wziął od niego pieska, od razu powinien wydać ci się podejrzany. W prawdziwej hodowli po szczeniaki często ustawiają się długie kolejki - niepotrzebne jest gorliwe przekonywanie kupca do przygarnięcia psiaka.

4. Nie ma słowa o umowie

W prawdziwej, renomowanej hodowli nie ma mowy o braku umowy. Hodowcy ras zawsze podpisują je z kupcami, by moc utrzymać z nimi kontakt i sprawdzać, co słychać u psa. W umowie znajdują się także ważne wskazówki, jak opiekować się szczeniakiem. Ten, wydawałoby się niewiele znaczący, papier jest dla zarejestrowanych hodowców bardzo ważny, zależy im, by wiedzieć co dzieje się z "ich" psem, chroni również właściciela.

DZISIAJ GRZEJE 1. Jamnik bardzo długo nie widział swojego pana. Reakcja psa na powrót mężczyzny doprowadza do łez
2. Wściekły Pudzian w niecenzuralnych słowach o całej sytuacji. Nie do wiary, że stał się ofiarą
3. Jej pies panicznie bał się fajerwerków. Wymyśliła genialny patent, każdy właściciel powinien skorzystać

Znaki zdradzające pseudohodowle

5. Wiele ras do wyboru

Hodowca oferuje do wyboru kilka ras? Możesz być prawie pewien, że masz więc do czynienia z pseudohodowlą. W renomowanych placówkach spotkasz się zazwyczaj z jedną, góra dwoma rasami.

6. Wiele miotów do wyboru

Czerwoną flagą jest fakt, że hodowca oferuje kilka miotów niemal w tym samym czasie. W renomowanej hodowli nie traktuje się suk jak inkubatorów, jeśli więc twoje pytanie o szczeniaka spotka się z entuzjazmem hodowcy, który zaoferuje ci wybór szczeniąt z kilku różnych miotów - uciekaj. Zarejestrowane hodowle zazwyczaj mają kupców ustawiających się w długich kolejkach.

7. Szczeniak jest bardzo młody

Pseudohodowle stosują smutną praktykę pozbywania się szczeniąt jak najwcześniej - dzięki temu nie ponoszą zbyt wielu kosztów, a szczęśliwy klient szybko otrzyma ukochanego zwierzaka, często bez jakichkolwiek podejrzeń. Szczeniak może być zabrany od mamy i reszty miotu najwcześniej 8 tygodni po narodzinach.

8. Pies nie ma szczepień

Renomowany hodowca nie tylko zadba, by szczeniak był odpowiednio długo ze swoją mamą, ale też pieczołowicie sprawdzi jego stan zdrowia i wykona pakiet niezbędnych szczepień. Pseudohodowle nie trudzą się szczepieniami ani dla szczeniąt, ani dla ich rodziców - to generuje dodatkowe koszty.

9. Szczeniak jest zaniedbany

Jeśli piesek z hodowli brzydko pachnie, jest brudny i nie prezentuje się najlepiej - masz prawie na pewno do czynienia z pseudohodowlą. Dobre hodowle dbają o czystość nie tylko zwierząt, ale i całego obiektu.

10. Cena gra rolę

Na koniec jedna z najważniejszych kwestii - cena. Renomowany hodowca nie oszczędza na środkach włożonych w zapłodnienie, prowadzenie ciąży i poród, ceny szczeniąt potrafią więc być naprawdę wysokie. Jeżeli widzimy, że ktoś rasowego pieska chce sprzedać za kilkaset złoty - to jasny sygnał, że zwierzak nie pochodzi z prawdziwej hodowli. Nawet jeśli tak naprawdę nie zależy nam na rasie, a po prostu chcemy adoptować psa, należy liczyć się z faktem, że pies z pseudohodowli - zaniedbany, nieszczepiony, często z wrodzonymi chorobami i wadami genetycznymi - wygeneruje później dużo większe koszta, niż szczenię z prawdziwej hodowli. Nie należy więc ryzykować, że zapłacimy za psa, który będzie się zmagał z problemami zdrowotnymi, a może nawet i umrze krótko po narodzeniu.

Jamnik bardzo długo nie widział swojego pana. Reakcja psa na powrót mężczyzny doprowadza do łezJamnik bardzo długo nie widział swojego pana. Reakcja psa na powrót mężczyzny doprowadza do łezCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki zaatakowany przez właścicieli. Nie spodziewali się, że zapukają do ich drzwi
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Czemu pies nie śpi w nocy? Ważne rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę
  4. Chcą uśpić 14-letniego lwa. Powód bardzo przykry, łzy ciekną z oczu
  5. Porzucił owczarka niemieckiego, bo urodził się z bardzo rzadką wadą. Na świecie jest tylko 14 takich psów
  6. Tysiące Polaków nie zadbają w tym roku o groby bliskich. Na szczęście jest wyjście z trudnej sytuacji
  7. Niezwykle, nieznane zastosowanie ogórków. Niebywałe, jaki domowy problem rozwiązują

źródło: kochamyzwierzaki.pl

Następny artykuł