fretka
Źródło: pixabay.com/Pipsimv

Bolesna prawda o przemyśle futrzarskim. Tysiące zwierząt cierpią po cichu

8 Września 2020

Przemysł futrzarski notuje straty, jednak wciąż ma się w Polsce dość dobrze. Dziesiątki tysięcy zwierząt cierpi, by zaspokoić pragnienia osób, którym zależy jedynie na ekskluzywnych towarach. W związku z rosnącą świadomością społeczną wiele domów mody oraz projektantów rezygnuje z zastosowania naturalnych futer i skór zwierząt. Hodowcy zapewniają, że przestrzegają wszystkich przepisów. Sfilmowany niedawno przez Onet materiał przeczy ich słowom.

Przemysł futrzarski od lat jest obiektem krytyki fundacji i osób działających na rzecz zwierząt. Produkcja naturalnych futer i skór nierozerwalnie związana jest z cierpieniem zwierząt. Jenoty, lisy i fretki przetrzymywane są w ciasnych klatkach, nie mają żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Hodowcy próbują przekonywać opinię publiczną, że odmiany, które znajdują się w ich zakładach różnią się od tych żyjących na wolności. Brakuje jednak dowodów na poparcie tej tezy.

Właściciele wynajęli opiekuna dla psów. Nie mieli pojęcia, kim naprawdę jest, monitoring ujawnił prawdęWłaściciele wynajęli opiekuna dla psów. Nie mieli pojęcia, kim naprawdę jest, monitoring ujawnił prawdęCzytaj dalej

Przemysł futrzarski wiąże się z cierpieniem zwierząt

Różne środowiska od lat zgłaszają problem z egzekwowaniem przepisów prawa dotyczącej ochrony zwierząt. Choć Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna ma obowiązek przeprowadzania minimum jednej kontroli w każdym zakładzie rocznie, instytucji brakuje środków i czasu na dokładnie zbadanie każdej ze spraw. Świadomi tego hodowcy często uchylają się od swoich obowiązków, minimalizując koszty utrzymania produkcji. Cierpią na tym przetrzymywane przez nich futrzaki. Bartek Zając ze stowarzyszenia Otwarte Klatki opowiadał w wywiadzie z Noizz o kluczowych problemach z tą gałęzią gospodarki. Spytany o największe przewinienie hodowców odpowiedział:

- Przede wszystkim trzymanie dzikich zwierząt w klatkach. Futrzarze do znudzenia powtarzają, że hodowlane lisy, norki i jenoty to zwierzęta udomowione, że różnią się od swoich dzikich kuzynów, ale to fikcja. Te zwierzęta cierpią w niewoli - mówił aktywista - W naturalnych warunkach pokonują dziesiątki kilometrów w ciągu jednego dnia, tereny łowne są dużo większe. Na każdej fermie, którą odwiedziliśmy podczas interwencji, normą były tzw. zachowania stereotypowe, objawiające się bezwiednym powtarzaniem tych samych, bezsensownych ruchów. To zachowanie wynika z długotrwałego przebywania w niewoli i związanego z tym braku stymulacji - tłumaczy dalej i wyjaśnia, co powoduje złe samopoczucie u zwierząt - Zwierzęta nie mają żadnych bodźców zewnętrznych, nuda i stres powodują u nich cierpienie fizyczne i psychiczne. Prowadzi to do samookaleczeń i walki, a nawet kanibalizmu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nagrano moment, gdy szczeniaczki po raz pierwszy spotkały się z tygrysami. Reakcja rozkłada na łopatki
2. 80-latek chciał zabić muchę. Pół mieszkania zdewastował nagły wybuch
3. Kot nie przepadał za córką właścicieli. Pewnej nocy ukryta kamera zarejestrowała, co robił w jej łóżeczku

Przemysł futrzarski w Polsce stanął pod znakiem zapytania

Polskimi mediami wstrząsnął reportaż śledczy napisany dla Onetu przez Janusza Schwertnera. Prezes partii rządzącej zapowiada nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która wprowadzi zakaz hodowli zwierząt na futra. To dobra wiadomość dla organizacji zabiegających o humanitarne traktowanie zwierząt, jak i samych futrzaków. Mamy nadzieję, że nowe przepisy pozwolą zminimalizować ich cierpienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adoptowali ją, gdy miała 8 miesięcy. Teraz szczera radość dziewczynki z zespołem Downa podbija serca internautów
  2. Dlaczego kot przewraca się na plecy na twój widok? To ważny komunikat
  3. Psy zostały potraktowane jak śmieci. 13 szczeniaków i mama potrzebują pomocy
  4. York całe życie był przeznaczony tylko do rozpładniania. Ciężko na niego patrzeć, ale po metamorfozie uśmiech pojawia się na twarzy
  5. Jego suczka jest głucha i ślepa. Pokazał, co robi by ją obudzić, wzruszające wideo
  6. Dramat w Kołobrzegu. Wszystko widzieli. Mrozi krew w żyłach

źródło: noizz.pl

Następny artykuł