smutny pies
Źródło: pixabay.com

Co zrobić, gdy pies z tęsknoty wyje i szczeka? Poradnik dla zmartwionych właścicieli

21 Sierpnia 2020

Poradnik dla wszystkich właścicieli, którzy zmagają się, lub najprawdopodobniej będą się zmagać z lękiem separacyjnym u psa. Niestety, nasi pupile nie zawsze dobrze znoszą rozłąkę. Często dotyka to psów po przejściach, jednak nie tylko. Co zrobić, gdy po wyjściu z domu nasz pies głośno płacze i wyje?

Poradnik dla zmartwionych właścicieli stęsknionych zwierzaków. Jeżeli pies wyje i szczeka, gdy tylko opuszczamy dom, najprawdopodobniej cierpi na tak zwany lęk separacyjny. Niestety, nie jest to przypadłość, którą można wyleczyć z dnia na dzień. Wymaga to wiele pracy, cierpliwości i przede wszystkim wyrozumiałości dla naszego pupila. Podpowiadamy, jak zacząć przyzwyczajać go do krótkiej rozłąki.

Myślał, że nikt go nie widzi. Monitoring uchwycił, co mężczyzna robił z bezpańskim psemMyślał, że nikt go nie widzi. Monitoring uchwycił, co mężczyzna robił z bezpańskim psemCzytaj dalej

Co zrobić, gdy pies wyje i szczeka - poradnik

Nasze psiaki są do nas bardziej podobne, niż nam się wydaje. Każdy właściciel wie, jak bardzo jego pupil odczuwa emocje, te same co on sam. Nic więc dziwnego, że psy potrafią naprawdę za nami tęsknić i po prostu bać się zostawać same w domu. Szczególnie często dotyka to psów adoptowanych ze schroniska lub zwierzaków po przejściach. Jednak lęk separacyjny może dotyczyć także psów, które nigdy wcześniej nie miały problemu z samotnością. Wystarczy, że przez długi czas nie opuszczaliśmy domu, po czym nagle wyjechaliśmy lub wyszliśmy na dłużej, niż zwykle - nieprzyzwyczajony pies boi się, że zostanie sam. Wtedy zaczyna piszczeć, wyć, często też załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu, biegać bez celu czy ślinić się. Do tego dochodzi częste niszczenie przedmiotów i drapanie w drzwi. Wg. WP.pl z powodu lęku separacyjnego cierpi ok. 20% do 40% psów. Co więc zrobić, gdy pies wyje po naszym wyjściu? Poradnik pomoże rozwiać wątpliwości.

Długie spacery

Długi poranny spacer wynagradza psu naszą dłuższą nieobecność i pozwala mu się zrelaksować. Gdy zazna trochę więcej ruchu niż zazwyczaj, będzie nie tylko zadowolony, ale i zmęczony. Im dłużej będziemy się z nim bawić, tym więcej czasu nasz pies będzie potrzebował potem na drzemkę i odpoczynek - nie będzie się tak skupiał na fakcie, że wyszliśmy z domu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niemowlę raczkowało do ogromnego labradora. Rodzice nie zdążyli zareagować, jest nagranie
2. W bursztynie zachowała się ostatnia walka mrówki. 99 milionów lat temu zaatakował ją karaluch
3. Niemożliwe zachowanie mopsa pod prysznicem. Wideo rozkłada na łopatki

Nie żegnaj się zbyt wylewnie

Pie odczuwa emocje tak samo jak my, jednak nie jest sobie w stanie z nimi poradzić w taki sam sposób. Dlatego, zamiast z wyrzutem żegnać się z naszym pupilem, powiedzmy mu krótko, że wychodzimy i tak też zróbmy. Przytulanie i uspokajanie psa tylko mu zaszkodzi - nie będzie w stanie poradzić sobie z emocjami, które na niego przelewamy i będzie się czuł tylko gorzej.

Schowaj smakołyk

Gdy pies się czymś zajmie, nie będzie się tak bardzo denerwował. Zaopatrz się w zabawkę, do której można schować smakołyk - to gwarancja zajęcia na długie godziny. Dodatkowo, gdy psiak już się do niego dostanie, czeka go miła nagroda.

Włącz muzykę, zapewnij rozrywkę

Włączone po cichu radio czy telewizor imitują czyjąś obecność w domu, psu przyzwyczajonemu do hałasów mogą więc naprawdę pomóc. Taki bodziec często pomoże poczuć się mniej samotnie. Pamiętaj też, by zapewnić zwierzakowi dopływ światła - odsłoń okna, by mógł popatrzeć na świat i nacieszyć się słońcem.

Oczywiście, ten poradnik to tylko podpowiedź dla właścicieli zwierzaków - pomoże ulżyć psu w cierpieniu, ale trzeba pamiętać, że zwierzęta się między sobą różnią. Jeśli żadna z metod, którą wypróbowaliśmy nie działa, warto udać się do behawiorysty, który na pewno podpowie nam, co robić.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wędkarz złapał dziwną rybę. Gdy zajrzał do środka, zamarł, natychmiast chwycił za telefon
  2. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda
  3. Wsiadła do PKP z dwoma psami. Konduktorzy nie mieli dla niej litości, wezwano policję
  4. Szczeniaczek labradora poznaje nowo narodzoną krowę. Wideo stopi serca największych twardzieli
  5. Spacerowali z psem, gdy zobaczyli zawiązany worek. Wycieńczony kotek czeka na pomoc, każda złotówka się liczy
  6. Ponad 140 osób nie żyje. Liczba cały czas rośnie. Niepokojące wieści ze świata

źródło: wp.pl


Koniecznie obejrzyj nieziemsko pyszny i prosty przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł