Zdjęcie podglądowe - pies zimą
Źródło: unsplash/Yuki Dog

Policja wydała apel do właścicieli psów. Zwierzęta zimą potrzebują naszej pomocy

15 Lutego 2021

Zima jest trudnym okresem dla wszystkich zwierząt, a w szczególności tych bezdomnych oraz porzuconych, które nie zawsze są w stanie uchronić się przed siarczystym mrozem. Policjanci postanowili zwrócić się do wszystkich Polaków, chcąc przypomnieć o zagrożeniach wynikających z nieodpowiedniej opieki nad pupilami. Choć większość zaleceń może wydawać się oczywista, liczba dziennych interwencji w sprawie zamarzających zwierząt skutecznie udowadnia, że zaskakująco wiele osób ich nie przestrzega.

Zima to dla większości wolno żyjących zwierząt okres ciągłej walki o przetrwanianie. Ograniczony dostęp do pożywienia oraz wody, a także minusowe temperatury, od których ciało przechodzą dreszcze, a łapy same przymarzają do podłoża, to jedne z najgorszych trudności, z jakimi borykają się wałęsające się po ulicach czworonogi oraz mieszkańcy schronisk.

Policjanci apelują do opiekunów zwierząt: "Zadbajcie o nie zimą!"

Chcąc przypomnieć opiekunom czworonogów o wszystkich zagrożeniach w okresie zimowym, policjanci z komendy w Piotrkowie Trybunalskim odwiedzili pobliskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Wiele mieszkających tam zwierzaków jest zmuszona przeczekać najgorsze mrozy w kojcach i choć tamtejsze warunki może nie należą do idealnych, to wolontariusze sumiennie dbają o zapewnienie czworonogom odpowiednich warunków chroniących je przez wyziębieniem organizmu.

Przytułek w Piotrkowie Trybunalskim jest także siedzibą jednego z oddziałów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którego członkowie każdego dnia interweniują w sprawie zaniedbanych i wymagających ratunku zwierzaków. Niestety, pomimo kampanii i apeli ze strony środowisk prozwierzęcych, wciąż bardzo wiele psów, kotów i innych stworzeń ponosi śmierć lub poważne obrażenia w wyniku działań swoich właścicieli.

Funkcjonariusze zwrócili się do prezes Grażyny Fałek oraz pracownicy Marii Mrozińskiej, pragnąc omówić najczęstsze problemy, z jakimi zmagają się czworonogi w okresie zimowym. Rezultatem tego spotkania jest pilny apel do wszystkich opiekunów zwierząt, którzy nagminnie łamią obowiązujące przepisy. Większość punktów krótkiego poradnika odnosi się do czworonogów trzymanych na wiejskich podwórkach, gdzie niejednokrotnie właściciele nie wywiązują się ze swoich obowiązków względem pupila.

Nie żyje kondor wielki nazywany Baltazar. Władze chorzowskiego ZOO przekazały smutne wieściNie żyje kondor wielki nazywany Baltazar. Władze chorzowskiego ZOO przekazały smutne wieściCzytaj dalej

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?

Wśród wytycznych znalazły się między innymi te dotyczące warunków, jakie powinien spełniać kojec dla psa. Oprócz tego w komunikacie pojawiły się także zalecenia jak zareagować, gdy dostrzeżemy błąkające się zwierzę. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wytycznymi:

- Właściciel musi zadbać o to, aby czworonóg miał stały dostęp do wody. Niskie temperatury powodują, że w misce szybko zamarznie, dlatego też trzeba często kontrolować czy zwierzę posiada wodę. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku jedzenia jest sucha karma, która pomimo niskich temperatur nie zamarza.

- Buda psa powinna być wyściełana słomą. Złym wyborem będą koce, czy inne tkaniny. W wyniku wilgoci i późniejszych mrozów zamarzają, a zwierzę nie ma możliwości się ogrzania.

- Nie należy również zwierzęcia przypinać łańcuchem. Przyczepienie się do skóry zamarzniętego metalu powoduje przymarznięcie. Należy zwrócić również uwagę na ogrodzenie kojca, bądź posesji, tak aby zwierzę nie mogło się oddalić.

- Jeżeli zauważymy błąkające się zwierzę, bądź mamy informacje, że czworonóg przebywa w nieodpowiednich warunkach, reagujmy. Należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami pod numerem alarmowym 112.

Policjanci, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich psów, przypominają, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt właściciel zwierzęcia ma obowiązek zapewnić godne warunki bytowe oraz stały dostęp do wody i jedzenia. Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu oraz utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu, lub wody jest znęcaniem się. W myśl ustawy przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Miłym gestem ze strony funkcjonariuszy odwiedzających schronisko był wspólny spacer w towarzystwie czworonożnych podopiecznych. Malutki kundelek o rudym umaszczeniu skradł serce jednego z policjantów i oprowadził go po okolicy i nawet zapozowali z nim do fotografii.

Zobacz zdjęcia:

x

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł