Dziewczyna głaszcze psa, zdjęcie podglądowe do artykułu
Źródło: pixabay/Annie Spratt

5 wymarłych ras psów. Szkoda, że ich nie ma dziś z nami

18 Maja 2020

Są psy, których już nigdy nie zobaczymy. Jakie rasy uznano za wymarłe?

Nie ma zgodności co do tego, ile powstało ras psów na świecie. Współcześnie żyje około 340 odmian czworonogów. Zwierzęta, które już wymarły, często są przodkami znanych i lubianych ras.

Wymarłe rasy psów - buldog staroangielski

Buldogi staroangielskie hodowane były z myślą o brutalnych walkach psów. Człowiek ingerował w wygląd tych czworonogów – szczęka miała zaciskać się na przeciwniku. To krzyżówka mastiffów i greyhoundów – efektem miało być połączenie siły i zwrotności. Gdy w 1835 roku zakazano organizowania walk zwierząt, buldog staroangielski przestał być hodowany. Zaczęto je mieszać z innymi rasami. Tak rodziły się współczesne rasy np. bulterierów i pitbuli.

Wymarłe rasy psów - paisley terrier

Rasa ta pochodziła ze Szkocji. Jej przedstawiciele charakteryzowali się krótkimi nogami, długim włosiem. Paisley terrier to przodek dzisiejszych yorków. Choć pierwotnie wykorzystywano go do tępienia szczurów, to szybko – na początku XIX wieku – znalazł uznanie na salonach towarzyskich. Doceniano jego efektowny wygląd i elegancję. Paisley z czasem stracił na popularności, zaczęto faworyzować np. skye terriera, głównie ze względu na jego dłuższą sierść. Z początkiem XX wieku zniknęły ostatnie czworonogi tej rasy.

Wymarłe rasy psów - southern hound

Choć były nieco ociężałe i powolne, to z powodzeniem asystowały myśliwym w trakcie polowań. Charakteryzował je dobry węch, skuteczny podczas gonitw za królikami i innymi zwierzętami. Już sam wyglądał zwracał uwagę. Southern hound miał długie uszy, kwadratową głowę, podłużne ciało. Jednak w środku tej muskulatury znajdował się melodyjny głos, który bardzo często dawał o sobie znać. Bardzo często je krzyżowano, w końcu rasa straciła swoje charakterystyczne cechy.

Wymarłe rasy psów - naganiacz rosyjski

Naganiacz rosyjski był odpowiedzialny za opiekę nad stadem zwierząt hodowlanych. Ten górski pies mógł ważyć nawet 50 kilogramów. Jednak takie rozmiary nie przeszkadzały mu w osiąganiu zawrotnej prędkości biegu. Potrafił skutecznie odpędzić nawet wilki, które chciały zbliżyć się do owiec. Jego budowa ciała mogła kojarzyć się z dzisiejszą posturą pirenejskich psów górskich albo podhalanów. Jednak jego żółte namaszczenie przypominało współczesne golden retrievery. Doceniano jego wytrzymałość. Angażowano go do pracy w ciężkich, górskich warunkach. Legenda głosi, że potrafił zaopiekować się stadem bez pomocy człowieka, nawet przez kilka miesięcy.

DZISIAJ GRZEJE:1. List 10-latka chwyta za serce. Dziecko poprosiło sąsiada o niezwykłą rzecz
2. Dagmara Kaźmierska przekazała radosną nowinę. Razem z Jackiem dawno nie byli tak szczęśliwi

Wymarłe rasy psów - toy bulldog

Miniaturowe buldogi hodowano w XVIII-wiecznej Anglii. Jednak już na początku kolejnego stulecia wyginęły. Psy łatwo ulegały chorobom. Słaba kondycja i podatność na schorzenia sprawiły, że rasa szybko straciła na swej popularności.

Czekamy na Wasze informacje

swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ WIDEO:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mama porzuciła kociaka z powodu dziwnego pyszczka. Dziś jest gwiazdą internetu, sama słodycz
  2. Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zgadzasz się?
  3. Znalazł małego, wyziębionego kota na podwórku. Nikt nie dawał mu szans
  4. 1,5-roczna kotka może umrzeć. Kto pomoże pięknej Klarze?
  5. Jan Paweł II miał wielkie serce dla zwierząt. 100. rocznica urodzin papieża
  6. Widok psiej łapy zwalił weterynarza na kolana. Kleszcze nie miały litości

Źródło: pies.pl

Następny artykuł