policja.pl
Źródło: policja.pl 

Buczuś i Fiona odeszli na zasłużoną emeryturę. Policyjne psy zamieszkały z przewodnikami

29 Stycznia 2021

Psy policyjne z Bydgoszczy przeszły na zasłużoną emeryturę. Czworonogi przez wiele lat dzielnie służyły swoim przewodnikom i społeczeństwu. Zwierzaki za lata pracy otrzymały listy gratulacyjne! Co dalej się z nimi stanie?

Komenda Miejska w Bydgoszczy przez wiele lat mogła polegać na Buczku i Fionie. Psami policyjnymi opiekowali się asp. szt. Krzysztof Furmaniuk i asp. szt. Sebastian Sprenger. Czworonogi przez wiele lat tropiły,

Fiona na emeryturze

Pożegnanie psów policyjnych miało miejsce pod koniec stycznia (28.01).Policjanci - przewodnicy, z którymi na co dzień pieski pełniły służbę, liczyli się z tym, że kiedyś psy będą musiały przejść na emeryturę. Wiedzieli, że kiedy ta chwila nadejdzie zwierzęta staną się na stałe członkami ich rodzin. Policyjne psy znalazły schronienie w domach swoich opiekunów. Mundurowi byli bardzo zżyci z psami, ponadto Buczuś przez cały czas wspólnej służby mieszkał z asp. szt. Sebastianem Sprenger w jego domu.

- Fiona jest dziewięcioletnim owczarkiem niemieckim. Służbę w Policji zaczęła 2013 roku od kursu „wyszukiwania zapachów narkotyków” w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po zakończeniu szkolenia Fiona wróciła do Bydgoszczy, gdzie swoim węchem wspierała policjantów w ujawnianiu ukrytych środków narkotycznych. W trakcie służby wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Krzysztofem Furmaniukiem niejednokrotnie wskazywała miejsce ukrycia narkotyków, m. in.: w czasie przeszukania piwnicy bloku na bydgoskim Fordonie wskazała miejsce, gdzie dealer ukrył znaczną ilość środków odurzających. Wiele razy wskazywała ukryte środki w różnych miejscach: w skrytce pod piecem kaflowym, w tapicerce kanapy oraz w zakamarkach strychów i garaży - czytamy na stronie policji.

Fiona to także pies na medal! Owczarek dwukrotnie brał udział w Kynologicznych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pies zdobył 1. i 5. miejsce w kategorii psów do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Niestety, suczka podupadła na zdrowiu, co wykluczyło jej dalszą służbę. Na początku roku zamieszkała z rodziną asp. szt. Krzysztofa Furmaniuka

„Pies myśliwski inaczej układa się niż pasterski czy obrończy”, czyli czym kierować się chcąc adoptować psa łowczego„Pies myśliwski inaczej układa się niż pasterski czy obrończy”, czyli czym kierować się chcąc adoptować psa łowczegoCzytaj dalej

Buczuś na emeryturze

Z kolei Buczuś rozpoczął kurs od specjalistycznego „wyszukiwania zapachów środków odurzających” w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach w 2010 r. Dwa lata później trafił do Bydgoszczy, gdzie jego przewodnikiem został asp. szt. Sebastiana Sprenger. Poprzedni opiekun psa odszedł na emeryturę. Buczuś dopiero co rozpoczął służbę, więc nie mógł odejść razem z nim.

Pies od samego początku mieszkał z rodziną nowego przewodnika. Już pierwsza akcja z psem udowodniła, że zwierzak ma wspaniały nos! Buczuś od razu po wejściu do pomieszczenia, pokierował swoje kroki do pokoju z szafą. Pod nią były ukryte narkotyki!

Buczuś także brał udział w zawodach policyjnych. W 2017r. w Wojewódzkich Zawodach Kynologicznych zajął drugie miejsce napawając swojego przewodnika wielką radością obraz dumą. Uczestniczył też w pokazach, które były organizowane w przedszkolach i szkołach, gdzie potrafił pokazać swój spokojny charakter i wyuczone posłuszeństwo.

Pies z uwagi na stan zdrowia i wiek z początkiem roku przeszedł na emeryturę.

Niestety, nie wszystkie policyjne psy mają tyle szczęścia. Spora część czworonogów po latach ciężkiej służby nie ma, gdzie się podziać. Psy policyjne trafiają do takich miejsc jak np. Stowarzyszenie Zakątek Weteranów. Emerytowane zwierzaki są otoczone najlepszą opieką, jednak ona nie zastąpi im prawdziwego domu.

Zobacz zdjęcie:

policja

Źródło: policja.pl

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: policja.pl

Następny artykuł