wejście do zoo
Źródło: facebook.com/Zoo Poznań Official Site

Zamęt w poznańskim ZOO. Dzikie zwierzęta biegają poza wybiegiem, władze są bezradne

7 Września 2020

W poznańskim zoo zauważono dzikie zwierzęta biegające poza wyznaczonymi wybiegami. Chodzi o starych lokatorów ogrodu, którzy od lat cieszą się swobodą większą od swoich kolegów. Do tej pory nie dochodziło jednak do sytuacji, by na parkowej alejce zwiedzający turyści mogli stanąć oko w oko z jednym z gatunków zamieszkujących placówkę. Jedna ze zwiedzających relacjonuje właśnie takie spotkanie.

Poznańskie zoo odpowiada na zarzuty kobiety. Władze placówki są świadome problemu. Za obecną sytuację obwiniają pandemię koronawirusa. Przez całą wiosnę i początek lata ogród był zamknięty dla zwiedzających. W związku z tym zwierzęta otrzymały więcej swobody niż miały zazwyczaj. Obecnie czują się jak u siebie. Dzicy lokatorzy zoo nie mieli czasu przyzwyczaić się do obecności ludzi. Zazwyczaj pojawienie się pierwszych turystów w marcu było dla nich sygnałem, że okres, w którym tylko one bytowały w alejkach placówki się kończył. Dziś jednak zostały rzucone na głęboką wodę, gdy setki zwiedzających zaczęły nimi spacerować.

Chihuahua nie chce się podzielić smakołykiem z drugim psem. Reakcja olbrzyma rozbrajaChihuahua nie chce się podzielić smakołykiem z drugim psem. Reakcja olbrzyma rozbrajaCzytaj dalej

Poznańskie zoo reaguje na sytuację

Zwierzętami, o których jest tutaj mowa są dziki, od lat zamieszkujące Nowe Zoo. Personel toleruje ich obecność, dzikie świnie znajdują się tam dłużej niż większość pracowników. Zazwyczaj prace przygotowujące ogród do otwarcia były dla nich sygnałem do przejścia do części niedostępnej dla zwiedzających, gdzie mogły żerować w spokoju. Turyści obawiają się o kwestie bezpieczeństwa.

- Myślę, że warto przyjrzeć się tematowi swobodnie chodzących po Nowym Zoo dzików. Dziś z rodziną mieliśmy spotkanie... z całą ekipą. Podobno stale tam bywają i nie wiem, czy to takie bezpieczne - pisze czytelniczka portalu epoznań.pl Małgorzata.

Masywne stworzenia zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jeśli to tylko możliwe w stanie naturalnym unikają spotkań z ludźmi. Rzadkie przypadki ataków na osoby spacerujące w lesie, mają zazwyczaj związek z zachowaniami mającymi na celu ochronę młodych warchlaków.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Akita panicznie boi się ruchomych schodów. Właściciel pomógł mu przezwyciężyć lęk, brawo
2. Od 15 września ruszą wielkie zmiany w całej Polsce. Lekarze biją na alarm, będzie źle
3.Położyła dziecko w łóżku i wyszła. Gdy wróciła, zdębiała. W środku był ktoś inny

Pracownica zoo w Poznaniu odpowiada na zarzuty

Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego ZOO stwierdziła, że istotnie, dziki przebywają na terenie ogrodu od lat. W odpowiedzi na wątpliwości turystki zapowiada rozwiązanie problemu, w sposób niestanowiący zagrożenia dla zwierząt ani zwiedzających osób.

- Zamontowaliśmy kilka kilometrów dodatkowej siatki, by uniemożliwić im wejście na alejki, ale to są bardzo inteligentne zwierzęta i siatka nie stanowi dla nich problemu. One uwielbiają owoce, które spadają z drzew rosnących na terenie ZOO i dlatego wracają tu nawet, jak są "wypraszane". To taka walka z wiatrakami. Na pewno nie będziemy do nich strzelać, mamy klatki, do których próbujemy łapać dziki i wywozimy je do lasu, ale to nie jest tak, że udaje nam się wyłapać wszystkie osobniki. Jeśli nasi goście zauważą na terenie dziki w miejscu, w którym są ludzie, mogą zadzwonić na nasz numer alarmowy. Numery są podane na terenie całego ZOO w ogólnodostępnych miejscach. Nasi pracownicy wtedy reagują: pojawiają się na miejscu i przeganiają zwierzęta. Często robi to sama pani dyrektor, co wzbudza ogólny śmiech wśród zwiedzających - tłumaczy rzeczniczka.

Władze placówki dokładają więc wszelkich starań by rozwiązać problem w możliwie najlepszy sposób. Dziki to istoty, które na równi ze zwierzętami znajdującymi się na wybiegach odczuwają ból i strach. Dla osób zaangażowanych w ochronę przyrody jasne jest, że nie może stać się im krzywda.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od 1 września matki mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Żeby się załapać, musisz się pospieszyć
  2. Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało pilny komunikat. Chodzi o nasze dzieci, rodzice muszą się dostosować
  3. Mały kotek bawił się na schodach. Wtem zjawił się owczarek niemiecki i chwycił go w zęby
  4. Podczas wybuchu z domów zniknęły zwierzęta. Nagranie z monitoringu wprawia w osłupienie
  5. Którego kota z obrazka wybierasz? Test pozwoli ci poznać twój skryty, życiowy cel
  6. Anna Mucha tym razem przesadziła? Jej wdzięki zasłaniały tylko "kaczuszki"

źródło: epoznan.pl

Następny artykuł