pies patrzy w okno
Źródło: pixabay.com/dramitkarkare

Co zrobić, gdy pies boi się burzy? 4 praktyczne wskazówki, jak pomóc biednemu zwierzakowi

27 Sierpnia 2020

Burza wiąże się dla psa z dużym stresem. Szczególnie latem, wiele czworonogów spędza część wieczorów trzęsąc się ze strachu lub chowając w najgłębszych zakamarkach domu swoich właścicieli. Wiele osób niewłaściwie podchodzi do uspakajania swojego zwierzaka w tym trudnym dla niego momencie. Niektórym opiekunom udaje się całkowicie wyeliminować lęk związany z grzmotami i piorunami. Dzięki tym prostym wskazówką dowiecie się jak sprawić, by zwierzak lepiej znosił taką pogodę.

Burze w sezonie letnim zdarzają się nadzwyczaj często. Tygodnie, podczas których grzmoty rozlegają się nawet co drugi dzień nie należą do rzadkości. Dla wielu czworonogów ten okres jest równie stresujący, co Sylwester. Choć niektórzy ludzie, szczególnie dzieci także reagują strachem na wyładowania atmosferyczne, lęk ten jest dużo powszechniejszy u naszych pupili. Psy mają dużo lepszy słuch od ludzi, uderzenia grzmotów są dla nich jeszcze głośniejsze niż dla nas. Intensywne, nieznane wcześniej i niepodobne do niczego odgłosy mogą wydawać się psu przerażające.

Małe labradory walczą ze sobą. Wtedy zjawia się ich mama i reaguje w jedyny słuszny sposóbMałe labradory walczą ze sobą. Wtedy zjawia się ich mama i reaguje w jedyny słuszny sposóbCzytaj dalej

Burza wywołuje niepokój u twojego pupila?

Istnieje wiele sposobów na oswojenie zwierzaka z tym stanem pogodowym. Wiele z nich nie przynosi natychmiastowych efektów, niektóre mają za zadanie jedynie ograniczenie odczuwanego przez psa stresu, podczas gdy inne całkowite wyeliminowanie go. Metody będą przynosić różne efekty w zależności od temperamentu i charakteru czworonoga.

Terapia behawioralna - To stosunkowo powolna, jednak zazwyczaj skuteczna metoda na całkowite wyeliminowanie lęku przed odgłosami grzmotów. W toku terapii pies przyzwyczaja się do tych dźwięków i uczy się nie kojarzyć ich z zagrożeniem. Skuteczniejsza jest w wypadku szczeniaków niż dorosłych czworonogów. Maluchy chętniej poznają świat i nie są jeszcze przyzwyczajone do konkretnych zachowań. Choć doświadczony behawiorysta poradzi sobie z każdym psiakiem, na efekty możemy czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Sesje z wykwalifikowanym specjalistą potrafią być dość drogie.

Dobry przykład ze strony właściciela - jako opiekun psa, stanowimy dla niego wzorzec tego jak powinien reagować na różne rzeczy. Jeśli sami jesteśmy w czasie burzy zaniepokojeni, lub poświęcamy pupilowi dużo więcej uwagi niż zazwyczaj, ten wyczuje, że coś jest nie tak. W wielu wypadkach to zachowanie opiekuna a nie pogoda stanowi dla psiaka źródło stresu. W niektórych wypadkach wystarczy, że będziemy ignorować warunki atmosferyczne i zachowamy spokój, by zwierzak poszedł za naszym przykładem.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Husky po 2 miesiącach stracił kochany dom. Powód przyprawia o złość
2. Bezdomny kot, który był uznany za zbyt brzydkiego do pokochania. Ludzie omijali go na ulicy
3. Jakie rośliny są odpowiednie do mieszkania z kotem? Miłośnicy zwierzaków i kwiatów muszą je znać

Preparaty z feromonami - Na rynku dostępne są środki, imitujące zapach, jaki szczeniaki czują gdy są karmione przez matkę. Kojarzy się on im ze spokojem i bezpieczeństwem, od razu wywołuje w nich taki nastrój. Preparaty są zwykle bardzo skuteczne, musimy jednak pamiętać, że to jedynie rozwiązanie tymczasowe. Gdy pewnego dnia zapas środka się wyczerpie, pies może cierpieć dużo bardziej niż normalnie.

Komfortowa kryjówka dla psa - Możemy spróbować zaaranżować przestrzeń w naszym domu, w której pies poczuje się bezpiecznie. Najlepiej sprawdzi się pokój, w którym nie ma okien lub są one położone na tyle wysoko, by zwierzak nic przez nie nie widział. Warto pomyśleć o spokojnej muzyce z głośników, by odwrócić uwagę czworonoga od groźnych dzwięków dochodzących z zewnątrz. To dobra okazja, by wzmocnić więź z pupilem. Możemy go głaskać, lub masować w uspakajający sposób, lub spróbować odwrócić jego uwagę od pogody wspólną zabawą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
  2. Rodzice się ucieszą. Rząd przewiduje kolejne wsparcie dla rodzin
  3. Dramat na Podkarpaciu. Rzucił się z ostrym narzędziem na psa, wszystko działo się na oczach właściciela
  4. Ktoś wyrzucił ciężarną suczkę z samochodu. Nie miała nawet siły pić, potrzebna jej pomoc
  5. Mała suczka husky próbuje ukraść tacie jedzenie. Wtedy do akcji wkracza drugi szczeniak i daje jej lekcję
  6. Doda przeszła samą siebie, wyłoniła się z morza niczym syrena. Zdjęcia zapierają dech

źródło: pies.pl

Następny artykuł