pies w górach
Źródło: pixabay.com/TeeFarm

Czy zabrać psa w góry? Wszystko, co trzeba wiedzieć o wycieczkach z pupilem

8 Lipca 2020

Pies na górskich wycieczkach czuje się zwykle znakomicie. Należy jednak pamiętać o tym, by zapewnić czworonogowi niezbędne w takich przypadkach warunki, które sprawią, że wspólne wyjście będzie dla niego równie przyjemne, co bezpieczne i komfortowe.

Pies w odróżnieniu od człowieka, nie jest wyposażony w tak wydajne narzędzie pozwalające mu uporać się z wysokimi temperaturami. Nie poci się on jak my całą powierzchnią ciała, a jedynie przez swoje łapy oraz język. W związku z tym wystawiony na wysoką temperaturę i słońce czworonóg, szczególnie w trakcie związanego ze wspinaczką wysiłku fizycznego narażony jest na szereg groźnych dla zdrowia wypadków.

Sukces aktywistów. Ocalili tysiące psów, które miały być przeznaczone na mięsoSukces aktywistów. Ocalili tysiące psów, które miały być przeznaczone na mięsoCzytaj dalej

Pies w górach, o czym należy pamiętać?

Wyruszając z pupilem na górską przechadzkę, powinniśmy upewnić się, że warunki atmosferyczne nie narażą naszego zwierzaka na udar. Przed rozpoczęciem podejścia, powinniśmy spędzić z psem chwilę na zewnątrz, nie pozwalając mu się zmęczyć bieganiem po okolicy, lub zabawą z innym futrzakiem. Po chwili przyzwyczai się on do panującej na zewnątrz temperatury. W wypadku ras o spłaszczonym pysku powinniśmy stosownie skrócić trasę. Ze względu na budowę swojego pyska często oddychają one mniej efektywnie niż inne rasy, w związku z czym szybciej się męczą. Jeżeli nasz pies ma nadwagę, to powinniśmy stosownie dobrać szlak, na który go zabieramy. Nie powinniśmy zmuszać go do wspinaczki po stromych zboczach czy ciągnąć za sobą na wielokilometrowe wędrówki. Jeżeli nasz pies zwalnia lub siada, powinniśmy zapewnić mu chwilę odpoczynku w zacienionym miejscu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pędził motorem przed siebie. Kiedy zauważył psa na drodze, postąpił jak bohater
2. Nagle do bezdomnego podchodzi pies. Niebywałe, co robi mężczyzna, nie wiedział, że jest nagrywany

Co powinniśmy ze sobą zabrać na wspólną przechadzkę?

Wychodząc z psem w góry musimy pamiętać o kilku niezbędnych przedmiotach i akcesoriach. Nie obejdzie się bez miski na wodę lub turystycznego poidełka. Bezwzględnie powinniśmy prowadzić naszego pupila na smyczy, najlepiej przypiętej do szelek, tak by w razie upadku lub silnego pociągnięcia móc go utrzymać, nie narażając go przy tym na żadne urazy. Tak jak w wypadku zwykłego spaceru w lesie, nie należy zapominać o środkach lub obroży odstraszającej kleszcze i owady. Jeżeli stoki góry nie są pokryte roślinnością, należy pomyśleć o plandece lub parasolu, pozwalającym zapewnić psu osłonę przed słońcem.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Suczka zobaczyła na ulicy identycznego psa jak ona. Wręcz błagała właścicielkę, by wrócił z nimi do domu
2. Aktor z "Rancza" adoptował psa ze schroniska. Po pupila pojechał z całą rodziną, brawo
3. Pędził motorem przed siebie. Kiedy zauważył psa na drodze, postąpił jak bohater
4. Zrobiła okropną rzecz labradorowi, za którą słono zapłaci. Policja jest pewna
5. Nowa Sól. Swoim szczekaniem obudziła wszystkich domowników. Suczka Dosia ostrzegła przed wielką tragedią
6. Włamywacz rozerwał samochód na strzępy. Kiedy właściciel obejrzał nagranie, zamarł

Źródło:waiz.co.uk

Następny artykuł