Szczenięta
Źródło: policja.gov.pl

Znalazł 4 porzucone szczeniaki w lesie, jedno nie przeżyło. Policja pilnie poszukuje sprawcy

3 Stycznia 2021

Policja ze Zwierzyńca (woj. lubelskie) pilnie poszukuje osoby, która wyrzuciła w okolicznym lesie czworo szczeniąt. Maleństwa wołające o pomoc zostały cudem odnalezione przez 66-letniego spacerowicza. Choć trójka rodzeństwa miała szczęście, jedno ze zwierząt niestety nie przeżyło.

Lubelska policja wydała komunikat dotyczący poszukiwań osoby odpowiedzialnej za umyślne porzucenie bezbronnych szczeniaków w lesie. Oprawca za nic miał bezpieczeństwo czworonogów, którym nie tylko groziło śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony drapieżników, ale również wyziębienie wskutek obecnie panujących warunków pogodowych, do których kilkutygodniowe zwierzęta nie są przystosowane.

Policja na tropie oprawców zwierząt

W poniedziałek tj. 28 grudnia 2020 roku policjanci z Posterunku Policji w Zwierzyńcu otrzymali zgłoszenie o porzuconych szczeniakach. Zwierzęta zostały znalezione przez spacerującego po lesie mężczyznę.

66-latek z niedaleko położonego Zamościa znajdował się na niebieskim szlaku rowerowym, który prowadzi przez kompleks leśny łączący Zwierzyniec z Obroczą. Niespodziewanie pomiędzy drzewami zauważył cztery szczeniaki rasy mieszanej. Nie było przy nich ich mamy.

Cztery maluszki o maści jasnobrązowej z czarnymi plamkami pozostawały bez opieki. Nic nie wskazywało na to, by właściciel wybrał się z nimi na spacer po lesie, gdyż obok nich leżały worki.

Niewykluczone, że sprawca włożył je do środka i zaniósł do lasu, aby nie wzbudzić podejrzeń wśród mijanych przechodniów. Można także spekulować, że czworonogi zostały w nich celowo uwięzione. W ten sposób niechciany "problem" sam by się rozwiązał. Niemniej jednak psiaki w chwili odnalezienia znajdowały się na zewnątrz.

Jak poznać, że kot jest o nas zazdrosny? Niezawodne sposoby na poskromienie zaborczego mruczkaJak poznać, że kot jest o nas zazdrosny? Niezawodne sposoby na poskromienie zaborczego mruczkaCzytaj dalej

66-letni mężczyzna natychmiast powiadomił policjantów o odnalezionych szczeniętach. Jednakże funkcjonariusze nie zdążyli dotrzeć do lasu na czas. Jeden z maluchów należących do czworonożnego rodzeństwa nie przeżył.

Reszta psiaków została przewieziona do schroniska, gdzie zaopiekował się nimi jeden z pracowników. Trzymamy kciuki, że kiedy tylko podrosną, szybko znajdą nowych, kochających właścicieli.

Policja wszczęła poszukiwania. Stróżowie prawa proszą, aby każda osoba, które może posiadać jakiekolwiek informacje w tej sprawie, jest proszona o kontakt z policjantami z Posterunku Policji w Zwierzyńcu na numer telefonu 47 815-77-12. W tej sprawie można również kontaktować się z dyżurnym zamojskiej komendy Policji dzwoniąc na dostępny całą dobę numer 47 815-19-00.

- Rozpoczęliśmy poszukiwania osoby, która tak postąpiła ze szczeniakami. „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Tak stanowi artykuł 1 ustawy o ochronie zwierząt - wyjaśnia starszy aspirant Dorota Krukowska-Bubiło. - Ta sama ustawa zabrania znęcania się nad zwierzętami, a ich porzucanie uznawane jest za znęcanie się. Osoby, które w ten sposób traktują zwierzęta, muszą liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania i odpowiedzialnością karną. W myśl obowiązujących przepisów za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: policja

Następny artykuł