Łasica na futro
Źródło: pixabay/trondmyhre4

Polacy wypowiedzieli się o hodowli zwierząt na futra. Wyniki sondażu

22 Września 2020

Polakom nie podobają się hodowle zwierząt na futra. Znaczna część opowiedziała się pozytywnie za zakazem - tak wynika z sondażów przeprowadzonych przez United Surveys i IBRIS. Ostatnio Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Senat zajmie się teraz nowelą. Najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 29 i 30 września.

Polacy jasno wyrazili swoje zdanie dotyczące hodowli zwierząt na futra. Jak informuje "Rzeczpospolita", zakaz hodowli zwierząt na futra popiera 68,3 proc. badanych - aż 77 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn. Na opinie mieszkańców nie ma znaczenia ich miejsce zamieszkania. Dziennik zauważa, że 60 proc. mieszkańców wsi jest za wprowadzeniem ww. zakazu. A co Polacy myślą o innych przepisach z "piątki dla zwierząt"?

Ustawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięUstawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali sięCzytaj dalej

Polacy o piątce dla zwierząt, wyniki sondażu

"W sprawie ograniczenia uboju rytualnego jedynie na potrzeby krajowych grup wyznaniowych pozytywnie wypowiada się 59,7 proc. (wszystkich Polaków - red.)" - napisano w "RZ". Z kolei tylko 50 proc. mieszkańców wsi zgadza się z ww. ubojem.

W "piątce dla zwierząt" znalazły się jeszcze przepisy o zakazie trzymania psów na krótkich łańcuchach i ograniczeniu stosowania kolczatek. Zapis ten popiera 88,9 proc. respondentów. A jeśli chodzi o mieszkańców wsi to pozytywnie wypowiedziało się 91 proc. badanych.

DZISIAJ GRZEJE:1. Konie w Janowie zostaną uratowane. Rząd dołoży miliony do słynnej hodowli
2. Nagranie od razu wywołuje łzy. Pies położył się na grobie swojej pani i zrobił jedną rzecz, nie mogli dać wiary
3. Pies załamał się, gdy właściciele sprzedali jego najlepszego przyjaciela. Uciekł z domu, aby go odnaleźć

Inne badanie, podobne wyniki

Podobny sondaż przeprowadził United Surveys. Został on opublikowany na łamach "Dziennik Gazeta Prawna".

"Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że zwolennicy zaostrzenia ustawy o ochronie zwierząt przeważają także na wsi. Choć warto zauważyć, że tam poparcie dla ustawy jest zauważalnie niższe niż w przypadku ogółu badanych - za takim rozwiązaniem na wsi jest 61 proc. wobec 71 proc. ogółem; jednocześnie jest tam najwięcej przeciwników tych pomysłów - 31 proc. wobec 20 proc. ogółem" - czytamy w "DGP".

Jak informuje gazeta przepisy cieszą się poparciem ponad 70. proc. wyborców PiS. Ich przeciwnicy najczęściej pochodzą z PSL lub Konfederacji.

Czy Andrzej Duda zawetuje ustawę?

Jak wczoraj informowaliśmy Andrzej Duda rozważa zawetowanie nowelizacji o ochronie zwierząt, tzw. "piątkę dla zwierząt". Źródła RMF24.pl sugerują, że prezydent domaga się wprowadzenia istotnych zmian w jej treści. Andrzej Duda wystąpił na scenie dożynek, gdzie mówił przede wszystkim o sytuacji polskiej wsi. Powiedział, że chce wydłużenia vacatio legis, czyli usunięcia zapisu zakazującego uboju rytualnego, oraz cofnięcia uprawnień, które mają otrzymać organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

- Oczywiście, dobrostan zwierząt jest dla mnie ogromnie ważny. Ale nie można w tym wszystkim zapominać o tym, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia i jego rodziny - stwierdził prezydent w trakcie dożynek.

Aktywiści są pełni nadziei w sprawie "piątki dla zwierząt"

Organizacje pro zwierzęce walczące o dobro naszych mniejszych i większych braci są pełne nadziei. Mają nadzieję, że Senat poprze ustawę, a Andrzej Duda jej nie zawetuje.

- To wspaniała wiadomość, że niższa izba polskiego parlamentu większością głosów przyjęła ustawę popierającą zakaz hodowli zwierząt na futra i inne środki mające na celu ochronę zwierząt - napisała w komentarzu Claire Bass, dyrektor wykonawcza Humane Society International UK. Dodała, że ma nadzieję, że Polska będzie mogła "w końcu ustanowić prawo, które sprawi, że koszmary hodowli zwierząt futerkowych przejdą do podręczników historii".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady
  2. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  3. Czy psy idą do nieba? Są sprzeczne teorie
  4. Pies załamał się, gdy właściciele sprzedali jego najlepszego przyjaciela. Uciekł z domu, aby go odnaleźć
  5. Krokodyl chciał ich zaatakować, a oni go zlekceważyli. Niemożliwe, co z nim robili
  6. Niebezpieczny element oderwał się od samolotu i spadł na polskie miasto. Mieszkańcy w strachu

Źródło: polsatnews

Następny artykuł