pies
Źródło: pixabay.comSonja-Kalee

Kiedy należy wykastrować psa? Wszystko zależy od rasy

18 Lipca 2020

Kastracja to poważny zabieg medyczny wykonywany zwykle około roku lub półtora po urodzeniu zwierzęcia. Decydują się na nią głownie właściciele zwierząt, którzy nie planują rozmnażać swojego czworonoga, jednak nie jest to jedyne wskazanie do sterylizacji. W wielu wypadkach decydują względy medyczne. Pozwala ona uniknąć niektórych chorób, jak i redukuje część nie pożądanych zachowań.

Kastracja może jednak też powodować problemy dla zdrowia zwierząt. Zabieg sterylizacji wiąże się z narkozą oraz dużym obciążeniem dla organizmu. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davies sugerują, że istnieje korelacja pomiędzy wiekiem psa w momencie wykonania zabiegu, jego płcią oraz rasą, a ryzykiem zapadania na niektóre choroby stawów i nowotwory. Naukowcy przez 15 lat zbierali dane tysięcy psów, które przewijały się przez tamtejszy uniwersytecki szpital weterynaryjny.

Posprzeczali się o gołębie. Tragedii nie udało się uniknąćPosprzeczali się o gołębie. Tragedii nie udało się uniknąćCzytaj dalej

Kastracja może prowdzić do chorób stawów i nowotworów

Eksperyment wykazał, że wiek w którym wykonano zabieg, o ile przekraczał pierwszy rok życia nie miał wpływu na występowanie tych schorzeń. Wykazano jednak, że znaczenie ma rasa oraz wielkość psa. Okazało się, że schorzenia stawów dotykają głównie większy psów, podczas gdy mniejsze czworonogi nie mają takich problemów. Problem występował częściej po sterylizacji, być może ze względu na przyrost masy i zwiększony apetyt wykastrowanych zwierząt. W wypadku większych ras, nie wykryto tej zależności jedynie u duńczyków i wilczurów irlandzkich, dla całej reszty sterylizacja niosła pewne konsekwencje.

DZISIAJ GRZEJE:1. Spuścił ze smyczy gromadę owczarków niemieckich. Przechodnie nie mogli uwierzyć
2. Wielki labrador zobaczył dwudniowego kotka. Właścicielka chwyciła za aparat

Mniejsze psy generalnie zapadają rzadziej na choroby nowotworowe. Trend ten utrzymuje się niezależnie od zabiegu sterylizacji. Wyjątkiem są tutaj shih tzu i terriery bostońskie, u których zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na raka po zabiegu sterylizacji. W wypadku niektórych ras znaczenie miała także płeć. Na przykład samice terrierów bostońskich dużo częściej zapadały na raka po sterylizacji niż wykastrowane samce.

Przed zabiegiem należy skonsultować się z weterynarzem

W każdym wypadku decyzję o sterylizacji powinno się konsultować z weterynarzem na długo przed planowanym wykonanie zabiegu. Powinno się wykonać najpierw szereg badań, mających na celu ustalenie czy procedurę można bezpiecznie przeprowadzić. Biorąc pod uwagę wnioski wyciągnięte przez badaczy warto również zastanowić się nad tym, czy zabieg nie doprowadzi do problemów zdrowotnych. Niektóre rasy jak labradory, niezależnie od procedury są mocno narażone na zapadnięcie na dysplazję stawów, jeśli więc chcemy wysterylizować osobnika tej odmiany, musimy pamiętać o tym, że może się to odbić na jego zdrowiu

ZOBACZ TAKŻE:

      1. Między zebrami ktoś schował klawiaturę. Tylko 1 na 12 osób potrafi ją znaleźć w 10 sekund
      2. Suczka rottweilera zaszła w ciążę, ojcem był malutki terier. Ich szczeniaki są jedyne w swoim rodzaju
      3. Piękne zachowanie pracowników sklepu. Bezpański pies przeżył dzięki ich uprzejmości
      4. Kobieta uwięziła pieska w reklamówce. Dzieci rzuciły mu się na ratunek, brawo dla małych bohaterów
      5. Pies albo mieszkanie. Niepełnosprawny weteran stanął przed ciężkim wyborem, los pupila zależał od jego decyzji
      6. Tragedia na Pomorzu. Radiowóz nagle zaczął się toczyć, 32-latka w szpitalu

Źródło: wprost.pl

Następny artykuł