Psy boją się wielu rzeczy
Źródło: pixabay/tmrsms

Najczęstsze fobie psów. Jak sobie z nimi radzić?

23 Maja 2020

Psy mają wiele lęków, które dużo mówią na temat ich przeszłości. Jak pomóc czworonogowi w oswojeniu się ze źródłami strachu?

Psy mają bardzo złożoną psychikę. Ich nietypowe zachowanie bywa podyktowane różnymi lękami. Ich podłoże może tkwić w nieumiejętnej socjalizacji, złych doświadczeniach czy skłonnościach dziedziczonych genetycznie. Jak powinien reagować właściciel na lęki swojego pupila?

Pies boi się burzy

Najczęstszą fobią, która występuje u psów, jest lęk przed burzą. Bardzo często zdarza się, że czworonóg boi się błyskawic, głośnych odgłosów, huków i grzmotów. Reakcja na pogodę zależy od indywidualnego charakteru zwierzęcia. Jeśli pies jest z natury odważniejszy, to ta fobia może mieć łagodniejszy przebieg. Wtedy czworonóg spuści uszy i stanie się bardziej wycofany. Inne zwierzaki mogą reagować zupełnie inaczej – będą panicznie biegać w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Co ciekawe, pies wyczuwa nadchodzące wyładowania zdecydowanie szybciej niż człowiek. Dlatego też pewne zachowania wystąpią zanim rozlegnie się pierwszy grzmot.

Jak reagować?
- można spróbować odwrócić uwagę psa poprzez zabawę ulubionym przedmiotem
- niektórzy specjaliści polecają oswajanie zwierzęcia z dźwiękami burzy wcześniej, posługując się przy tym cichymi nagraniami burzy w formacie mp3; należy jednak pamiętać, że warto nagradzać wtedy psa smakołykami za prawidłową postawę – wtedy burza zacznie kojarzyć się z czymś przyjemnym
- jeśli pies panicznie boi się burzy należy skontaktować się ze specjalistą, tu weterynarzem lub psim behawiorystą

Pies i fajerwerki

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, psy nie lubią huków i głośnych odgłosów, a co za tym idzie nie są entuzjastami powitania Nowego Roku. Czworonogi chowają się wtedy po kątach, drżą ze strachu czy szczeka. Psy czują się zagrożone. Jest to dla nich bardzo traumatyczne przeżycie.

Jak reagować?
- warto spróbować zagłuszyć fajerwerki muzyką, która dobrze kojarzy się czworonogowi, np. z wesołą codziennością
- należy zadbać o to, by zwierzę mogło znaleźć sobie bezpieczną kryjówkę
- warto zauważyć, czy pies może swobodnie wchodzić i wychodzić ze schronienia – klaustrofobia i zakleszczenie na pewno wzmogą strach zwierzęcia
- przed Nowym Rokiem skontaktować się ze specjalistą

Pies nie chce iść do weterynarza

Nie wszystkie zwierzaki uwielbiają chodzić do weterynarza. Niektóre wręcz zapierają się łapkami, aby do niego nie pójść. Weterynarz rzadko kojarzy się z czymś dobrym, bo najczęściej, daje zastrzyk lub jakąś tabletkę. Aby pies nie bał się weterynarza, należy sprawić, aby wizyta nie kojarzyła mu się z niczym przykrym. Psa można spróbować przekonać smakołykami, najlepiej dawać je zarówno przed wizytą jak i w trakcie, aby zwierzę wiedziało, że za dobre zachowanie może zostać nagrodzone. Poza tym warto umówić się na wizytę "poznawczą". Wtedy pies może po prostu przyjść, zobaczyć gabinet, zapoznać się z lekarzem, a dopiero później zostanie przez niego zbadany.

Pies nie chce wejść do samochodu

Ta fobia może mieć złożoną przyczynę. Najczęściej chodzi o to, że pies po prostu panicznie boi się uwięzienia w fotelu i szybko nagrzewającej się przestrzeni. Niektóre czworonogi mogą cierpieć także na chorobę lokomocyjną. Jednak są również inne przypadki – adoptowane psy mogą czuć, że wsiadają do podobnego auta, z którego ktoś wcześniej je wyrzucił. Lęk przed samochodem może objawiać się na wiele sposobów: wymioty, drgawki, ślinienie się.

Jak reagować?
- warto oswoić psa z samochodem, każda spokojna reakcja powinna być nagradzana przysmakiem
- należy zadbać o komfort jazdy - pies na pewno poczuje się lepiej, gdy jest otulony ulubionym kocem
- w niektórych przypadkach można zwrócić się do weterynarza o lekarstwa przeciwwymiotne

DZISIAJ GRZEJE:1. Znalazła małego kotka w alejce. Kiedy zabrała go do weterynarza, zdębiała
2. Bokser znalazł sposób na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano

Inne fobie psów

Wymienione lęki nie są wszystkimi, które mogą wystąpić u czworonogów. Do innych fobii można zaliczyć: lęk przed dzieckiem, przed mężczyzną czy kobietą, konkretnym przedmiotem lub obcymi ludźmi. W każdym przypadku można pomóc, pozwalając psu na spokojne oswojenie się z nowościami i źródłami strachu. Nie wolno jednak działać nachalnie. Warto pamiętać, że pies może zawsze zareagować w różny sposób. Czasem strach jest tak wielki, że zwierzę nie kontroluje swoich odruchów. W różnych przypadkach warto udać się do behawiorysty, który na pewno pomoże w treningu.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dobrym rozwiązaniem może być umiejętna socjalizacjaDobrym rozwiązaniem może być umiejętna socjalizacja
unsplash/Jaroslaw Knapek

Pies ma bardzo złożoną psychikęPies ma bardzo złożoną psychikę
unsplash/Dawid Łabno

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na zdjęciu skrył się jamnik, widzisz go? Odpowiedź jest oczywista, jednak tylko 6% osób znajduje psa w 5 sek
  2. Wasz kot Wam przeszkadza w pracy zdalnej? Mamy zaskakujące rozwiązanie, mruczki będą zachwycone
  3. Weterynarze zaniemówili. Do lecznicy trafiło niesamowite stworzenie. Czy to postać z bajki?
  4. 22 maja to bardzo ważna data nie tylko dla zwierząt. Świętujecie razem z nimi?
  5. Czy psy mogą spać w łóżku? Małgorzata Rozenek odpowiedziała na pytanie wymownym zdjęciem
  6. Przed schroniskiem, żyły w strasznych warunkach. Nagrano momenty, gdy psy pierwszy raz widzą ocean

Źródło: zdrowakarma.pl

Następny artykuł