pies patrzy w gore
Źródło: pixabay.com/ElvisClooth

Apel policji do właścicieli psów. Każdy powinien go przeczytać

3 Lipca 2020

Policja przestrzega właścicieli, którzy mogliby pomyśleć o pozostawieniu swojego pupila bez adekwatnej opieki, zapomnieli o nim lub porzucili go. Każdego, kto zrobi którąś z tych rzeczy czekają poważne konsekwencje.

Policja informuje, że miesiące wakacyjne to okres, w którym otrzymują najwięcej zgłoszeń dotyczących porzucenia zwierząt. Właściciele często bez namysłu decydują się na zakup lub przygarnięcie psa, który potem staje się dla nich przeszkodą w realizacji wakacyjnych planów. Wielu postanawia porzucić czworonoga. Należy jednak pamiętać, że może to stanowić dla zwierzęcia ogromną traumę. W Polsce istnieje wiele instytucji, które chętnie zaopiekują się niechcianym zwierzęciem, od schronisk po fundacje i wolontariuszy.

Policja apeluje o rozsądek

W komunikacie wydanym przez Lubelską policję czytamy:

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niemowlę zbliżyło się do rottweilera. Rodzice nagrali wszystko 2. Na zdjęciu ukryła się mała sowa. Rekordzista potrafi znaleźć ją w 7 sekund, a ty?

Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt, organizowanie walk zwierząt, wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki cały czas wygląda jak słodki szczeniaczek. Jego zdjęcia sprawiają, że można się rozpłynąć
  2. Michele Morrone przytulił do klatki małego szczeniaka. Widok zapiera dech w piersiach
  3. Pies w domu chroni przed schizofrenią? Wyniki badań mówią same za siebie
  4. 69-latek celował do psa i zastawiał pułapki. Niestety to nie wszystko
  5. Weterynarze usłyszeli 1500 zarzutów. Mogli doprowadzić nie tylko do śmierci zwierząt
  6. Polskie zwierzęta w śmiertelnej pułapce. Prawdziwy koszmar na plażach nad Bałtykiem

Źródło: policja.pl

Następny artykuł