Policjant z kajdankami
Źródło: Pixabay/cocoparisienne

Mogą przyjść do Ciebie i wlepić mandat za zwierzaka. Ile?

25 Maja 2020

Policja będzie mogła Was zatrzymać i dać mandat za... zwierzaka. W jakich okolicznościach? Jak się przed tym uchronić?

W życie mają wejść nowe przepisy regulujące kwestie zachowania środków ostrożności przez właścicieli niebezpiecznych, agresywnych zwierzaków. Za niedopilnowanie pupila może grozić grzywna o wysokości nawet 5 tys. złotych.

Mandat za zwierzaka?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt zmian w rozporządzeniu jeśli chodzi o grzywny nakładane w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Właściciele pupili powinni dokładnie przejrzeć projekt, bowiem jest w nim jeden nowy mandat: dla opiekunów niebezpiecznych zwierząt.

Nałożenie mandatu na opiekuna ma być możliwe, jednak nie za samo posiadanie niebezpiecznego zwierzęcia w domu. Mandat otrzymają ci, którzy w wyniku niewłaściwego przetrzymywania zwierzęcia stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia innych. Przepisem zostały objęte nawet zwierzaki nie należące do np. wykazu psów groźnych ras.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Kobieta czyściła psa na myjni samochodowej. Czworonóg płakał z bólu, nikt nie pomógł 2. Pies z ludzką twarzą. Ludzie są porażeni, gdy widzą jego zdjęcia

Co wprowadzenie tego przepisu oznacza w praktyce? Dotota Gajos-Kaniewska tłumaczy na łamach "Rzeczpospolitej":

- Ustawa przewidziała również zmianę sankcji karnej – ograniczenie wolności, grzywna do 1000 złotych albo nagana dla typu podstawowego (§ 1) oraz ograniczenie wolności, grzywna albo nagana dla typu kwalifikowanego (§ 2). Kary te może wymierzyć sąd. W przypadku typu kwalifikowanego (§ 2) przepis nie określa wysokości maksymalnej grzywny, więc zgodnie z art. 24 § 1 k.w., sąd może wymierzyć nawet 5000 zł kary.

Jeżeli Wasz zwierzak przejawia agresywne zachowania - to nie jego wina. Zgłoście się z nim do specjalisty, najlepiej behawiorysty, często po poświęceniu czasu i uwagi udaje się uspokoić temperament wybuchowego zwierzęcia. Ważne jest też, żeby pamiętać o odpowiednich akcesoriach - smyczy i kagańcu.

Projektowane rozporządzenie skierowano do uzgodnień. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Co sądzicie o tym przepisie? Czy wprowadzone zmiany wpłyną na większe poczucie odpowiedzialności właścicieli agresywnych zwierzaków?

Czekamy na Wasze informacje


swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Agresywne zwierzaki potrzebują specjalnego podejściaAgresywne zwierzaki potrzebują specjalnego podejścia
Pixabay/272447

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na zdjęciu skrył się jamnik, widzisz go? Odpowiedź jest oczywista, jednak tylko 6% osób znajduje psa w 5 sek
  2. Mały jelonek pojawił się na ganku. Niespotykana reakcja kota
  3. Husky obudził chłopca w słodki sposób. A jak Wasze psy budzą dzieci?
  4. Przywiązali psa do bramy schroniska i odjechali. Zachowanie urzędników zaskakuje i poraża
  5. Moda na selfie cały czas trwa. Czy można robić zdjęcia ze zwierzętami?

Źródło: rp.pl

Następny artykuł