dziecko i pies
Źródło: pixabay.com/Pexels

Pies w domu sprzyja rozwojowi dziecka? Badania zaskoczyły nawet naukowców

7 Lipca 2020

Pies ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na rozwój naszych pociech. Nowe badanie wyjaśnia, w jaki sposób przebywanie w domu ze zwierzęciem może przysłużyć się dziecku. Efekty kontaktu z pupilem w dzieciństwie mogą utrzymywać się przez całe dorosłe życie człowieka.

Pies dostarcza nam nie tylko rozrywki, gdy się z nim bawimy czy towarzystwa w samotny wieczór. Jak wykazuje eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Instytutu Telethon Kids, posiadacze psów mogą cieszyć się także innymi korzyściami z posiadania czworonoga. Nasz pupil jest zwykle pierwszym obiektem, poza naszą ludzką rodziną, z którym nawiązujemy emocjonalną więź. Kluczowy jest tutaj okres od urodzenia do osiągnięcia wieku przedszkolnego.

Beagle po 6 latach odnalazł swoją rodzinę. Scena spotkania psa z bliskimi wzruszy każdegoBeagle po 6 latach odnalazł swoją rodzinę. Scena spotkania psa z bliskimi wzruszy każdegoCzytaj dalej

Pies w domu zmniejsza szanse na zaburzenia u dziecka

Kontakt ze zwierzęciem, które kochamy i za które czujemy się odpowiedzialni, sprzyja harmonijnemu rozwojowi. Zdaniem badaczy, posiadacze psów mają o 23% mniejszą szansę na rozwinięcie zaburzeń emocjonalnych, o 30% redukuje prawdopodobieństwo, że dziecko będzie przejawiać zachowania aspołeczne czy będzie miało problemy w kontaktach z rówieśnikami (40%). Podobnie rzecz ma się z szansą na zachorowanie na schizofrenie, tutaj obserwujemy aż 24% spadek ryzyka zapadnięcia na tę chorobę w stosunku do osób, które w dzieciństwie nie miały kontaktu z psem. Szczególnie ważna w tym aspekcie ma być zabawa z psem i wspólne spacery. Wpływają one na wytworzenie się i pogłębianie więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bezdomny pies był na skraju śmierci. Podszedł do młodej pary, ich reakcja porusza do głębi
2. Usłyszała niepokojące dźwięki w kuchni. Gdy weszła i zobaczyła, co jej pies ma w pysku, pobladła

Nie tylko psychika korzysta na kontakcie z psem

Codzienne spacery pomagają nam osiągnąć wyznaczone przez naukowców minimum wysiłku fizycznego - wykonanie 10 tysięcy kroków. Kontakt z psem pomaga naszemu układowi odpornościowemu oswoić się z alergenami, zmniejszając ryzyko astmy. Inne badania wskazują na fakt, że posiadacze psów zwykle lepiej integrują się z sąsiadami. Idzie im to nawet do 5 razy lepiej niż ludziom nie posiadającym zwierząt w domu. Codzienne spacery z pupilem to dobra okazja, by nawiązać nowe znajomości z mijanymi po drodze mieszkańcami naszego osiedla lub miejscowości.

Jednocześnie naukowcy przestrzegają przed ignorowaniem faktu, że nasz pupil może być nosicielem groźnych chorób. Zwierzęta brudzą się i jedzą wiele pokarmów z którymi sam kontakt mógłby człowiekowi zaszkodzić.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek niemiecki cały czas wygląda jak słodki szczeniaczek. Jego zdjęcia sprawiają, że można się rozpłynąć
  2. Beagle po 6 latach odnalazł swoją rodzinę. Scena spotkania psa z bliskimi wzruszy każdego
  3. Bezdomny pies był na skraju śmierci. Podszedł do młodej pary, ich reakcja porusza do głębi
  4. Ilona z "Rolnik szuka żony" ze stadem koni. Nie każdy wie, ile zwierząt jest na zdjęciu
  5. Z psiego koszmaru do lepszego życia. 7 czworonogów z Radys trafiło już do schroniska w Bydgoszczy
  6. Światowy Dzień Pocałunku. Mężczyzna skradł buziaka psu rasy husky, urocze wideo

Źródło: focus.pl

Następny artykuł