pies mówi
Źródło: youtube.com/ SWNS

Nauczyli psa rozmawiać z ludźmi. Zwierzak zna już wiele słów i wciąż robi postępy

3 Sierpnia 2020

Pies, będący krzyżówką owczarka staroangielskiego i pudla, o wdzięcznej nazwie sheepadoodle nauczył się komunikować z właścicielami. Od dawna wiedzieliśmy, że zwierzaki są w stanie zrozumieć i zapamiętać proste komendy i frazy. Wszyscy opiekunowie z pewnością zauważyli, jak ich pupil cieszy się na dźwięk słowa "spacer" lub ślini się gdy mówimy o jedzeniu. Ten czworonóg nie tylko rozumie co się do niego mówi, ale potrafi też odpowiedzieć, na kanale SWNS w serwisie Youtube udostępniono filmik, obrazujący jego postępy.

Pies często ma problemy z przekazaniem człowiekowi o co mu chodzi. Zwykle zwierzaki potrafią zasygnalizować nam swoje podstawowe potrzeby, jednak nie zawsze udaje nam się dobrze odczytać znaki jakie nam dają. Wielu właścicieli jest bardzo ciekawych co ich pupile mają do przekazania. Motyw mówiących zwierząt pojawiał się do tej pory głównie w bajkach lub filmach science fiction. Rozpoczęli powolny proces uczenia ich lekko ponad rocznego sheepadoodla jak poprawnie się komunikować z ludźmi.

Justyna Steczkowska skrytykowana za rozmnażanie kotów. Justyna Steczkowska skrytykowana za rozmnażanie kotów. "Co za bezmyślność", internauci nie dowierzająCzytaj dalej

Pies jest w stanie zrozumieć ludzką mowę

Zwierzęta "rozumieją" co do nich mówimy głównie na zasadzie skojarzeń. Dźwięki wypowiadanych przez nas słów zostają zapamiętane i połączone ze wspomnieniem tego co po nich następuje. Mechanizm ten działa na przykład w wypadku słowa "spacer". Jeśli pies często słyszał je, po czym wychodził pobiegać na zewnątrz, będzie wiedział, że po tym jak je usłyszy wyjdzie na dwór. Duże znaczenie ma też ton i kontekst naszego komunikatu. Czworonogi dużo łatwiej zapamiętują frazy, którym towarzyszy jakiś gest. Dlatego większości komend, które poznają na treningu towarzysz ruch ręką lub demonstracja tego, czego oczekujemy od psiaka. Ton jakim wypowiadamy danie zdanie też będzie wpływał na to, co pies pojmie z naszego komunikatu. Jeśli pupil coś zepsuje i jesteśmy na niego źli zwykle mówimy w sposób wiązany przez niego z agresją lub sygnałem, że powinien zostawić nas w spokoju. Podobnie działają komunikaty, którymi wymieniają się same psy. Potrafią wydawać szczeknięcia w różnej tonacji, w zależności od tego co chcą przekazać.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wypuścili husky'ego, aby pobiegał przed snem. Wydarzyła się tragedia
2. Bokser znalazł patent na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano

Nauczyli psa używać maty dźwiękowej

Zwierzak widoczny na filmiku jest jednak wybitny, w tym jak złożone frazy potrafi przekazać. Jego właścicielka, zainspirowana wykładem lingwistki, którego wysłuchała postanowiła posłużyć się matą, na której umieściła przyciski odpowiadające konkretnym słowom. Dzięki temu pies może "wypowiedzieć" 46 wyrazów w języku angielskim. Pierwszą frazą, której futrzak się nauczył było "na dwór". Posługuje się nią, gdy chce by wypuścić go na zewnątrz. Później nauczono go słów "plaża" i "park", by mógł wybrać, w jakim kierunku chce iść na spacer. Zwierzak opanował też wiele słów związanych z drugim czworonożnym domownikiem, kotem Spookim. Potrafi poprosić go o wspólną zabawę, lub zakomunikować właścicielom kiedy stoi przy drzwiach i chce wyjść. Mata przyniosła psu i jego właścicielce masę radości.

ZOBACZ FILM:

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duży pies w jednej chwili skoczył w kierunku dziecka. Sekundy później babcia musiała zareagować, wszystko się nagrało
  2. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  3. Mocne słowa jednej z polskich fundacji. Ma dość. Po fali krytyki nie chce pomagać już zwierzętom
  4. Pies nagle zrozumiał, że jedzie do weterynarza. Nagrała się przezabawna reakcja owczarka, rozkłada na łopatki
  5. Sanniki. Na terenie posesji znaleziono martwe zwierzęta. Dramatyczne kulisy interwencji
  6. Byli na wakacjach nad polskim morzem. Wrócili do domu i zaczęli zarażać wirusem

Źródło:goodnewsnetwork.org

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł