pies i kot
Źródło: pixabay.com/StockSnap

Żyją jak pies z kotem? Wiemy czemu popularni pupile się nie dogadują

20 Września 2020

Pies i kot uchodzą za naturalnych wrogów. W wielu wypadkach zwierzęta potrafią się jednak nie tylko tolerować, ale także dobrze dogadywać. Możliwe więc, że nie łączy ich żadna pierwotna niechęć. By zrozumieć, czemu tak często dochodzi między nimi do przybierających najróżniejsze formy nieporozumień, warto przyjrzeć się sposobom, na jakie zwierzaki się komunikują.

Psy i koty nawet w przysłowiach występują jako skrajne przeciwieństwa. Temat tego, kto preferuje które zwierzęta często zmieniał się w ożywioną dyskusję, czasem prowadzącą do kłótni. Czemu właściwie postrzegane są jako tak odmienne od siebie? Być może ma tu znaczenie kwestia mowy ich ciała. Zwierzaki w ograniczonym stopniu komunikują się za pomocą dźwięków. Zwykle posługują się nimi raczej, by zwrócić naszą uwagę, niż przekazać nam jakąś konkretną wiadomość. O swoich emocjach komunikują się posługując się innym językiem.

Myślał, że nikt go nie zauważy. Kotek uciekł z klatki, aby być z przyjacielem, wszystko nagranoMyślał, że nikt go nie zauważy. Kotek uciekł z klatki, aby być z przyjacielem, wszystko nagranoCzytaj dalej

Psy i koty wzajemnie się nie rozumieją

Choć istnieje kilka sygnałów zrozumiałych dla każdego zwierzaka, mowa ciała poszczególnych gatunków mocno się od siebie różni. W wypadku psów i kotów jedynym dźwiękiem rozumianym uniwersalnie jest powarkiwanie. Oba zwierzaki wiedzą, że wyraża ono niechęć lub groźbę. Każdy inny dźwięk wydawany przez kota, czyli miauczenie, pomrukiwanie czy syczenie nic dla psa nie znaczą. Postawy i gesty wyglądające w podobny sposób wyrażają często skrajnie inne emocje. Znaczenia mają tu przede wszystkim, ogon, nos, oraz to czy odsłaniają zęby. Nie bez powodu ludzie zapoznając się z nowym psiakiem zwracają uwagę na merdającą za nim część ciała. Wykonywane nim intensywne ruchy w poziomie zazwyczaj oznaczają, że pies jest podekscytowany. Ogon kota zachowuje się wtedy zupełnie inaczej. Wymachiwanie nim jest wyrazem niezadowolenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Zostały 4 dni, aby uratować ciężarną klacz i niedawno narodzone źrebię. Liczy się każda złotówka
2. Zmaltretowany kociak pełzał po ulicy. Zabrali go ze sobą, niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda
3. Mężczyzna znalazł małego kotka oblepionego olejem samochodowym. Zdjęcia jego przemiany wprawiają w osłupienie

Pies z kotem mogą nigdy się nie dogadać

Kolejnym przykładem może być układanie się na grzbiecie. Pies wyraża w ten sposób uległość, kot przygotowuje się do ataku z wykorzystaniem wszystkich czterech kończyn. Jeśli zależy nam na tym, by zwierzęta dogadywały się ze sobą, warto przyzwyczajać je do siebie już od najmłodszych lat. Mają wtedy szansę nauczyć się wzajemnie swoich odruchów i uważać na konkretne zachowania. Choć starsze zwierzęta też można wytresować, tak by tolerowały drugiego pupila, zazwyczaj jednak ich relacje opierają się wtedy na nie wchodzeniu sobie w drogę. Nie oznacza to jednak, że gdy ich ścieżki się przetną nie dojdzie do kłótni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Warto sprawdzić portfel. Ta pięciozłotówka jest warta fortunę
  2. Lew i dziecko występowali w programie na żywo. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
  3. Chihuahua próbowała zaatakować pitbulla. Wideo z jej poczynań jest hitem w sieci
  4. Kobieta głodziła swoje psy, usłyszała wyrok. Absurdalna decyzja Sądu
  5. Podkarpacie. Chciał pokazać córeczkom weselną bramę. W drodze na miejsce zaatakowały go rozwścieczone osy
  6. Turyści uciekali przerażeni. Nagranie z lotniska, którego nie da się wyrzucić z pamięci

Źródło: psy-pies.com

Następny artykuł