pilne
Źródło: swiatzwierzat.pl

Wyłudzają dane w sieci metodą „na zwierzęta”. Policja apeluje, jak nie dać się oszukać?

12 Stycznia 2021

Policja ostrzega: oszuści znajdują coraz to nowsze metody na wyłudzenie danych czy pieniędzy. Ostatnio popularne są oszustwa dotyczące... zwierząt. Małopolska Policja na Facebooku ostrzegła przed podobnymi metodami. Jak się przed nimi bronić?

Policja ostrzega przed fałszywymi stronami wyłudzającymi dane. W sieci pojawia się coraz więcej metod na kradzież danych osobowych czy pieniędzy, a ostatnio szczególnie popularne są oszustwa dotyczące zwierząt. Małopolska Policja na Facebooku przestrzega przed oszustami podszywającymi się właśnie pod stróżów prawa, w rzeczywistości wyłudzającymi informacje osobiste.

Policja ostrzega przed oszustami

- 36-latek z Powiatu Suskiego zabił psa podczas transmisji na żywo, rozpoznajesz sprawcę?- głosi nagłówek na fałszywej stronie, przekierowującej do portalu łudząco przypominającego Facebooka.

To właśnie przed tym oszustwem ostrzega małopolska policja na swojej stronie. Fałszywy link pozoruje apel funkcjonariuszy, rzekomo poszukujących wspomnianego 36-latka.

- Nad wizerunkiem mężczyzny jest logo znanego polskiego portalu internetowego sugerujące, że znajdujemy się na stronie tego portalu. Natomiast sformułowania „pomoc-zwierząt” użyte w adresie strony sugerują, przekierowanie z portalu tematycznego - czytamy na stronie małopolskiej policji.

W rzeczywistości po kliknięciu w link znajdziemy się na fałszywej stronie logowania do Facebooka. Pod żadnym pozorem nie podawajmy swoich danych - w ten sposób oszuści mogą przechwycić nasz profil.

- Chodzi prawdopodobnie o to, by wyłudzić dane do logowania i przejąć czyjeś facebookowe konto. Może mieć to na celu zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przejęcia Messengera i nakłaniania znajomych osoby, której konto przejęte do określonych działań czy np. przekazaniu kodu do BLIKA - informuje policja.

Dziewczynka dała lwu buziaka przez szybę. Nie mogła przewidzieć reakcji dzikiego zwierzęciaDziewczynka dała lwu buziaka przez szybę. Nie mogła przewidzieć reakcji dzikiego zwierzęciaCzytaj dalej

Oszustwa „na zwierzęta”

Podobnych oszustw pojawia się w sieci coraz więcej. Ostatnio jedna z naszych redaktorek również otrzymała na Messengerze wiadomość, dotyczącą właśnie zwierząt, która miała nakłonić klikającego do podania danych logowania na Facebooku.

- Hej! Jak masz chwilę to zerknij, znajoma ma szczeniaki do oddania i nie ma co z nimi zrobić zdjęcia masz w linku i nr telefonu jakby coś???? - głosi fałszywa wiadomość.

Podobnie jak w przypadku oszustwa, o którym pisze małopolska policja, po kliknięciu w załączony link oszuści próbują wyłudzić nasze dane. Zapewne licząc na ludzką empatię, coraz częściej używają metod, które mają wzbudzić w potencjalnych ofiarach współczucie, chęć pomocy lub wymierzenia sprawiedliwości na znęcających się nad czworonogami osobach.

Dlatego każdą informację powinniśmy uważnie weryfikować i absolutnie powstrzymać się od podawania jakichkolwiek personalnych danych, nawet tak niewinnych jak adres e-mail. Powinno się analizować wszelkie podejrzane wiadomości, sposób, w jaki są napisane i od kogo je otrzymaliśmy.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas podawania danych przez Internet. Zawsze należy dokładnie analizować otrzymywane komunikaty zawarte np. w wiadomościach sms, e-mail, by uniknąć ataku na nasze dane dostępowe do internetowych profili, kont bankowych i innych usług - podsumowuje małopolska policja w swoim apelu.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródła: malopolska.policja.gov.pl

Następny artykuł