złotówki portfel
Źródło: pixabay.com/pompi

Uwaga, podatek od psa idzie w górę. Zmiany już wkrótce wejdą w życie, zostało mało czasu

11 Września 2020

Podatek od psa funkcjonuje w wielu gminach w Polsce. W założeniu opłata miała stanowić dla samorządów rekompensatę za ponoszone przez nie koszty związane z kwestiami takimi jak opieka nad bezpańskimi zwierzętami, prowadzenie schronisk czy sprzątaniem po czworonogach. Miała stanowić również zachętę do adopcji i sterylizacji futrzaków znajdujących się pod opieką mieszkańców.

Podatek od jego wprowadzenia stanowił kwestię kontrowersyjną. Wiele osób bało się, że właściciele będą uchylać się od płacenia go, ukrywając fakt posiadania zwierzaka lub nawet pozbywając się czworonoga. W roku 2020 maksymalna stawka opłaty wynosiła 125,40 złotych. Wprowadzenie podatku oraz ustalenie jego stawki zależy od władz gminy, Ministerstwo Finansów reguluje jedynie najwyższą dopuszczalną stawkę. W tym przyszłym roku zostanie ona podwyższona.

Dlaczego pies nie chce jeść? Powodów może być kilkaDlaczego pies nie chce jeść? Powodów może być kilkaCzytaj dalej

Podatek wzrośnie w 2021 roku

Niektóre gminy mogą w całości odstąpić od pobierania daniny. Ma to miejsce na przykład w Warszawie. Z opłaty zwolnieni są także właściciele, którego swojego pupila adoptowali ze schroniska, lub od fundacji prowadzącej domy tymczasowe. Wysterylizowanie psa także sprawia, że za opiekę nad nim nie zapłacimy ani złotówki. Te kroki są racjonalne z perspektywy władz. Ludzie, którzy przygarniają lub kastrują psy pomagają w walce z problemem bezpańskich i bezdomnych zwierząt. Poza tym wyłączono z niego osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności posiadające czworonoga, który nie musi nawet pracować jako ich przewodnik lub pomocnik. Zwolnienie obejmuje wtedy jednak tylko jedno zwierzę. Osoby rozliczające się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą nie płacić za dwa zwierzaki.

DZISIAJ GRZEJE: Kundelek płakał przy każdym dotyku. Nagrano pierwszy raz, gdy ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzy
2. Pies podczas pogrzebu nie chciał odejść od trumny swojego pana. Po ceremonii zrobił rzecz, która powaliła wszystkich na kolana

Stawka podatku pójdzie nieznacznie w górę

W 2021 roku maksymalna stawka podatku wyniesie 130,30 złotych rocznie. To wzrost w stosunku do zeszłego roku o niecałe 5 złotych.Podatek musi zostać zapłacony w całości przez każdego, kto przygarnął psa na początku roku, lub w jego pierwszej połowie. Jeśli zwierzak przyszedł na świat lub został adoptowany po upływie 6 miesięcy od 1 stycznia, obowiązuje połowa stawki. Większość gmin nie decyduje się na pobieranie opłaty w maksymalnej wysokości. W Krakowi danina wynosi obecnie 36 złotych. W wielu gminach wiejskich podatku nigdy nie wprowadzono, ponieważ wszystkie zamieszkujące je osoby rozliczają się w KRUSie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy
  2. Kot usłyszał pytanie właściciela i zareagował w komiczny sposób. Nagranie rozkłada na łopatki
  3. Chłopiec był pewny, że już nigdy nie zobaczy swojego zaginionego kota. 7 miesięcy później dzieje się najpiękniejsza rzecz
  4. Lwy całe życie spędziły zamknięte w cyrku. Nagrano moment, gdy po raz pierwszy stanęły na trawie
  5. Maleńki kotek jest wściekły na weterynarza. Jego zachowanie jest po prostu niewiarygodne
  6. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata

źródło: warszawawpigulce.pl

Następny artykuł