Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt, piesek cierpi
Źródło: facebook/Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

Piątka dla zwierząt wejdzie w życie, ale ze skandalicznym zapisem. Co napisano drobnym maczkiem?

18 Września 2020

Piątka dla zwierząt budziła ogromny entuzjazm organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Zapowiadano zwiększenie ich uprawnień oraz wsparcie ich działalności. Okazuje się jednak, że nowelizacja ustawy odbierze im dużą część kompetencji. Choć większość zmian pozytywnie wpłynie na los czworonogów, mogą być problemy z egzekwowaniem prawa.

Piątka dla zwierząt miała stanowić rewolucję w ich ochronie. Oczekiwania wolontariuszy i osób zaangażowanych w pomoc tym stworzeniom były bardzo wysokie. Większość wprowadzonych zmian to kwestie podnoszone przez nich od lat, takie jak zakaz uboju rytualnego oraz trzymania zwierząt na łańcuchach. Pożegnamy się także z ciasnymi kojcami i obrożami "kolczatkami". Ustawa oznacza również koniec przemysłu futrzarskiego. Zakazano ferm zwierząt przeznaczonych na futra, choć także i w tym przepisie znalazł się wyjątek, wyłączono z niego króliki.

Sejm uchwalił Sejm uchwalił "piątkę dla zwierząt". Będą zmiany, "miliony zwierząt, przestaną dzisiaj cierpieć"Czytaj dalej

Piątka dla zwierząt wywołała wiele kontrowersji

Zmiany zaproponowane przez władze od początku wywoływały kontrowersję. Do sporów doszło nawet w obozie Zjednoczonej Prawicy. Klub Zbigniewa Ziobry zagłosował przeciw przyjęciu projektu. Osoby związane z Jarosławem Gowinem wstrzymały się od głosu. Nowe przepisy nie spodobały się także rolnikom. Wielu z nich będzie musiało przebudować budynki gospodarcze, tak by zwierzęta miały więcej przestrzeni. Sprzeciwiają się także zakazowi chowu na uwięzi, który stanowi częsty sposób przemysłowej hodowli bydła, wiąże się jednak z dużym cierpieniami zwierząt. Jak się okazuje, wprowadzona po cichu poprawka w treści ustawy mocno utrudni, lub nawet uniemożliwi funkcjonowanie fundacji zajmującej się ochroną zwierząt przed przemocą i zaniedbaniami.

DZISIAJ GRZEJE:1. Myśleli, że ratują szczeniaki labradora. Kiedy lekarz powiedział im prawdę, odebrało im mowę
2. Psy zakradły się do pokoiku niemowlaka. Ukryta kamera uchwyciła, co zrobiły, rodzice nie mogli się otrząsnać
3. Owczarek niemiecki próbuje zdać egzamin na psa przewodnika. Oblał w spektakularny sposób, można się popłakać ze śmiechu

Wolontariusze nie kryją emocji po głosowaniu nad piątką dla zwierząt

Problematyczny zapis dotyczy interwencyjnego odbierania zwierząt osobom, które robią im krzywdę, lub nie są w stanie zapewnić im minimalnych warunków do bytowania. Obecnie wolontariusze mogą w uzasadnionych przypadkach zabrać psa lub inne stworzenie właścicielowi. Wkrótce się to zmieni.

- Teraz cała ochrona zwierząt będzie spoczywała na barkach niewydolnych służb, po których wielokrotnie poprawialiśmy interwencje. Policjanci nieznający przepisów, ślepi i pozbawieni empatii będą starać się za wszelką cenę udowodnić, że zwierzę ze wszystkimi żebrami na wierzchu nie jest wychudzone. Skończy się ratowanie czworonogów od urzędników, policjantów, radnych, prokuratorów i członków partii - czytamy w poście Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Zmiany sprawią, że odbiór zwierzęcia będzie możliwy jedynie z opinią weterynarza lub pod obecność policjanta lub strażnika miejskiego. Lokalne układy mogą sprawiać, że w niektórych wypadkach niemożliwe będzie odebranie cierpiącego zwierzęcia jego oprawcy.

- RATOWANIE ZWIERZĄT OD KATÓW BĘDZIE FIKCJĄ#Piatkadlazwierzat miała pomóc ratować zwierzęta, a co robi? ORGANIZACJE RATUJĄCE 95% KONAJĄCYCH ZWIERZĄT w Polsce nie będą mogły tego robić, a wszystkie umierające czworonogi będą MUSIAŁY trafiać do przepełnionych schronisk, często mordowni takich jak Radysy! Dodatkowo wszystkie organizacje ochrony zwierząt będą podlegały władzy politycznej - bez jej zgody jakiekolwiek działanie NGO będzie wykluczone - czytamy na Facebooku Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Jednocześnie inspektorzy deklarują, że mają zamiar działać w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę
  2. 3 śliczne pieski odwiedziły dom królowej Elżbiety. Chwilę później zwijały się w niewyobrażalnych cierpieniach
  3. Czy powinniśmy całować psy? Odpowiedź może zasmucić wielu właścicieli
  4. Jak obliczyć wiek kota? Większość właścicieli mruczków nie ma pojęcia
  5. Słodki szczeniak nie rozumiał, co dzieje się w lustrze. Bezcenna reakcja zwierzaka na swoje odbicie
  6. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala

Źródło: Facebook.com/Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

Następny artykuł